Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Václav Boštík – Esence duchovna

Václav Boštík se narodil roku 1913 v Horním Újezdu u Litomyšle a na rozdíl od jiných umělců jeho doby, měl v mládí plnou podporu v rozvíjení talentu u svého otce, který docházel do nedělní malířské školy a byl nadšeným amatérským malířem. Boštíkova záliba v geometrii a deskriptivě ho přivedla ke studiu na ČVUT, později nastoupil do ateliéru Willyho Nowaka na pražskou Akademii výtvraných umění. Roku 1942 se stal členem Umělecké besedy a v roce 1960 inicioval společně s Václavem Bartovským založení skupiny UB12, která významně ovlivnila vývoj českeho umění v 60. letech.

Instalace je rozdělena do pěti částí. Ty podávají celistvý přehled o autorově umělecké a životní cestě, trvající více než 60 let. V první části nazvané V Kruhu (1936–1948) sledujeme malířské začátky – autoportréty nebo výjevy z okolí jeho domova (např. Otcův mlýn). V těchto dílech si můžeme všimnout prvotního ovlivnění francouzskými malíři P. Cézannem a J. B. Corotem.

Václav Boštík

Václav Boštík, zdroj: galeriejaroslavkrbusek.cz

Následuje část druhá s názvem Znaky (1949-1961), kde Boštík našel jedinečný výrazový prostředek- znak, který symbolizuje do jisté míry jeho zálibu ve vědě, fyzice či vesmíru.

Třetí kapitola se jmenuje Pole a zahrnuje díla ze 60. a 70. let. Meditativní a duchovní obrazy, díky nimž se Boštík zapsal do podvědomí nejen svých obdivovatelů. Zde můžeme také najít známý obraz Modrá pro Jana Palacha (1969), kde malíř reflektuje Palachův sebeobětující čin.

Poslední dvě části jsou věnovány tvorbě z 80. a 90. let. V této době Boštík tvořil pastely neobyčejných barev, ale zároveň se vracel i ke svým dřívějším inspiracím. Do beztvarých hmot umisťoval geometrické tvary nebo křesťanské symboly (např. obraz Turínské plátno s podobou Krista).

Kromě obrazů jsou zde také vyvěšeny fotografie unikátního památníku obětem holocaustu (77 297 jmen napsaných na zdech Pinkasovy synagogy), který v letech 1955 – 1959 vytvořil společně s Jiřím Johnem. Dále je výstava doplněna o krátké komentáře, jak kurátora, tak i samotného autora. Během listopadu vyjde obsáhlá monografie, v níž kurátor Karel Srp shrnuje výsledky svého dlouholetého bádání.

Na pražskou expozici si Galerie hlavního města Prahy vypůjčila mnoho děl ze zahraničí, neboť  Boštíkovo dílo je zastoupeno v mnoha institucích a soukromých sbírkách především ve Francii a v Německu. Tato retrospektiva podává jedičný přehled o Boštíkové díle a je důstojnou poctou této vyjímečné malířské osobnosti. Rozhodně stojí za navštěvu, ať už jste obdivovatelem Václava Boštíka nebo jste o něm ještě nikdy neslyšeli.

Výstava potrvá do 9. ledna 2011 a je otevřena denně od 10.00 do 18.00 hodin mimo pondělí.