Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Naruto – velká cesta malého bojovníka

 

Masaši Kišimoto vytvořil klasického zástupce šónen mangy – mangy pro náctileté chlapce – která je charakteristická především svou dávkou akce, tradičně mužskou hlavní postavou, skrytým ponaučením nebo poselstvím a nezaměnitelným svérázným humorem. Poměrně jednoduché základy, ale jako definice kostry to bohatě stačí. Přejděme k obalu.

Naruto je sirotek, nemá rodinu a dokonce ani přátele. Většina obyvatel jeho rodné Listové vesnice jím opovrhuje nebo se ho bojí. V jeho útrobách totiž přežívá zapečetěný démon Kyūbi, devítiocasá liška. Zdánlivě nic závažného, jenže takovou lišku jakou mají v Narutově světě jste určitě ještě neviděli. Tahle je totiž obrovská a jedním máchnutím ocasu dokáže zničit cokoliv se jí zamane.

Samy lišky (Kitsune – jap.) jsou velmi důležitým symbolem pro japonskou mytologii. Žije-li taková liška dlouho, doroste jí každých tisíc let další ocas, coby důkaz inteligence a vážnosti. Podobnými silami jako devítiocasý démon sice obvykle nevládnou, jejich moc je přesto veliká a úmysly ne zrovna čisté. Lišky jsou moudré, mají magické schopnosti a s oblibou obluzují muže. Umožňuje jim to jedna z jejich vlastností, kterou je přeměna do lidské podoby. Na druhou stranu ale bývají také příslibem štěstí a úspěchu. Nemějte proto lišky spojené s nějakou negativní energií, jejich role jsou různé.

Naruto, zdroj: crew.cz

I přes nepřízeň osudu je Naruto odhodlán dokázat všem pochybovačům, že se jednoho dne stane velkou postavou, silným bojovníkem a hlavně Hokage, neboli vůdcem Listové vesnice. Pozornost ale ze začátku upoutává jen svou nezkrotnou povahou a nejrůznějšími vtípky, které dovádí spoluobyvatele k nepříčetnosti. Naruto je zkrátka takový postrach okolí, který chvilku neposedí a v prvním svazku právě vydané mangy vám to rozhodně v plné míře dokáže.

Nečekejte dechberoucí souboje, o úvodní dávku akce ale rozhodně nepřijdete. Startovní díl mangy slouží hlavně jako představení první hrstky nejzákladnějších postav a jejich uvedení do děje. Ta hlavní jízda teprve přijde. I tak se ale jedná o skvělý kousek, prostě Naruto v nejryzejší podobě a v náběhu na skvělý příběh, který si získal neskutečnou spoustu obdivovatelů – i odpůrců.

Ať už patříte k jednomu či druhému táboru, úspěch Kišimotovu dílu upírat nelze. A je to právě autorův nezaměnitelný styl, inspirovaný například Dragon Ballem nebo Yu Yu Hakusho, který pevně drží fanoušky u pramene už několik let. Létající hvězdice, spousty bojových technik a hlavně pestrý svět nindžů a samurajů, který je ale říznutý moderní dobou. Cit pro detail a správné dávkování jednotlivých složek, od krveprolití k humornému večeru nad miskou Rámenu. To vše umocňuje precizní a krásné vykreslení jednotlivých postav. Těžko hledat vážnější chyby. A přesto jedna výrazně vyčnívá, i když její role přijde na řadu spíše v dalších svazcích. Jde o nevyváženou soubojovou složku, neduh, který přetrvává už od dob zmíněných velikánů žánru. Někdy zkrátka stačí pořádná rána, podruhé by vás nesložila ani celá armáda válečníků. Inu kam se hrabe Hvězda smrti na jednu dobře mířenou na solar. Povzdechy stranou a vstříc hodnocení.

Naruto, zdroj: crew.cz

Naruto vyrazil na svou pouť po tuzemských cestách teprve před několika dny, takže se pochopitelně nedá úplně říct, jak velký úspěch sklidil – povyk ale každopádně vyvolal. A spíše než počáteční nadšený jásot, zněly všude kolem zděšené výkřiky. Jádrem sporu se stala část českého překladu, konkrétně jména a názvy, které jsou pro mnohé dlouholeté fanoušky velmi citlivým místem. Inu angličtina za ty roky udělala svoje. V nakladatelství Crew se ale nenechali nijak zviklat a přesně podle plánu naučili Naruta pěkně po našem (Uchiha – Učiha, ninjutsu – nindžucu). Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme se dokonce i rozčilovat, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat. Ve výsledku tedy znalým anglicky psané předlohy nezbývá, než tu a tam zatnout zuby a užít si mangy plně v rodném jazyce. Ono to není vůbec tak hrozné, jak by se na první pohled mohlo zdát, právě naopak. Jediné co se bohužel nepovedlo, je ořez stran, kdy se na pár místech stalo, že chybí část bubliny s textem nebo kousek obrázku. Zážitek to sice nekazí, příjemné to ale taky není. Příště se to snad podaří vychytat.

Začátek ságy o mladém nindžovi má tu správnou jiskru, tak mu popřejme, aby se u nás chytl. Nejde totiž jen o Naruta, ale o celkový rozjezd velkých manga titulů. Třeba se pak jednoho dne dostaneme na takovou úroveň a nabídku na trhu japonských komiksů, jakou si užívají naši sousedi z Polska nebo Německa.

Název: Naruto 1
Autor: Masaši Kišimoto
Kresba: Masaši Kišimoto
Počet stran: 192
Cena: 179 Kč
Vydal: Crew, 2011

Daniel Šácha

Daniel Šácha

Potulný pisálek a nadšený japanofil. A nejlépe obojí dohromady.

More Posts