Digitální technologie vpadly do naších životů a úplně je změnily. Svět technologií každý rok udělá velký skok. Počítače jsou menší, rychlejší, inteligentnější. Přenos informací neuvěřitelně rychlý. Mění se zaběhlý pořádek v lidských vztazích. Mnozí z nás jsou geekové, kteří mají technologie v malíčku. Na opačné straně jsou lidé, kteří proti technologiím brojí. Nerozumí jim respektive nechtějí jim rozumět. Jsou jim cizí, protože technologie nemá jen samá pozitiva. Má obrovské negativní dopady do života mnoho lidí. Svět se zčásti přesunul do on-linu.
Jako jinoch jsem zažil velký bum internetu. To byly panečku časy! Najednou jsem mohl online komunikovat s přáteli v zahraničí. Mohli jsme si sdílet informace, soubory. Mohl jsem vidět Pána prstenů dříve než byl uveden v kině. Pařil jsem WoW či Counter Strike či AoE II. Svět se otevřel. Byl větší. Na první pohled bezbřehá svoboda měla své ale. Vše má svůj rub a líc. Najednou se množili ztráty identity, zavirovaný počítač byl standard. Mnohým spolužačkám se začínali ozývat „uchýlové“ a požadovali po nich lechtivější fotky. Bohužel nejedna podlehla. Pak si mohly oči vyplakat, když jejich fotka kolovala školou.
Jako otce dvou holčiček mě to děsí. Nějaký loudil se bude vydávat za kamaráda a zneužívat naivitu dětí. Zatím jsou dcerky malé, ale už nyní řeším, kdy a zda vůbec jim dávat do rukou mobily, tablety. Pokrok nezastavím a nemůžu je od technologií držet dál. Technologie přinášejí až velká pozitiva. Vedle toho vím, že mnohé nadnárodní firmy si z nás udělali loutky a berou si naši pozornost. Nechci, aby si sociální sítě brali pozornost dětí. Mají si hrát a blbnout na hřišti, získávat životní zkušenosti, a ne sjíždět někomu zeď. Vždyť je to nuda! Tohle bohužel říká pětatřicátník. V patnácti jsem byl jiný.
Mám zatím malé trápení, protože nejstarší dcera teprve půjde do školky. Zatím se snažím eliminovat televizi. Do rukou dětem dávám jen když se chtějí dívat na fotky. Žádné aplikace, žádné videa. Panečku, jak jsou šikovné. Ukázali mi fígle o kterých jsem vůbec neměl ponětí.
Rodič je průvodce človíčka životem. Ukazuje mu vše dobré, upozorňuje na vše zlé. Je těžké být rodičem v moderním světě. Uvítal jsem knihu od vydavatelství GRADA, které se zabývá rodičovstvím a digitálním světem. Knihu Digitální rodičovství s podtitulem Jak pomoci dětem vybudovat si zdravý vztah k technologiím od Whitehead Rogers Carrie můžu jen doporučit. I my jsme byli mladí a naši rodiče ne vždy měli pochopení k walkmanům, stolním počítačům a vytáčenému internetu. Mnoho rizik v pionýrských letech na nás nečíhalo. Dnes naše chápu a chci být svým dětem dobrým průvodcem. Poučme děti, co mají dělat (ideálně se nám svěřit), když leštič bude chtít po naších dětech fotky či se stanou útokem zlých trollů, kyberšikany. Buďme pro naše děti i v digitálním světě.