Pokud si ještě stále myslíte, že cestovat můžete maximálně na 14 dní o letní dovolené a mezi nejvzdálenějším destinacemi vašich pobytů dominují slovenské Tatry a jadranské pobřeží, nastražte oči a uši. Autoři Petr Novák a Matouš Vinš sepsali Travel Bible, kterou by rádi tyto zažité stereotypy změnili.
Nízkonákladové lety, práce na dálku, couchsurfing nebo Airbnb. Současné technologie umožňují nahlédnout do vytoužených koutů světa každému, kdo jen trochu chce. Cestovat může každý – přesně v duchu tohoto hesla chtějí autoři čtenáře přesvědčit, jak jednoduché to vlastně je.
Jedná se sice o cestovatelského průvodce, obvyklé tipy na místa, která navštívit, ale nečekejte. Travel bible má čím oslovit i běžné “14ti denní” cestovatele, je však určena především lidem, kteří hodlají vyrazit do světa na delší dobu, případně zakusit fenomén posledních let – digitální nomádství. Poměrně velká část knihy se věnuje činnostem před a po samotné cestě – jak se pojistit, jak najít ubytování, co zabalit, jak zpeněžit fotografie či psát cestopisy. Oproti očekávání je kapitola “Na cestě” výrazně stručnější.
Z pohledu příležitostného cestovatele (který má za sebou více zkušeností, než 14ti denní zájezd do Chorvatska) hodnotím pozitivně informace ohledně ubytování. Ačkoliv jsem řadu tipů ohledně výhodného bydlení v cílové destinaci znal a mám s nimi zkušenost (Airbnb, Couchsurfing, WWOOFing), narazil jsem na pro mne doposud neznámé možnosti a motivaci je vyzkoušet. Věděli jste například, že existují komunitní sítě, na kterých majitelé domácích mazlíčků nabízí ubytování výměnou za péči o své zvířectvo? Velké nadšení ve mě vyvolala i kapitola věnovaná platbám v zahraničí, díky které každý cestovatel ušetří za platby i výběry z bankomatů. Laiky v oboru nákupu laciných letenek potěší i obsáhlá a přehledná část knihy pojednávající o mechanismech letenkových vyhledávačů a využívání jejich slabin.
Hlavní přínos publikace spatřuji v jejím motivačním tónu. Váháte, jestli vyrazit na cestu? Kniha vás přesvědčí, že není co ztratit! Souhlasím i se snahou vyvrátit názor, že cestování je věc natolik nákladnou, že na ni musíte šetřit celý rok. Zkuste příště z plánování výletu vynechat cestovku a uvidíte, že dovolená může vyjít i na poloviční cenu. Možná oceníte i rady, jak vykonávat svou profesi na cestách či zpeněžit své zážitky po návratu domů.
Nemůžu ale říci, že bych z knihy byl pouze bezmezně nadšený. Bez některých dokola omílaných informací by kniha mohla být o pár stran kratší. Pak jsou tu pro většinu běžných lidí tipy spíše z říše fantazie – počet cestovatelů, kteří se po přečtení rozhodnou řídit radou prodat svůj byt, aby získali prostředky na cesty, půjde nejspíš spočítat na prstech jedné ruky. Někomu by mohl vadit i fakt, že množství rad si kniha “vypůjčila” ze Čtyřhodinového pracovního týdne od Tima Ferrise (Matouš Vinš to přiznává i v tomto rozhovoru).
I přes drobné neduhy rozhodně nelituji, že jsem se rozhodl knihu přečíst. Jednoznačně jsem si díky ní rozšířil cestovatelský rozhled a některé z tipů hodlám uvést do praxe. Na českém trhu jde o unikátní publikaci, kterou i přes poněkud vyšší cenu doporučuji přečíst, obzvláště řadíte-li se mezi nadšené a pravidelné cestovatele.
Autoři si dobře uvědomují, že papír není snadno aktualizovatelným ani nafukovatelným médiem. Kromě tištěné a elektronické verze knihy proto nabízí i webovou bonusovou sekci, kde naleznete doplňující informace, případně můžete diskutovat s cestovatelskou komunitou. Časově omezený přístup získáte nákupem knihy na webu autorů, nebo si členství musíte zaplatit.