Dalo by se říci, že texaská autorka historických románů, Sophie Jordan, vzala několik osvědčených metod a stvořila z nich bestseller. Základem všeho je první láska s příchutí zakázaného ovoce, doplněná trpkou příchutí nelehkých životních rozhodnutí a pomíjivostí lidské přízně, přikořeněná milostným trojúhelníkem a servírovaná na pozadí světa fantazy. Napadlo vás, že jde o další knihu, která se veze na vlně úspěchu Stmívání? Mě taky. Tak jsem si to před recenzí radši pořádně přečetla.
Kdesi v našem moderním světě skrývá se země Drakiů – tvorů se schopnostmi draků, kteří na sebe mohou brát lidskou podobu. Mezi nimi žije i pohledná zrzka Jacinda, u které se projeví vzácná schopnost dštít oheň. Díky tomu se na ni upírá pozornost celého kmene. Jacindě to ale pěkně leze krkem. Všichni se k ní chovají laskavě jen pro to, čím je. Výjimkou je snad jen její rodina a kamarádka Azurka, se kterou podnikne tajný výlet. Jak už to ale bývá, situace se jim vymkne z rukou a nebýt statného, pohledného hrdiny, Jacinda by zemřela. Navzdory faktu, že její zachránce je synem velitele lovců Drakiů, se do sebe hluboce zamilují. Ve vrcholném okamžiku ale Will spadne při souboji ze skály. Jacinda neváhá porušit nejdůležitější tabu a pro jeho záchranu se promění přímo před zraky lovců. Nezbývá než před všemi utéct. Před hněvem kmene. Před chamtivostí lovců. Pryč od toho všeho. Co nejdál a co nejrychleji. Jenže se to nepovede. A právě ve chvíli rozuzlení nezdařeného útěku začíná druhý díl trilogie Drakie.
Jacinda se vrací do kmene ve společnosti své sestry (opovrhovaného dvojčete Tamry, ve které se náhle probudí vzácná schopnost mlhotvorky a lidově řečeno tak shodí Jacindu z lopaty), matky (která se své děti pokusila před hněvem kmene zachránit úprkem a bude pykat) a Casianem (synem náčelníka kmene, který má už od mala Jacindu rád pro to, jaká je, i když tomu odmítá uvěřit). Ubíhá den za dnem. Tamra teď bydlí v domě místní mlhotvorky, aby se toho naučila co nejvíce a Jacinda je sama doma se svou matkou, která se utápí ve verdavínu, a smutnými vzpomínkami na zraněného Willa, kterého už patrně nikdy nespatří. Navíc je tady Casian, který Jacindu miluje stejně vroucně a marně jako jeho miluje Tamra. A pak přijde den, kdy se ve vesnici objeví ON. Will. Jacinda je šťastná a připravuje nový útěk. Jenže tak jednoduché to prostě nebude.
Něco takového jsem už dlouho nečetla. Sophie Jordan uplatňuje své umění popisu okamžiků a emocí a řádky se vám doslova míhají před očima. Děj je poutavý přestože je protkaný zápletkami, které dokážete snadno prohlédnout. Knížku bych doporučila výhradně milovnicím odpočinkové literatury, začínajícím čtenářkám fantasy a teenagerům. Pro ně je kniha výborná. Koneckonců, pro ně je i napsaná, že. Dokonce i jednoduchá a přesto působivá obálka je zvolená na míru cílově skupině čtenářek a v literárních databázích se dočkala nejedné pochvaly.
Kapitoly jsou krátké, ale plné dynamiky a často končí s otázkou hmatatelně visející ve vzduchu. Nováčci se lačně pouštějí do dalších stránek, ostřílení čtenáři podobných žánrů si zkušeným okem a souhlasným pokyvováním ověřují postup autorky. Takže jaké to je? Je to čtení pro holky, přesně takové, jaké jsme toužily napsat, když nám bylo „náct“ a četly jsme svoje první romány. Hlavní myšlenka je ve své podstatě klišé, přesto v sobě skrývá velký kus originality a ve zpracování se projevuje nepopiratelný literární talent autorky i obdivuhodný smysl pro vyváženost postav.
Sophie Jordan
Drakie 2: Útěk
CooBoo 2012
286 s.