Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Avatar, čekání se vyplatilo!

James Cameron měl tento snímek v hlavě již mnoho let, ale všichni mu stále opakovali, že na něco takového nemají dostatečné prostředky. A tak tedy režisér čekal. A teď, o víc než deset let později, kdy jsou počítače rychlejší a animátoři odvážnější, nastal konečně čas, kdy Avatar mohl spatřit světlo světa. A to čekání stálo za to.

Avatar, zdroj: Bontonfilm

Avatar, zdroj: Bontonfilm

Film nám otevírá vstup na měsíc jménem Pandora, kde je svět plný světélkující vegetace, krásných, ale zároveň nebezpečných tvorů a inteligentních modrých obyvatel. Klidné místo, kde jsou největší technickou vymožeností luky a šípy, tedy alespoň do příchodu člověka. Nebeští lidé, jak nám říkají Pandořané, přinesli do jejich světa těžařské stroje, vojáky se zbraněmi a hlavně touhu po nerostném bohatství, které se skrývá pod zdejší půdou. Mezi lidmi je i Jake Sully (Sam Worthington), bývalý mariňák na vozíku, který využívá možnosti znovu chodit pomocí Avatara – lidmi vytvořené kopie Na´viů, kterou mohou ovládat pomocí mysli, ovšem vždy pouze ten člověk, pro kterého byla tato kopie vytvořena. Avšak hned, když jde poprvé se svým novým Avatarem ven do lesů Pandory, potkává obrovského predátora, který jej zažene hluboko do lesa, mimo jeho skupinu a on zůstane přes noc osamotě. Když už to vypadá, že nepřežije, objeví se Neytiri (Zoe Saldana), mladá Pandořanka, která jej zachrání, přivleče před svého otce, který je shodou okolností vůdcem zdejšího klanu, a po chvíli rozepří a křiku je jí Jake přidělen na převýchovu. Začíná tím nová cesta pro bývalého mariňáka, který je z jedné strany nucen předávat armádnímu nadřízenému všechny informace o vnitřní stavbě obydlí a možnostech obrany zdejších obyvatel, a z druhé strany je lákán do světa krás a kouzel pandorského života. Každý sen ovšem jednou končí a tak se i hlavní hrdina musí nakonec rozhodnout, na čí stranu se přidá – silných a mocných lidí, nebo mírůmilovných Na´viů?

Příběh s nepříliš novou, ale zato velmi kvalitní zápletkou, je pouze jednou ze součástí celého filmu. Každý obraz ve filmu je plný nejrůznějších rostlin a šestinohých žvířat, ale také vysněných technologií a přírodních úkázů, jako například létající kusy země ve vzduchu.

Před natáčením strávili herci s režisérem rok tréninku, aby si zvykli na pohyby mimozemšťanů, které se od našich poněkud liší. Tento těžký trénink je na filmu znát, jelikož nenajdete místo, kde by všechny postavy neodváděly špičkový výkon. Sigourney Weaver v roli vědkyně Grace a zároveň i v roli jejího Avatara je nejspíš nejlepším příkladem, na němž můžete vidět rozdíl mezi jejími pohyby jako člověka a jako Avatara.

Avatar, zdroj: Bontonfilm

Avatar, zdroj: Bontonfilm

Je poněkud škoda, že tento doopravdy kvalitní film má nedokonalou hudbu. Nechápejte mě špatně, hudba je také úžasná a k filmu se i celkem hodí, ale prostě snímku nestačí. Není to hudba, kterou následující dva roky uslyšíme každý den v rádiu, je to prostě jenom dobrá hudba.

Celá základní myšlenka Na´viů je založena na amerických indiánech. Jsou to lovci silně spjatí s přírodou, nosící různé čelenky a vydávající přerušovaný bojový pokřik. Narozdíl od původních obyvatel velké země na západě jsou ovšem tito mimozemšťané se svým okolím skutečně spojeni, a to prostřednictvím nervových vyústění, která jim vedou z dlouhých copů. Tímto „konektorem“ se mohou spojit se stromy a zemí, ale také se zvířaty a s podivným místem, na němž mohou slyšet hlasy svých předků. Toto spojení jim umožňuje komunikovat i s koňmi (nebo spíše s tvory připomínajícími koně) a touto cestou na nich jezdit. Možná vám to může připadat trochu přitažené za vlasy, ale pravdou je, že celý svět je fantastická krajina, kterou by v dětství každý malý kluk miloval, ale málokterý měl dostatečně silnou fantazii, aby si něco takového dokázal představit.

Strávil jsem dvě a půl hodiny s mírně pootevřenou pusou, než se objevily závěrečné titulky, v sále rozsvítili a já stanul před těžkou otázkou, a to, co napsat? Nejprve mě napadlo, že stačí jedno jediné slovo: „Wow“, ale došel jsem k závěru, že s tím by se většina z vás nejspíš nespokojila. Pravdou ovšem je, že příběh, ač na první pohled jednoduchý, je promyšlený do všech detailů a že tento film si skutečně zaslouží návštevu kina. Překvapivě kvalitní se ukázal i dabing, který zároveň umožňuje i návštěvu filmu ve 3D. Tento snímek je dalším přelomem v kinematografii, kde je již na plátně možné opravdu všechno.