Únosce a jeho oběť. Proč spolu prožívají tolik štěstí?

Pokoj v barvach stesti 2
Obálka knihy, Zdroj: crew.cz

Mladičká Sači byla unesena. I když po ní policie intenzivně pátrá, nikdo neví, kde je a co se s ní stalo. Ona je však šťastná. Žije v bytě svého únosce a poprvé v životě zažívá hezké chvíle bez týrání, šikany a sexuálního obtěžování.

Její nový život jí dokonale vyhovuje. Dokonce svému únosci slíbila, že pokud je policie nechytí, vezme si jej za manžela. Jejich křehké štěstí ale naruší neznámý muž, který natáčí videa, v nichž se vydává za Sačiina únosce. Není proto divu, že nevraživost veřejnosti vůči skutečnému únosci sílí. Sači je však jedno, co si o nich svět myslí. Zajímá ji jediné: jak zařídit, aby nepřišla o společně strávené šťastné chvíle.

Autorem mangy Pokoj v barvách štěstí, která vypráví o zvláštním vztahu medzi dívkou a jejím únoscem, je Japonec Hakuri. Mangu v českém překladu vydalo Nakladatelství CREW, na jehož stránkách si můžete prohlédnout i listovací ukázku.

Tentokrát se autor rozhodl seznámit čtenáře se Sačiiným únoscem. Ukazuje, jak celou situaci vnímá on, přibližuje jeho pocity a snaží se, aby jej čtenáři alespoň trochu pochopili. To, co udělal, rozhodně nebylo správné, a ani to, že je u něj Sači šťastná, jej neomlouvá. On si to všechno uvědomuje, ví, že udělal něco, co je neomluvitelné, chvíli přemýšlí i o tom, jaké by to bylo, kdyby Sači neunesl – ale jeho potřeba mít tuto dívku u sebe je z nějakého důvodu zkrátka silnější než všechno ostatní. Jeho plán ale nemohl fungovat dlhodobě. Velkou komplikací je například jeho vlezlá kolegyně, kterou zaujme na první pohled a která se ho proto rozhodne lépe poznat.

Problémem je i tajemný neznámý, který se za něj vydává na internetu. Odhalení jeho totožnosti je nečekané a překvapivé a má potenciál výrazně zasáhnout do děje. Kvůli tomuto odhalení dokonce Sači vezme svůj život do vlastních rukou a rozhodne se podniknout kroky, které jí umožní ochránit její štěstí.

Celý příběh je velmi zvláštní a morálně nejednoznačný. Vztah mezi hlavními hrdiny je komplikovaný a nesmírně křehký, prostě takový, jako jsou i oni. Navzdory tomu, že někdy je při čtení těžké utvořit si na celou situaci jednoznačný názor, je kniha zajímavá a nabízí spoustu podnětů k zamyšlení. Kresba je přehledná, a tak je snadné orientovat se v ději. Protože autor klade důraz na postavy a jejich emoce,  můžete se do Sači a jejího únosce dokonale vcítit a prožívat jejich zvláštní vztah společně s nimi.

Pokoj v barvach stesti 2
Obálka knihy, Zdroj: crew.cz
Rate this post

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis