Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Murakamiho Norské dřevo v kinech

zdroj: norway-mori.com

V roce 1987 se na pultech japonských knižních obchodů zjevila kniha, která později chytila za srdce čtenáře po celém světě. Autorem je Haruki Murakami, který patří k nejoblíbenějším autorům i u nás v Česku. Více než dvě desítky let trvalo, než se filmaři odvážili dát tomuto komplexnímu psychologickému románu prostor na stříbrném plátně.

Příběh trojice atypických hrdinů Torua, Naoko a Midori, kteří se snaží vyrovnat se životem v Japonsku, si vzal na starost francouzský režisér vietnamského původu Anh Hung Tran. Tran má za sebou na Oscara nominovaný snímek Vůně zelené papáje (1993) nebo hvězdami nabitý akční film Přicházím s deštěm (2008). Se scénářem mu pomohl sám autor knižní předlohy.

Zleva: Kiko Mizuhara, Rinko Kikuchi, Kennichi Matsuyama, Anh Hung Tran. zdroj: norway-mori.com

A kdo si zahraje ony tři postavy? Hlavní roli Torua Watanabeho ztvární pětadvacetiletý, „japonským Oscarem“ oceněný, Kennichi Matsuyama, který se proslavil rolí záhadného L ve filmové podobě populární mangy The Death Note (2005). Smutkem protkaná Naoko dostala tvář Rinko Kikuchi, devětadvacetileté herečky, která byla za roli slepé dívky ve snímku Babel (2006) nominovaná na Oscara. Excentrické Midori se ujme zatím nepříliš známá Kiko Mizuhara.

Norské dřevo má za sebou velice slibný tým, ať už ze strany režisérské, scénáristické či herecké. Oficiální premiéra je v Japonsku 11. prosince tohoto roku, film byl však již promítán na festivalu v Benátkách. Ohlasy jsou zatím převážně pozitivní, na výsledek si však budeme muset ještě počkat a hlavně doufat, že se Norské dřevo dostane i do našich kin.

David Bulawa

Obyčejný, snad milý student z Ostravy s multi-rozsahem zájmů. Čeká mne studium kulturně-politické geografie a biologie na Ostravské univerzitě, které bych chtěl více usměrňovat k asijským nejen lingvistickým vědám. Miluji Japonsko, v poslední době i Koreu, Taiwan, Čínu i jiné země jihovýchodní Asie. Miluji hudbu, jak západní tak východní - nalézt v mém ipodu poslední hit Nelly Furtado nebo Kobukura není tedy výjimečný jev. Miluji filmy, jsem závislý na CSFD, a taktéž bedlivě sleduji a kritizuji západní a východní kinematografii. Miluji zvířata - a to většinou ne ta moc oblíbená. Proto mi vadí, když někdo nazve delfíny rybami nebo napíše ve slově medúza kroužkované u. Díky příležitosti přispívat na LaCultuře vás budu chtít seznámit s u nás neoprávněně opomíjenými kulturními střípky daleké Asie.

More Posts