Příběh tří Adolfů pokračuje

zprava pro adolfa 2
Obálka knihy, Zdroj: crew.cz

Druhá světová válka pokračuje a životy tří Adolfů, které jsou vzájemně propojené, se dramaticky mění. Z Adolfa Kaufmanna se pomalu stává přesvědčený nacista. Obdivuje svého Vůdce a pomalu, ale jistě začíná nenávidět Židy. Až na jednu výjimku – nádhernou židovskou dívku Elizu, do které je zamilovaný. Právě láska je důvodem, který ho přiměje pomoct Elize vyhnout se transportům a dostat se do Japonska, kde jí nehrozí žádné nebezpečí. Z lásky k ní se pokusil zachránit i její rodinu, ale to se mu nepovedlo, protože její otec se odmítl řídit Adolfovými pokyny.

Eliza se v Japonsku seznamuje s Adolfem Kamilem, židovským přítelem Adolfa Kaufmanna. Bydlí v jeho domě, pomáhá v rodinné pekárně a pomalu, ale jistě se s Adolfem Kamilem sbližuje. Ten se však nemůže naplno oddát lásce, protože má na starosti přísně tajné dokumenty, které mohou zastavit válku. Jak ale zařídit, aby se o jejich obsahu dozvěděl celý svět? Adolf Hitler zatím pokračuje v dobývání světa a vyhlazování nepřítel své Tisícileté říše. A Sóhei Tóge, bývalý japonský novinář, konečně nachází své místo v životě a zdá se, že ho konečně potkalo štěstí. To, že zná tajemství Hitlerova původu, však znovu obrátí jeho život vzhůru nohama. A nejen ten jeho.

zprava
Ukázka z knihy, Zdroj: crew.cz

Mangu Zpráva pro Adolfa, která je jeho prvním dílem přeloženým do češtiny, napsal a nakreslil japonský scenárista a kreslíř Osamu Tezuka. Mezi jeho další významná díla patří komiksy Black Jack, Astroboy nebo Císař džungle, jehož animovaná adaptace později inspirovala slavnou disneyovku Lví král.

Stejně jako v prvním díle, i zde je styl kresby více evropský než japonský. Stárnutí postav je zobrazeno perfektně, stejně jako historické události a místa, například Paříž.

Válka pokračuje, a tak je pro nacisty životně důležité, aby se dokumenty o Hitlerově skutečném původu nedostaly na veřejnost. Adolf Kamil však touží po tom, aby se celý svět dozvěděl pravdu a tak se s jeho dějovou linii těsně propojuje další, neméně zajímavá, které vypráví o muži s přezdívkou Ramsay a jeho odbojové skupině. Ti jsou velkými protinacistickými bojovníky, a tak není divu, že je Kamilovy informace zaujmou. O dokumenty však usiluje i Adolf Kaufmann, který se po letech vrací do Japonska s rozkazem najít je a zničit. Jediné, co ví, je to, že o těch papírech něco ví Sóhei Tóge, a tak se rozhodne, že ho najde a vyslechne. Jaké je jeho překvapení, když zjistí, že Tóge má k jeho rodině neuvěřitelně blízko!

zprava pro adolfa 2
Obálka knihy, Zdroj: crew.cz

Kromě Tógeho potkává i svého někdejšího nejlepšího přítele, Žida Adolfa Kamila. I když je přesvědčený nacista, je rád, že přítele znovu vidí. Nemůže přiznat, že zastřelil jeho otce, a tak tvrdí, že o něm v Německu nic neslyšel. Když se dozví, že jeho milovaná Eliza se s Kamilem zasnoubila, dá volný průchod své nenávisti k Židům a rozhodne se pomstít. Japonsko ale není Německo, Židé zde mají svá práva, a tak si Kaufmann nemůže dělat, co se mu zlíbí. Proto se soustředí na nález dokumentů. Ironii ovšem zůstává, že když konečně uspěje, zjistí, že veškeré jeho snahy byly zbytečné.

Konec války ale neznamená, že se příběhy všech Adolfů uzavřely. V roce 1973 jsou oba bývalí přátelé nepřáteli. Adolf Kamil bojuje za Izrael, Adolf Kaufmann za Palestinu. Pravda o tom, co se stalo s Kamilovým otcem, byla odhalená – a své důvody na pomstu má i Kaufmann. Závěrečná konfrontace je tedy nevyhnutná…

Příběh je plný napětí, zajímavých dějových zvratů i uvěřitelného vývoje postav i vztahů mezi nimi. Propléta se zde mnoho dějových linií, které dohromady tvoří plastický obraz válečného Německa i Japonska. Na závěr kniha nabízí několik podnětů k zamyšlení a klade závažné otázky, na které není snadní odpovědět ani dnes.

Rate this post

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis