Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Wolkerův Prostějov jako přehlídka kulturního projevu

Sobotní dopoledne recitátoři strávili v útulném divadle Čtyřlístek ve Frýdku-Místku. Po slavnostním zahájení na jeviště nastoupili soutěžící, kteří v předem vylosovaném pořadí ve dvou kolech zarecitovali dvě básně, úryvky nebo ucelené texty. V letošním ročníku byli rozděleni do tří věkových kategorií: do 17 let, 17–20 let a 20–35 let. Soutěž je určena především pro studenty středních škol, ale k vidění byly i přednesy vysokoškoláků. Celkem se zúčastnilo 17 recitátorů, z čehož měla pořadatelka největší radost.

Klára Bajerová

Výkony hodnotila porota v pestrém složení. Organizátorka si dala ve výběru porotců opravdu záležet a tak o recitátorech rozhodovali velcí profesionálové. Jediným zástupcem mužské části byl Vít Adamus. Jak řekla sama Nela Ch.: „…je to umělec každým coulem“. Vydal čtyři básnické sbírky, ilustruje literaturu faktu a pravidelně pořádá výstavy svých výtvarných děl. Další členkou poroty byla Eva Kotarbová, básnířka a novinářka. Čtvrtým rokem provozuje vlastní webové stránky Haló, Ostrava! a organizuje Obec spisovatelů v ostravské Komorní scéně Aréna. Za svou básnickou tvorbu získala ceny v celostátních literárních soutěžích Generace a Literární mládí severní Moravy. Radana Šatánková působí jako novinářka, ve větší míře však jako kulturní publicistka, básnířka a fotografka. Střídavě žije ve Frýdku-Místku a v Praze. Čtyřčlennou porotu uzavřela Vlasta Blizňáková, která se věnuje spoluorganizování literárních večerů, přípravě pořadů Místecké Violy a herectví (činoherní i loutkové).

Zatímco se porota radila o hodnocení přednesů, soutěžící měli jedinečnou možnost zapojit se do workshopů herce Lukáše Červenky a spisovatelky Lydie Romanské. „Workshopy jsou v krajském kole soutěže běžnou záležitostí, ale v okresním kole je to novinka. Oslovila jsem proto tyto dva umělce, aby mi pomohli obohatit okresní kolo. Chtěla jsem, aby si recitátoři mimo cen a potlesku diváků odnesli i neocenitelné rady a připomínky od profesionálů.“objasnila pořadatelka.

Největším talentem soutěže byla Klára Bajerová, šestnáctiletá studentka gymnázia ve Frýdku-Místku, která vyhrála první kategorii (do 17 let) a získala také Cenu diváka. Do krajského kola, které se bude konat 26. a 27. března v Karviné, postupují i Lenka Nováková, Martina Belanová, Adéla Jašíčková, Jiří Svoboda a Aminata Keita.

„Minulý ročník pořádaný ve Frýdku-Místku byl velice úspěšný a recitátoři se umístili i v krajském kole v Karviné. Chci pokračovat i nadále v tradici soutěže, aby získala co nejvyšší úroveň a dostala se do povědomí veřejnosti jako jedinečná a prestižní soutěž mluveného slova. Taky bych si přála, aby okresní kolo nebylo jen soutěží, nýbrž přehlídkou kulturního projevu. Není proto až tak důležité, kdo se jak umístí, ale kdo si co odnese do budoucna, aby dále šířil chuť tvořit a recitovat.“ uzavřela Nela Chamrádová.

Pomykalová Kateřina

Pomykalová Kateřina

Jsem absolventkou bakalářského oboru Ekonomická žurnalistika na VŠB-TU Ostrava. Pokračuji v navazujícím magisterském oboru Ekonomika a právo v žurnalistice. Ve svém volném čase se věnuji sportu, přátelům, hudbě, filmům, vaření, korektuře, příležitostně psaní a mnohému dalšímu... Zkrátka miluji kulturu - těla i slova. :)

More Posts