Láska až za hrob a mladá duchařská fantasy

Přiznávám, je to už nějaký ten pátek, co se na pultech jako žhavá novinka jakéhosi dívčího fantasy objevila poslední kniha šestidílné série Mediátor od Meg Cabotové. Jenže já tenhle příběh objevila až minulý týden a pohltila mě tak, jak se to už dlouho žádné knížce nepovedlo.

Děj je poměrně jednoduchý – přesto zábavný i dobrodružný; více méně dokážete i předpokládat, kam se zvrtne zápletka a stejně jsem měla co dělat, abych se do knihy odtrhla (a nepřejela zastávku nebo tak něco). Je zkrátka znát dobrá vypravěčka. Hlavních postav je několik, snadno si je vykreslíte a sblížíte se s nimi, ty nejpodstatnější hrdinové v sobě přitom nesou základní archetypy příběhů, které již s tradicí dobývají naše srdce. Tak čím mi to učarovalo?

Susannah je šestnáct a její mamka se po deseti letech vdovecké samoty znovu vdává. Pro Suze to znamená opustit New York i svou jedinou kamarádku Ginu a přestěhovat se s mamkou do Carmelu v Kalifornii, z bytu do starého, prostorného a milým všeumělem Andym opraveného domu, kde teď bude žít se psem a třemi nevlastními bratry. Jenže v pokoji na Suze čeká ještě jeden tajemný obyvatel. Duch Hectora „Jesseho“ de Silvy, který byl v domě zavražděn, když před 150 lety ještě sloužil jako penzion. Kromě Suze, která je mediátorem a pomáhá uvízlým duším posunout se dál, o Jessem ale nikdo nemá tušení. A ta si v jeho přítomnosti vyloženě lebedí. Není divu, všechny bychom spokojeně předly, kdyby nás v pokoji strašil nádherný dvacetiletý Španěl s ušlechtilým rytířským charakterem, že?

Asi je vám jasné, o čem to bude. Ona potkala Jeho, překonávali spolu různá nebezpečenství, sbližovali se a najednou to byla láska jako trám. Samozřejmě nesmí chybět různá pikantní koření příběhu třeba duchové, co se snaží pomstít svému vrahovi (III Andělé smrti) a někdy jim Suze musí trošku pomoci (II Devátá stezka). Od čtvrtého dílu se na scéně navíc objevuje nový záporák – řízek Paul, který je kupodivu taky mediátor a inkarnátor (a může proto rozšířit Suze obzory, co se týká cestování v čase a prostoru), který ze všeho nejvíc touží po tom, dát to se Susannah dohromady. Neváhá proto povolat z hrobu Jesseho vrahy (IV Temná je noc), přestěhovat se k dědečkovi a nastoupit na místní školu (V V pasti) nebo se vrátit v čase, aby Jesseho vraha zastavil a zabránil tak jeho setkání se Suze v budoucnosti (VI Čtvrtý rozměr lásky). Tomu Suze samozřejmě nedokáže jen tak přihlížet a navzdory všem peripetiím a dramatickým zvratům to dopadne tak, jak jsem se zatajeným dechem a jiskrou v oku doufala už od nenápadné zmínky ve čtvrtém díle.

V čem je to tak podmanivé? Vlastně je to neuvěřitelně oddechové čtení, kde nechybí souznění přátelství, doslova injekce romantiky z osudové lásky, kupa humoru a hovorové výrazy. Pozadí příběhu je vůbec příjemné místečko s milými lidmi, ale zároveň nepřehání a přibližuje se realitě výskytem kluky obdivované barbie girl, pubertálního bratra či některých přísných vyučujících. Líbí se mi proto hlavně vyváženost příběhu, hlavní hrdinka není dokonalá, ale dobře to s ní dopadne. Knížka si nehraje na povznesené umělecké dílko ani na srdcebolnou červenou knihovnu. Duchové vás nebudou moc děsit, ale myšlenka, že jich kolem vás denně proudí davy je dost zarážející a stejně jako si děti představují, že získali schopnosti svého oblíbeného superhrdiny i vy začnete dumat, co byste dělali, kdybyste se narodili jako mediátor. Nakonec se mi líbí i náboženská klička nad otázkou posmrtného života – mediátoři neví, kam jdou duše potom. Nejspíš prostě tam, na co kdo věří. Takže doufám, že se zase jednou narodím. A jak to cítíte vy?

Meg Cabot

Mediátor (Devátá stezka, Andělé smrti, Temná je noc, v pasti, Čtvrtý rozměr lásky)

Knižní klub, 2004-2006

Rate this post

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.