Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Z koncertního sálu až do v(n)esmírné fantazie

Pražský filmový orchestr je ojedinělým hudebním tělesem působícím na našem území. A v čem spočívá jeho jedinečnost? Jako jediný se specializuje na filmovou hudbu a hraje z originálních partitur přímo z USA. Byl založen multiinstrumentalistou a dirigentem Jiřím Koryntou v roce 2004, k dnešnímu dni čítá na šest desítek členů, studentů středních a vysokých škol. Každoročně rozšiřuje svůj repertoár i diváckou základnu.

Dirigent Jiří Korynta (Zdroj: www.praguefilmorchestra.com)

Dirigent Jiří Korynta (Zdroj: www.praguefilmorchestra.com)

Hvězdný koncert filmové hudby, který se uskutečnil na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Lichtenštejnském paláci, poskytl posluchačům neopakovatelný zážitek. Na úvod zazněly skladby z prvního dílu trilogie Pán Prstenů, při nichž se mi před očima začaly přehrávat scény z filmu – letecký pohled na Nový Zéland, majestátní hory, panenská příroda a hobit, který na svých bedrech nese tíhu celého světa. V první půli byl na programu ještě Spiderman a Spielbergův Schindlerův seznam, jehož houslové sólo vyvolávalo mrazení po zádech zvláště při vzpomínce na utrpení té doby. Zahájení druhé části patřilo opět dílu J. R. R. Tolkiena, ovšem dirigentské hůlky se tentokrát chopil jeden z hudebníků, který se pak jakoby nic navrátil ke svému nástroji, což vzbudilo nejen údivné úsměvy, ale i potlesk. Následoval exkurz do Starověku, a to přímo do srdce antické civilizace, do Říma, za Gladiátorem. Načež opět převládl žánr fantasy v podobě závěrečného dílu Pána prstenů a pohádkového příběhu Letopisy Narnie. Závěru vévodilo dílo o E. T. mimozemšťanovi a snad každému se vybavila jeho upřímná prosba: „E. T. volat domů…“

Orchestr byl za svou snahu odměněn zaslouženým aplausem, kterým si diváci vyžádali i přídavek.  Celý večer panovala uvolněná atmosféra, z orchestru čišela pozitivní energie, jež se rozprostírala do celého prostoru vyprodaného koncertního sálu.

Blízká setkání třetího druhu (Zdroj: www.praguefilmorchestra.com)

Blízká setkání třetího druhu (Zdroj: www.praguefilmorchestra.com)

A ještě jeden bonus na závěr. Poslech skladeb byl velmi inspirativní, mě například vnuknul myšlenku na dvě prezentace do školy. Takže pokud trpíte tvůrčí krizí, doporučuji poslechnout si hudbu v podání Pražského filmového orchestru a uvidíte, jak Vám práce půjde pěkně od ruky.

Nejbližší koncert se koná již tuto neděli, ovšem sál je beznadějně vyprodán. Nesmutněte však! Filmovou hudbu si můžete přijít poslechnout na dubnové vystoupení do nádherných prostor pražského Rudolfina. Lísky už jsou v prodeji, a to u paní Koryntové na telefonním čísle 731 172 038.

Více informací na uvedeném telefonním čísle nebo na oficiálních stránkách www.praguefilmorchestra.com.

Katka Bartošová

Studentka cestovního ruchu na VŠE v Praze. Vyznačuje se velkou upovídaností a úsměvem. Miluje sport - tančí, plave, hraje fotbal, basket, jezdí na in-linech. Zajímá se o kulturu. Ráda poznává nové lidi a místa.

More Posts