bídaucházejícíjde topěknévynikající (Zatím nikdo nehodnotil, buď první.)
Loading...

Opereta Polská krev opět na prknech Divadla Jiřího Myrona

Světovou premiéru měla tato opereta 25. října 1913 ve Vídni, kde ji dirigoval sám Oskar Nedbal. Českého nastudování se Polská krev dočkala v Plzni, kde také proběhla její první česká premiéra. V Ostravě ji pak diváci mohli poprvé zhlédnout 19. září 1924 v režii Jaroslava Skály a v hudebním nastudování Bohdana Halíka. Od této první ,,ostravské premiéry“ zde byla opereta nastudována ještě v dalších devíti inscenacích. Polská krev byla rovněž filmově zpracována, a to v roce 1978, kdy režisér František Filip natočil televizní podobu této operety.

Polská krev, zdroj: ndm.cz

Na začátku celého příběhu se octneme mezi polskou smetánkou na varšavském plese, kde hrabě Boleslav Baraňski odmítá a tím i uráží Helenu Zarembovou. Ta si ovšem takové chování nenechá líbit a rozhodne se, že se hraběti pomstí. Helenin plán je jednoduchý. Jako hospodyně přichází k Bolovi, aby zachránila jeho hospodářství, napravila jeho způsob života a ukázala co v ní, jako v ženě, vězí a poté od něj chce hrdě odejít. Jestli ji ovšem skutečně hrabě Baraňski odejít nechá, na to se přijďte podívat do Divadla Jiřího Myrona sami.

Novou inscenaci, která bude mít premiéru 16. února 2012, režijně připravila Gabriela Haukvicová-Petráková (šéfka souboru opereta/muzikál), hudebního nastudování se ujal Karol Kevický a druhým dirigentem je Jakub Žídek. Krásné kostýmy připravila Sylva Zimula Hanáková a scénu vytvořil David Bazika.

V roli Heleny Zarembové se představí Martina Štytová s Janou Borkovou, v roli hraběte Boleslava Baraňského Peter Svetlík a Josef Moravec a roli statkáře Jana Zaremby ztvárnil sólista Komické opery v Berlíně Klemens Słowioczek. Dále se můžete těšit na Tomáše Novotného, Romana Haroka, Oľgu Bezačinskou, Evu Zbrožovou, Janku Hoštákovou, Jaroslava Rusnáka, Libora Olmu a mnoho dalších.

Další představení operety Polská krev se v Divadle Jiřího Myrona hrají: 21. 2., 9. 3., 13. 3., 15. 3. a 23. 3. 2012 – začátek vždy v 18:30.