– zpívá se v písničce Stromy, kterou napsali Jaroslav Uhlíř se Zdeňkem Svěrákem, a zazněla v dětském pořadu Hodina zpěvu, když jsem ještě byla dítko školou povinné. Už je to pěkně dávno. Jenže tu a tam ještě na Déčku Hodina zpěvu běží. A taky děti ještě někdo vede k zájmu o stromy. Albatrosmedia – nakladatelství EDIKA například vydalo knihu zajímavostí o stromech s názvem Tajemné a kouzelné stromy od Martiny Drijverové.
Jak si představuji správnou knihu pro děti? Měla by mít pevnou vazbu (aby přežila úskalí spojená s životem malého zvědavce), měly by v ní být nějaké ty obrázky (protože dětská kniha bez ilustrací je jako chleba bez soli), větší písmenka jsou sympatičtější než drobná a útlejší zajímavá knížka je přitažlivější než náročně sepsaná vševědoucí bichle. Tak tyto průvodní znaky by naše dnešní novinka z dětské edice měla. A co je tedy uvnitř?
Kniha Tajemné a kouzelné stromy je v duchu svého názvu sbírkou zajímavostí o nejznámějších listnatých i jehličnatých stromech se zaměřením především na zmínky v legendách, pověstech, pověrách a využití v lidovém léčitelství v různých zemích světa. Každý příspěvek je doplněný okénkem o současném využití stromu a jeho průvodních rysech.
Je to zkrátka knížka, kterou jsem vzala do ruky a řekla si: „Proč to jen nenapadlo mě?“ Stačí umět hledat informace a hezky je zformovat, doplnit obrázky… Inu tenhle nápad dostala Martina Drijverová – spisovatelka, autorka více než 30. knih pro děti, televizních pořadů, rozhlasových her, seriálů, audiokazet a divadelních her, dříve také redaktorka ABC mladých techniků a přírodovědců, Mateřídoušky a Sluníčka. A všechno to prý začalo, když si „při studiích na pražské FAMU přivydělávala překlady. Stalo se, že se jí překládané pohádky nelíbily. Rozhodla se, že se pokusí napsat lepší.“ (zdroj www.spisovatele.cz). Martina Drijverová se netají tím, že má děti raději než dospělé, kteří už jen zřídka dokáží věřit na zázraky. Přitom se v její tvorbě setkáte i se zásadním problémem, z kterého by autor pro dospělé vytěžil slušné psychologické drama. Příkladem za všechny jsou třeba zfilmovaná prvotina Táta k příštím Vánocům (kde se malé dcerky rozhodnou najít po smrti tatínka nějakého nového) nebo Domov pro Marťany, který pomáhá rodičům dětí s Downovým syndromem.
Tajemné a kouzlené stromy jsou vedle nich příjemnou oddechovkou, odpoledním čtením podněcujícím k vyhledávání stromů v přírodě a vyzkoušení, jestli na těch pověrách něco nebude.
Závěrem tedy malý kvíz vytvořený na základě nově nabytých informací:
1)Jaký strom zasadíme u dveří, abychom zabránili čarodějnici vstoupit do domu?
a) Modřín
b) Jalovec
c)Jedli
2)Lýko, kterého stromu se používá ke spoutání vodníka a démonů?
a) Lípa
b) Vrba
c) Buk
3) Který strom chrání před hadím uštknutím a pomáhá předvídat budoucnost (zejména ohledně svatby)?
a) Černý bez
b)Černý jeřáb
c) Bříza
4)Jaký strom je sídlem dobrých ženských duchů a používal se k vykuřování domu během moru?
a) Vrba
b) Modřín
c) Hloh
Tajemné a kouzelné stromy
Martina Drijverová
Albatrosmedia – nakladatelství EDIKA
1b-přišla-li čarodějnice škodit domu, před nímž rostl jalovec musela nejprve všechny přepočítat a to jí obvykle trvalo až do rána, kdy ztratila svou moc. Jalovec je ochranným stromem života, snítku z něj nosili mládenci za kloboukem proti nemocím, používal se jako lék i koření.
2a- Lípový provaz sloužil ke svázání vodníka nebo démonů, figurku z lipového dřeva nosili lidé pro štěstí, kůra je chránila před otravou, listy před kouzly a čaj z lipového květu užíváme při nachlazení dodnes.
3b -Černým bezem třesou na Štědrý den dívky se slovy „Třesu, třesu bez, pověz ty mi pes, kde můj milej dnes.“ Kromě toho je bez ochráncem domova, chrání před hady, nemocemi, kouzly, bleskem a zloději.
4b – Modřín mají rády mimo německé dobré víly i rakouské rusalky. V Čechách se pálením jeho dřeva a jehličí zaháněl mor, ostatně výtažky z modřínu podporují obranyschopnost organismu a pryskyřice je dobrá na kožní onemocnění. Proti moru se ale hojně užíval také jalovec.