Literární odpoledne mapovalo život a dílo Bohumila Pavloka, které si připravila již po čtvrté, Literárně dramatická společnost Místecká Viola. Pořadem provázeli Vlasta Blizňáková a Miroslav Lysek. Účinkující v komponovaném pořadu byli Ivana Linzerová, Irena Šutariková, Marie Tylečková a Jan Kukuczka mladší. Knihu o Bohumilu Pavlokovi vydala ve dvousetkusovém nákladu obec Řepiště.
Moderátorka Vlasta Blizňáková krátce představila místeckou Violu: „V době kdy určité procento lidí z divadla působících ve Frýdku-Místku, cítilo, že by se chtěli věnovat interpretaci poezie i jinému žánru, vzniklo občanské sdružení Místecká Viola v čele s ,,principálem“ Honzou Kukuczkou starším, který měl a má hodně kontaktů z obce spisovatelů. Náš záměr byl, abychom představili spisovatele a básníky z našeho regionu a širokého okolí. Za dobu od roku 2002, kdy jsme se sdružili a jmenovali jsme se literární sdružení, jsme zpracovali básníky a spisovatele, různého žánrů, ty kteří už nežijí i ty kteří jsou slavnější. Zaměřujeme se na zprostředkování setkání básníka, nebo dopisovatele s publikem tady ve Frýdku-Místku. Je pravdou, že jsme amatéři. Času nemáme příliš, protože většina z nás pracuje, studuje a hraje v divadle. Přípravy jsou tedy náročnější. Pokud je to možné, tak se snažíme do pořadů vkomponovat divadlem prvky, aby to bylo zajímavější pro diváka.“
Po tomto krátkém úvodu, mapujícím založení a vznik Místecké Violy, se slova ujala sama autorka knihy, Lydie Romanská, která promluvila o křtěné knize Slovo jako zrno: „Podklady jsem čerpala z dvou publikací, které sestavil Jan Kukuczka starší z Frýdku-Místku. Kniha má dohromady okolo 250 str. z toho asi 50 str. tvoří o životě Bohumila Pavloka, který byl básníkem, spisovatelem, recenzorem, publicistou a satirikem. Jeho tvorba je velice rozsáhlá a můžeme si od něj přečíst hned několik titulů např. Křížová cesta, Na dosah, Rosenky, Bumerang, Modrý záliv, Duhová země a nespočet dalších děl. Byl to skvělý člověk a jsem si jistá, že si zasloužil mnohem více pozornosti a jsem nesmírně ráda, že tato kniha právě o něm, mohla vzejít a byla vydaná. Díky tomu, neznalost tak výborného spisovatele bude uvedena v povědomí dalším lidem a generacím.“
Rostislav Kožušník následně popsal akce pořádané ke křtu knihy: „Když jsme knihu představili v Praze na akci pořádané Národní knihovnou, bylo to zajímavé, ale takové ,,pražské.“ Poté jsme ji chtěli představit lidem v Řepištích. Hledali jsme k tomu důstojné prostory a nakonec jsme je našli v místním kostelíku. Při této příležitosti zazpíval náš nedávno vzniklý pěvecký sbor. Básně předčítali místní lidé, kteří umějí přednášet a bylo to velmi milé a příjemné. Do třetice jsme knihu představili tady v rytířském sále frýdeckého zámku. Knihu jsem předtím samozřejmě četl, ale musím říci, že tyto verše, které přednesli účinkující z Místecké Violy spolu s klavírním doprovodem, vyzněly úplně jinak. Věřím, že si odtud každý odneseme velice poetický zážitek.“
Příjemné kulturní odpoledne bylo zakončeno velkou poctou Bohumilu Pavlokovi. Přítomní diváci povstali a potleskem vyjádřili úctu a obdiv zemřelému básníkovi a spisovateli.