Prohnilé město

S gangem Kaze Brekkera jsme se seznámili v románu Šest vran, který je prvním dílem série od autorky L. Bardugo. Na pultech knihkupectví se nedávno objevilo pokračování příběhu – Prohnilé město.

Pakliže si vzpomínáte, opustili jsme naše hrdiny v dramatickém okamžiku. Kaz Brekker přezdívaný Krkavec je obelstěn a jeho pravá ruka (zlodějka tajemství Mora alias akrobatka Inej) je unesena. Čarodějná smrtička Nina bojuje se závislostí na droze, právě když se neohrožený bojovník Mattias zřekl své milované vlasti i náboženského přesvědčení, aby ji mohl milovat. A ve hře nám zůstává také provinilý pistolník Jesper, který mluvil, když měl mlčet. Závěrem tu pak máme dva, na pohled nerozeznatelné, chlapce. Jeden z nich je pravý hledaný Kuwej, druhým je maskovaný génius Wylan, který prchl z otcova domu a měl gangu sloužit taky jako záruka.

Jak už to u prostředních dílů bývá, děj je jedno dobrodružství za druhým. Po pravdě, na můj vkus je jich možná až moc. Chápu, že situace si žádá akci a napínavé okamžiky vedou k zlomovým scénám, ale věřte mi, že – jak praví klasik – nelze péct koláče jen ze samých rozinek.

Bardugo tlačí plyn k podlaze. Inej se snaží uprchnout od svého věznitele, Kaz spřádá jednu strategii za druhou, a objevují se tu úkoly, že by tvůrci adventur nestačili koukat. Nahlédneme také více do osobního života postav, a to nejen do jejich historie, která je vítaným prvkem (jak už známe z minulého dílu), ale také pod pokličku milostných vztahů jednotlivých postav, kterými cloumají emoce a začínají se v partě párovat. Což nemusí být každému po chuti a narazíte na mnoho uživatelských hodnocení, kde jsou jedni nadšeni a druzí znechuceni.

Do hry se navíc dostává také kapitán Strumhold, Zoja a další postavy z trilogie Griša, která dějově sérii předchází. Její závěrečný díl (Zkáza a naděje) však vyšel poměrně nedávno (2018), a tak je na místě varovat čtenáře, že Prohnilé město prozrazuje konec série Griša.

Mezi klady knihy stále patří to, co platilo pro Šest vran – charismatické, dobře vykreslené postavy, zajímavé popisy míst, kreativní postoj k fantazijnímu světu, propracovaná dobrodružství a především zvolený vypravěčský styl. Uvidíme tedy, co přinese třetí díl. Ukázku Prohnilého města si můžete přečíst na stránkách nakladatelství zde.

 

zdroj úv. obrázku: www.albatrosmedia.cz

Korektura: K.Ch.

Rate this post

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.