Mezi fanoušky fantasy je tvůrce J. R. R. Tolkien považován za jednu z nejvýznamnějších osobností. Těžko byste hledali někoho, kdo neviděl Hobita či Pána prstenů. Skuteční fanoušci je četli v knižní podobě a žasli, co všechno se do filmových zpracování zkrátka nevešlo. Už méně je těch, kteří se prokousali Silmarionem. Pokud patříte do poslední skupiny, ale rádi byste četli další původní příběhy ze Středozemě, má pro vás nakladatelství ARGO dobrou zprávu v podobě publikace Pád Númeronu.
Jedná se o chronologicky řazené příběhy z druhého věku Středozemě, které J. R. R. Tolkien napsal, ovšem pro knižní formu je uspořádal anglický badatel Brian Sibley. Ten je vypravěčem nejen literárním, ale především rozhlasovým. Protřednictvím vysílání BBC 4 vyprávěl ve svých pořadech o klasikách jako jsou Letopisy Narnie, Medvídek Pú nebo Gormenghast. Sibley je také známý jako autor knih spojených s velkofilmovou tvorbou, například Harry Potter – Filmová kouzla nebo Pán Prstenů: Oficiální filmový průvodce.
rozhovor s B. Sibleym, zdroj: www.youtube.com
Kniha Pád Númenoru vychází v grafickém zpracování, které je v souladu s nedávno vydanými tituly Beren a Lúthien, Pád Gondolinu a souboru Pána Prstenů, Hobita i Silmarilionu vydaného roku 2010. Platí tedy, že i Pád Númeronu je doprovázen podmanivými barevnými ilustracemi v celostránkovém provedení, jejichž autorem je Alan Lee. Muž, který vtiskl podobu mnohým fantaskním světům, přičemž v rámci Středozemě to byly nejen knižní ilustrace, ale pracoval také jako jeden z hlavních výtvarníků filmů Pán Prstenů (v režii P. Jacksona) i Hobbit (v režii G. del Tora).
Další informace a ukázku k prolistování naleznete na webu nakladatele – zde.
Kniha Pád Númenoru je věnována památce autorovy dcery, Priscilly Reuel Tolkienové, která zemřela v roce 2022. Tvůrci knihy na prvních listech děkují za úžasnou literární práci, kterou odvedl Christopher Tolkien a uvádí, že některé příběhy (o pádu Númenoru, vzestupu Saurona, vykování Prstenů moci a Posledním spojenectví elfů) mohou čtenáří již znát. Zde vychází v mírně poupravené podobě, aby čtenáři poskytli co nejsnáze srozumitelný vhled do historie Středozemě.
Celkem ve sbírce nalezneme 45 vyprávění z období Druhého věku, k tomu dva dodatky (Krátká kronika Třetího věku Středozemě, númenorské kapitoly z The Last Road) a opomenout bychom neměli ani úvodní Ságu „Temného věku“ či epilog Númenorejští králové ve vyhnanství. Tolkien jakožto zanícený akademik by jistě ocenil i samotné poznámky, které se nachází na konci knihy). Poslední součástí knihy je pak srdečné poděkování, ve kterém Sibley mj. uvádí: „Tito dva – Tolkien otec a syn – stojí na prvním a ústředním místě jako „jediný průvodce“ a zapisovatl příběhů shromážděných v tomto svazku.„
Osobně vnímám Pád Númenoru mnohem pozitivněji než Silmarilion, protože je snáze čitelnější. Napomáhá tomu souvislé uspořádání příběhů i jednotnost ve jménech (postav, národů i míst). Jako redkatorka vidím i obrovský kus práce v rámci práce s textem, jeho citlivým tvarováním pro současnou mluvu a zvyk rychlého čtení, snoubený s dodržením původního autorova slovosledu, plynoucího jako líně meandrující řeka. Zároveň je třeba ocenit překlad Stanislavy Pošustové – Menšíkové. Pád númenoru je za mne velmi pozoruhodnou sbírkou. Knihou ukazuzující, že lze prostřednictvím příběhů stále zanechávat nesmazatelný odkaz v srdcích a inspirovat k odvaze. Ať už se nám ony hrdinské činy zdají drobné či kolosální, nikdy dopředu neznáme jejich dosah.