Fantaskní jízda se Ciarou

Třiadvacetiletá Ciara Princess Harris se narodila v texaském Austinu, celé dětství však strávila cestováním s rodiči, kteří byli zaměstnáni v armádě. Na střední škole, kdy se celá rodina usadila v Atlantě, našla budoucí hvězda svou vášeň – tanec a zpěv. Ciara to brala vážně a ihned se pustila do psaní textů a začala hledat uplatnění. Na okamžik účinkovala v dívčí skupině, brzy se však vydala vstříc svému snu sama. V roce 2003 narazila na uznávaného producenta Jazze Pha, podepsala nahrávací smlouvu a o rok později bylo první studiové album „Goodies na světě. Po jeho komerčním úspěchu se Ciara vrátila v roce 2006 s druhou deskou „The Evolution.“ V současné době se zpěvačka věnuje několika charitativním a filmovým projektům a zároveň stíhá propagovat svou třetí kolekci skladeb pojmenovanou Fantaskní jízda – „Fantasy Ride.“ A přesně takovou jízdu připomíná právě její cesta na hudební nebe.

Ciara, zdroj: http://www.ciaraworld.com/
Ciara, zdroj: http://www.ciaraworld.com/

Faktem je, že hudba, kterou Ciara tvoří, není v Česku a obecně ve většině evropských státech příliš rozšířená. Na prvním albu oslovila posluchače především oživením crunku – hip hopovém stylu založeném na tanečních, melodických linkách s podporou bicího automatu (elektronický bicí přístroj) a úderném refrénu. V tomto duchu se nesla již zmiňovaná píseňGoodies.“ Druhé album ukázalo Ciaru v tanečnější podobě s nádechem elektra. Tento tah se zpěvačce povedl zejména proto, že je sama výborná tanečnice a na dnešní hudební scéně nemá prakticky konkurenci. Výbornou choreografii předvedla například ve videu k singlu Like A Boy.“ Hlasovým rozsahem by se Ciara vedle svých nadstandardně vybavených kolegyň jako je Mariah Carey nebo Beyoncé musela pořádně krčit, tuto dispozici si ale zpěvačka plně uvědomuje. Chytře proto pracuje se svou sametovou barvou hlasu a vnáší do svých skladeb emoce. Ač by se tak mohlo zdát, loutkou hudebních producentů ženoucích se za balíky peněz Ciara není. Texty si píše většinou sama a to se týká také produkce svých děl. Nebojí se experimentovat a pracovat s naprosto odlišnými hudebníky či producenty a v kombinaci se svojí pílí se snad tato mladá a nadějná umělkyně v hudebním světě neztratí.

Na začátku května vyšla Ciaře aktuální, v pořadí třetí deska „Fantasy Ride.“ Z ní po celém světě zabodovala skladba Love Sex Magic,“ vyplatí se však absolvovat celou fantaskní jízdu? Od počátku nahrávání to totiž Ciara neměla jednoduché. Téměř každý měsíc unikala na internet další a další skladba, několikrát se odsunulo datum vydání, Ciara se neshodla s vydavatelskou společností a k tomu zatkli Chrise Browna, který se podílel na písni „Turnatables“ za napadení. Původní koncept alba byl postaven na rozdělení písniček mezi tři disky podle stylu hudby. Na prvním se zpěvačka měla vrátit ke svým crunkovým začátkům, na druhém pokračovat s podobným zvukem jako na předchozím albu a na třetím experimentovat s tanečními rytmy. „Díky“ výše uvedeným překážkám se všechen připravený materiál sešel pouze na jednom disku. Opakované úpravy mnohdy vedou k roztříštěnosti a vzhledem ke smrštění původně oddělených různých žánrových úseků hrozí nestabilita celého hudebního zážitku. Dopředu mohu říci, že si i s touto, snad poslední překážkou, Ciara poradila s nadhledem.

Nahrávka obsahuje v základní verzi třináct skladeb, na které se kromě zpěvačky samotné podíleli i nejvyhledávanější současní producenti jako Tricky Stewart nebo Danja. Nabídku na vokální spolupráci přijali současné špičky R&B a hip-hopu Missy Elliot, Chris Brown, The-Dream, Ludacris, Young Jeezy nebo Justin Timberlake. Je to ale především hlas Ciary, který dodává skladbám tu pověstnou šťávu. Zpěvačka dokáže hlasově vyjádřit rezignovanou zoufalost v „Never Ever“ a stejně tak i provokativní svádění v „Pucker Up.“ V opravdu hard-crunkové skladbě „High Price“ navíc zkouší i styl opery.

Album jako celek připomíná skvěle strávený večer s přáteli v undergroundovém newyorském klubu. Nejprve se rozkoukáváte, co s načatým večerem spolu s písní „Ciara to the Stage,“ ale hned je vám jasné, že skončíte na parketu. Ozývají se první tóny skladby „Turnatables“ a vy se naprosto odevzdáváte tanečním beatům a ladícím vokálům Ciary a Chrise Browna. Oddych ale nepřichází, taneční horečka pokračuje s elektronickou magií „Work“ a přechází v temnou, erotikou nabitou „Pucker Up.“ Po těch dynamických melodiích si přece jenom jdete sednout k baru. Tam zahlédnete objekt své touhy a společně s „Love Sex Magic“ si vychutnáváte jiskření, které z této mid-tempové písně srší. Zamilovali jste se a zbytek večera protančíte za melodie nádherných balad „Keep Dancin´On Me“ a „Lover´s Thing.“ S vtipně otextovanou „I Don´t Remeber“ končí i večer a vy jdete spát. Už můžete otevřít oči. Tohle byla fantaskní jízda se Ciarou.

Ciara – Fantasy Ride (2009)
Vydavatel:
Sony Music
Čas:
51:26 
Tracklist:
Ciara to the Stage, Love Sex Magic, High Price, Turnatables, Like a Surgeon, Never Ever, Lover´s Thing, Work, Pucker Up, G Is For Girl, Keep Dancin´On Me, Tell Me What Your Name Is, I Don´t Remember, Echo (Bonus)

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Ciara použije Základní Instinkt26. dubna, 2010 Ciara použije Základní Instinkt Americká C&B hvězda odhalila čerstvé informace o své čtvrté desce.
 • Ciara nadchla fanoušky tanečních choreografií16. října, 2010 Ciara nadchla fanoušky tanečních choreografií Neuplynul ani měsíc a zpěvačka Ciara přichází s novým videoklipem.
 • Ciara podruhé, tentokrát Nemá slov30. září, 2010 Ciara podruhé, tentokrát Nemá slov Američanka Ciara představuje druhý singl z připravované kolekce Basic Instinct.
 • SaSaZu said BUSTA! SaSaZu said RHYMES!12. května, 2011 SaSaZu said BUSTA! SaSaZu said RHYMES! LaCultura vám přináší krátkou exkluzivní reportáž z úterního koncertního vystoupení jedné z ikon amerického rapu, Busty Rhymese.Všichni příznivci ryzího hip-hopu se dostavili do pražského […]
 • Americká ikona hip-hopu Busta Rhymes přijíždí do Prahy7. května, 2011 Americká ikona hip-hopu Busta Rhymes přijíždí do Prahy Čeští fanoušci originálního hip-hopu se už v úterý 10. května dočkají příjezdu jednoho z nejúspěšnějších rapperů planety.
 • Oriental Music City *11: Korejská invaze a velké thajské zklamání5. května, 2011 Oriental Music City *11: Korejská invaze a velké thajské zklamání DUBEN 2011 I v roce 2011 zůstanou každý měsíc brány do východního města hudby pro čtenáře LaCultury otevřené dokořán. Roztančené ulice originálních beatů, malé krámky tradičních asijských […]
 • Oriental Music City *08: Netizens vs. pop divy19. února, 2011 Oriental Music City *08: Netizens vs. pop divy LEDEN 2011 I v roce 2011 zůstanou každý měsíc brány do východního města hudby pro čtenáře LaCultury otevřené dokořán. Roztančené ulice originálních beatů, malé krámky tradičních asijských […]
 • Oriental Music City *07: GD&TOP jsou po celé Asii HIGH20. ledna, 2011 Oriental Music City *07: GD&TOP jsou po celé Asii HIGH PROSINEC 2010 I v roce 2011 zůstanou každý měsíc brány do východního města hudby pro čtenáře LaCultury otevřené dokořán. Roztančené ulice originálních beatů, malé krámky tradičních […]
 • Oriental Music City *0618. prosince, 2010 Oriental Music City *06 LISTOPAD 2010 Nově Vás každý měsíc bude LaCultura zvát na exotickou cestu do východního města hudby, které jsem hrdě postavil z pěti nejzajímavějších písní ve vizuální podobě ze všech […]
 • Oriental Music City *0512. listopadu, 2010 Oriental Music City *05 ŘÍJEN 2010 Nově Vás každý měsíc bude LaCultura zvát na exotickou cestu do východního města hudby, které jsem hrdě postavil z pěti nejzajímavějších písní ve vizuální podobě ze všech koutů […]
 • Street dance vtrhne do opery25. října, 2010 Street dance vtrhne do opery Plzeňské komorní divadlo se o víkendu 20. a 21. listopadu stane dějištěm ojedinělé události, klasické melodie vystřídá moderní hudba a baletky nahradí tanečníci street dance. Festival […]
 • Oriental Music City *0220. srpna, 2010 Oriental Music City *02 ČERVENEC 2010 Nově Vás každý měsíc bude LaCultura zvát na exotickou cestu do východního města hudby, které jsem hrdě postavil z pěti nejzajímavějších písní ve vizuální podobě ze všech […]

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

2 komentáře

 1. Pokud autor není začínající novinář, tak klobouk dolů. Napsáno skvěle a profesionálně. Ráda si přečtu další zajímavé recenze.

Komentáře jsou uzavřeny.