Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Grammy Awards 2013 – IV. část

 

 

Ricardo Arjona

Celým jménem Edgar Ricardo Arjona Morales je guatemalský zpěvák a skladatel. Řadí se mezi jednoho z nejúspěšnějších umělců z latinskoamerické oblasti. Kdysi působil také jako učitel či hráč basketbalu (držel si dlouho guatemalský rekord – 78 střel za zápas).

Hudební kariéra tohoto umělce začala už v roce 1985. Ve věku 21let vydal své debutové album Déjame Decir Que Te Amo. Kvůli negativní zkušenosti, která doprovázela první cd, se na čas uchýlil do školství. O tři roky později se situace změnila a jel reprezentovat svou zemi na festival OTI. Po festivalu vydal druhé album Jesús, Verbo No Sustantivo. Díky tomuto kroku se z Ricarda stal fenomén. Oslovil nejen celou Latinskou Ameriku, ale také USA.

Jeho hudba se řadí do latinského popu. Typické jsou pro něj lyrické texty s tématy týkající se lásky, znásilnění, homosexuality či rasismu ..

Za svou hudební kariéru získal mnoho úspěchů. Týká se to například ocenění Grammy,  Latin Grammy nebo Lo Nuestro (ocenění týkající se nejlepších latinskoamerických umělců). Tento rok také bojuje o sošku Grammy. Nominován je za své poslední, v pořadí třinácté, album, které vyšlo v říjnu 2011. Jmenuje se Independiente a bojuje v kategorii Best Latin Pop Album. Ricardo spolupracoval na tvorbě tohoto CD s Tomym Torresem. Během krátké doby ovládl hudební žebříčky v USA i Latinské Americe. O úspěchu tohoto alba vypovídají mnohé nominace. Kromě cen Grammy, Premios Lo Nuestro také Latin Grammy.

 – Hanka  Králová

Frank Ocean
Christopher Breaux, vystupující pod uměleckým jménem Frank Ocean, je pětadvacetiletý zpěvák a skladatel z New Orleans. Od dětství jej ovlivňovala místní jazzová a soulová scéna, alba Celine Dion nebo Anity Baker. Jako teenager si pronajal nahrávací studio a o pár let později začal psát skladby pro Brandy nebo Johna Legenda. Na začátku roku 2011 vydává svou první nahrávku, mixtape pojmenovanou „Nostalgia, ULTRA“. Ta se setkala u předních kritiků s úspěchem a později si Oceana všimly hip-hopové kapacity Kanye West a Beyoncé.

Frank Ocean se tak objevil na společném albu „Watch The Throne“ dvou současných předních rapperů Kanyeho Westa a Jay-Zho v písni „No Church In The Wild“. Úderný beat, silný text a především talent všech zúčastněných interpretů zajistil skladbě nominaci pro Nejlepší kolaboraci rap/zpěv a obrazové ztvárnění si za svůj syrový vizuál vysloužilo nominaci pro Nejlepší krátké video.

Za ostatní nominace na prestižní zlatý gramofónek vděčí Frank svému debutovému albu „channel ORANGE„, které získalo nominaci v kategorii Nejlepší album a Nejlepší urban album. Neo soulová deska v sobě mísí to nejlepší ze současných (electro, psychedelic, hip-hop) i trochu zaprášenějších žánrů (jazz, funk), obsahuje netradiční texty o lásce, sexu, ale i bytí a je podpořena špičkovými hosty a producenty (Pharell Williams, Andre 3000, John Mayer) – přesto je to především Oceanova deska, což posluchači i kritici ocenili hlasitým aplausem – „channel ORANGE“ se stalo jedno z nejlépe hodnocených alb roku a jen v USA se ho prodalo přes půl milionu. Pilotní singl „Thinkin Bout You“ získal nominaci na Nejlepší nahrávku.

 – David Bulawa

Kanye West

Vlastník několika fast foodových restaurací, ředitel designérské firmy Tonda, producent, herec, ale hlavně slavný rapper Kanye West bude dalším, kdo se popere o sošky Grammy. Tento chlapík za sebou už nějaká ta ocenění má a co se týče Grammy, tak jeho poličku zdobí už 18 sošek. Proto se ani není čemu divit, že jeden z letošních lídrů v nominacích, je právě Kanye West.

Kanye se narodil v roce 1977 v Atlantě. Jako malý patřil k takové té střední třídě, takže žádný luxus, ale ani netřel bídu s nouzí. Už při studiu se chopil produkce alb některých místních umělců, prorazil však až při produkci desky od Jay-Z. Od té doby se stával stále slavnějším a mnohými vyhledávaným producentem v hip hopové branži. Zanedlouho začala slibně i jeho vlastní pěvecká kariéra.

V čem může získat sošku letos? Co se týče úspěchů, tak nemalý sklízí song „Niggas in Paris“, který oficiálně vyšel 13. září 2011. Tato skladba je ze společného alba „Watch the Throne“ od Kanye Westa a Jay-Z. Jako video k této písni posloužil živák, jehož produkce se ujal sám Kanye West. „Niggas in Paris“ je nominován v kategoriích Best Rap Performance a Best rap song.

Pokud se na chvíli vrátíme k Best Rap Performance, tak je zde Kanye West nominován ještě jednou, tentokráte za song „Mercy“ ( Kanye West ft. Big Sean, Pusha T & 2 Chainz), což je skladba z kompilace Cruel Summer, která vyšla 3. 4. 2012. „Mercy“ taktéž získala nominaci v Best Rap Song.

Další nominace je v Best Rap/Sung Collaboration a ani zde nestojí Kanye West sám, i tentokráte má po boku Jay-Zho, zároveň s Frank Ocean & The-Dream za skladbu „No Church In The Wild“, kterou opět můžeme najít na albu „Watch the Throne“. Tento song získal ještě nominaci v Best Short Form Music Video.

– Eva Peterková

Jak jsme se dočetli, u těchto mužů je mnoho nominací a mají obrovské šance na vítězství. Kdo však vyhraje se dozvíme až 10. února 2013.