Za literaturou přišlo do Ostravy 9 000 lidí

knizni festival ostrava
Zdroj obrázku: literarky.cz

Letošní knižní festival se stal bez debat ostravskou literární událostí roku. Výstaviště na Černé louce oba dva dny doslova praskalo ve švech, a aby uspokojilo všechny milovníky a milovnice dobrých knih, muselo by být nafukovací. Kombinace skvělých autorů, dobrého marketingu a variabilní nabídky workshopů a besed pro různé cílové skupiny měla za následek, že šatna byla permanentně plná, v hledišti jste si nesedli a okolo stánků nakladatelství se návštěvníci doslova rojili. Návštěvnost byla oproti loňsku dvojnásobná, a to prostě bylo znát. Organizátoři vsadili na populární autory a autorky a tato strategie byla úspěšná. Jak Alena Mornštajnová, tak Arnošt Vašíček či Robert Vano přilákali plná hlediště.

IMG 0513
Fotografie z festivalu

Páteční dopoledne bylo věnováno spíše školám, čemuž byl přizpůsoben i program. Kromě nejrůznějších výtvarných či herních dílen, které pokračovaly po celou dobu festivalu, byly zařazeny i tematické besedy. Například Veronika Jahnová přiblížila pedagogům aktuální knižní novinky pro děti. Následný odliv školáků byl ovšem bohatě vykompenzován v pátek odpoledne, a zejména v sobotu, kdy se prostory zaplnily ještě větším množstvím běžných návštěvníků. Ti se mohli podívat nejen na své oblíbené spisovatele, ale řadu zajímavých besed nabídla i scéna Voices of freedom (klimatická změna, investigativní novinařina aj.). Kdo už měl plné zuby role literárního konzumenta, mohl si vyzkoušet mediální gramotnost, spočinout v některé z chill out zón, zahrát si deskovky či podebatovat u stánků mnohdy bizarních křesťanských spolků. Zajímavou soutěž s dárkem na konci si připravila také městská knihovna.

IMG 0596
Fotografie z fetivalu

Případná negativa celé akce spočívající v místy poddimenzované kapacitě byla bohatě eliminována blaženým pocitem, že Češi navzdory chmurným předpovědím čtou, literatura je zajímá a objeví-li se v jejich městě jejich oblíbený autor, neváhají mu obětovat volné sobotní odpoledne. Vzhledem k tomu, jak strmý růst popularity knižní festival má, by nebyl ood věci příští rok pozvat i autory zahraniční literatury.

IMG 0874
Fotografie z festivalu

Rate this post

Více z LaCultury...

Aktivista, publicista, pedagog, herec, včelař. Brainstorming mi nikdy moc nešel:)