Best of 2000-2009? Uplynulé desetiletí v populární hudbě

Radiohead, zdroj: MySpace.com

Článek je koncipován jako výběr jednoho nejlepšího alba za každý rok zvlášť (a vybrat opravdu nebylo snadné), nikoli jako žebříček deseti nejlepších, přesto se částečně kryje s žebříčky nej desek dekády, které po novém roce vznikají. Přelomová kvalita se vyskytovala hlavně v první polovině desetiletí, ale i v dalších letech to stálo za to. Takže se, prosím, připoutejte. Průlet desetiletím začíná!

Radiohead - Kid A
Radiohead - Kid A

2000:
Radiohead – Kid A

Novátorské a pro fanoušky kapely hodně nečekaně znějící album.  Následovník OK Computeru, který je dostal na vrchol světové scény, nabízí spojení kytarové a elektronické hudby do neslýchaně temné  podoby. Silná změna zvuku z rockových písniček do jednoho plynoucího, těžko dělitelného celku.

2001:
The Strokes – Is This It

Znovuzrození rock’n’rollové garážové hudby. Jednoduché a úderné rify dovedené do dokonalosti a posazené do pohodového tempa, špinavý zvuk a charizmatický frontman Julian Casablancas „zachránili“ rock a stali se miláčky publika.

2002:
Interpol – Turn On the Bright Lights

Černé obleky, černé myšlenky, černá hudba. Začíná post-punk revival. Debut skupiny z New Yorku nabízí kytary, zádumčivý vokál a texty Paula Bankse odkazující na legendy Joy Division, zároveň však mající vlastní, současný sound.

Fever to Tell - Yeah Yeah Yeah
Fever to Tell - Yeah Yeah Yeah

2003:
Yeah Yeah Yeahs – Fever to Tell

Další debutová deska, která stála za to. Punková kapela bez baskytary a se zpěvačkou? Proč ne. Karen O a její kolegové mají energie a talentu na rozdávání. I ve třech se dá udělat „bordel“, který se ovšem skvěle poslouchá.

2004:
Arcade Fire – Funeral

Kanadská indie formace natočila naléhavé a originální album, které je právem zařazováno mezi ty nejlepší díla posledního desetiletí. Přestože smyčce a rock mi dohromady příliš neimponují, Arcade Fire (a The Frames) jsou výjimka.

2005:
Fiona Apple – Extraordinary Machine

Fiona s těžkým osudem a s oceněním MTV jako Nejlepší začínající umělec si při tvorbě třetího alba postavila hlavu a celé ho přetočila. Vznikla tak úžasná, barevná deska, která při každém poslechu pohladí Vaše uši. Její  hlas je nezaměnitelný.

Whatever People Say I Am, Thats What Im Not - Arctic Monkeys
Whatever People Say I Am, Thats What Im Not - Arctic Monkeys

2006:
Arctic Monkeys – Whatever People Say I Am, That’s What I’m Not

Angličtí chlapci přišli se svým debutem nesoucím ultradlouhý název a obrovskou dávku energie, kterou se jim podařilo částečně zkrotit a skvěle sehrát do chytlavých kytarových aranží. Je to rockový, mladistvý a zábavný nářez, při kterém si všichni zaskáčou a fanynky zaječí.

Na tomto místě je třeba ještě jeden český počin, a to album Neurobeat od pražské původně hip-hopové formace WWW. Tato geniální deska překračuje svojí kvalitou hranice. A pouze protože je česky, nemůže být doceněna celosvětově.

2007:
Bloc Party – A Weekend In The City

Po kvalitní první desce z roku 2005, která trochu připomínala staré nahrávky kapely Gang of Four, přišel nástupce, který rozvíjí jejich styl do větší osobitosti oproti předchozímu albu. Kapela si postupně vytvořila svůj vlastní zvuk a nezaměnitost. Je to album plné nápadů a emocí.

Third - Portishead
Third - Portishead

2008:
Portishead – Third

Návrat na scénu v trochu jiné podobě, ještě depresivnější než dříve. V devadesátých letech spolu s Massive Attack definovali trip-hop, teď ho dovedli do jiných končin. Za deset let od živáku v NYC zestárli, ale nic ze své originality neztratili. V jednoduchosti je síla.

2009:
Fever Ray – Fever Ray

Sólový projekt zpěvačky Karin Dreijer Andersson ze švédského dua The Knife, majitelky originálního a maximálně strhujícího hlasu, je atmosférická, ambientní elektronika. Vyvstává z toho magie a samotné kořeny severské identity. Tohle je hudba na noc, a ty sny pak stojí za to.

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Velká britská jména na Rock for People – nadšení i zklamání8. července, 2009 Velká britská jména na Rock for People – nadšení i zklamání Letošní ročník festivalu Rock for People pro mě měl být něco jako splněný sen. Arctic Monkeys, Bloc Party, The Kooks a Placebo patří už pěkně dlouho mezi moje top kapely. Slyšela jsem od […]
 • Duben ve jménu Yeah Yeah Yeahs15. dubna, 2013 Duben ve jménu Yeah Yeah Yeahs Karen O., Nick Zinner a Brian Chase aneb kdo by neznal toto trio z amerického New Yorku. Známě uječená Karen O. a kytaroví mágové po jejím boku - to je kapela Yeah Yeah Yeahs, která mísí […]
 • THOM YORKE Z RADIOHEAD PRÍDE SO SVOJIM NOVÝM PROJEKTOM ATOMS FOR PEACE!28. února, 2013 THOM YORKE Z RADIOHEAD PRÍDE SO SVOJIM NOVÝM PROJEKTOM ATOMS FOR PEACE! Skupina Atoms for Peace bude patriť k vrcholom nielen tohtoročnej dramaturgie festivalu Bažant Pohoda, ale aj jeho celej sedemnásťročnej histórie. Zoskupenie okolo frontmana Radiohead […]
 • Divokej Bill vydává „bestofku“22. března, 2011 Divokej Bill vydává „bestofku“ Kapela Divokej Bill vydala před pár dny očekávanou kompilaci největších hitů. Výběrové album Unisono (Best of 2000 -2010) záhy doplnil také videoklip právě ke stejnojmenné písni.
 • Radiohead – King of Limbs – nová dimenze nejen pro zainteresované23. února, 2011 Radiohead – King of Limbs – nová dimenze nejen pro zainteresované Už 18. února spatřila světlo světa osmá studiovka anglických experimentátorů Radiohead, s podivným názvem King of limbs. A opět (jako s každým jejich novým albem) nás utvrzují v názoru, že […]
 • Interpol s novým albem a bez basáka27. září, 2010 Interpol s novým albem a bez basáka Newyorská post-punková skupina vydává po třech letech své již čtvrté album a snaží se nám dokázat, že Interpol dospěl a stále má co nabídnout. Tihle následovníci hodně omílaného kultu Joy […]
 • Praha na vlnách Radiohead13. srpna, 2009 Praha na vlnách Radiohead Charismatická kapela v čele s Thomem Yorkem zavítá během svého letního turné i do České republiky, neváhejte a nenechte si ujít tuto jedinečnou příležitost.
 • Rock For People předvedl rekordy7. července, 2009 Rock For People předvedl rekordy Festivalpark na letišti u Hradce Králové přinesl o prodlouženém víkendu největší domácí festivalovou událost letošního léta. Proběhl zde 15. ročník letního festivalu Rock For People. […]
 • Temná hudba opět oblehne hrad Bolków 11. března, 2013 Temná hudba opět oblehne hrad Bolków Existuje jen málo hudebních festivalů, které k sobě přitahují zraky lidí a médií nejen vystupujícími kapelami, ale hlavně vzezřením příchozích. Jedním z nich je i Castle party - polský […]
 • Scooter a Jebroer jsou gabbeři do deště14. září, 2017 Scooter a Jebroer jsou gabbeři do deště Německá kapela Scooter právě vydává nové album, devatenácté v řadě, oslavující 25leté výročí svého vzniku. Jmenuje se Scooter Forever, tedy Scooteři navždy, což se k oslavě hezky hodí. […]
 • Podivné děti obsadily říjnovou Pevnost2. října, 2016 Podivné děti obsadily říjnovou Pevnost Říjnovému číslu fantasy magazínu Pevnost dominuje magická záhadinost. Nejvíce pozornosti si získaly Podivné děti ze sirotčince slečny Peregreenové, které se po úspěchu na knižní série a […]
 • SOUTĚŽ-Zatočte s únavou1. října, 2016 SOUTĚŽ-Zatočte s únavou Zasoutěžte si o knihu Jak zatočit s únavou od přední lékařky Sohére Rokedové a naučte se o sebe postarat tak, aby vám nikdy nechyběla energie. Správné odpovědi můžete zasílat do konce […]

3 komentáře

 1. Pěkný článek! :) Pár jmen mi tam sice chybí, ale jinak vcelku souhlasím s výběrem :)

 2. Ne že by se nedalo poznat, jakého že je autor zaměření, co se hudby týče. Ale i tak určitě padla některá „vlídná“ jména:)

 3. Jugg: Jsem si toho vědom a bylo to tak také zamýšleno. Nesnažil jsem se o nic „objektivního“. Jinak výběr vznikal tak, že jsem měl ze začátku na každý rok okolo pěti desek a z nich jsem musel s velkým sebezapřením postupně vybrat vždy jen jednu. Fakt, že nakonec víceméně převážilo indie a alternativní rock, koresponduje s mým osobním zájmem, ale v tom širším výběru jsem měl větší stylovou rozmanitost.

Komentáře jsou uzavřeny.