Soubor staré hudby Radio Antiqua vystoupí v Praze

Radio Antiqua, foto: Ola Renska
Radio Antiqua, foto: Ola Renska

„Když jsme obdrželi pozvání zahrát koncert v Praze v rámci Staré hudby FOK, byli jsme nadšení, protože je to už dlouhých osm let, co jsme měli možnost se jako ansámbl Radio Antiqua v Praze představit. Tehdy jsme hráli krátký program s hudbou italského barokního skladatele a hobojisty Giovanni Benedetta Plattiho. Tentokrát přivezeme hned tři jeho triové sonáty v neobvyklých kombinacích nástrojů – housle, violoncello nebo fagot a basso continuo z Plattiho období působení ve Wiesentheidu. Na programu budou také další skladatelé první poloviny 18. století, jako například Telemann, Schaffrath a český Reichenauer, kteří působili ve středoevropských centrech kulturního života se zřejmým italským vlivem. Velmi se na koncert, publikum a historickou Prahu těšíme,“ říká Petr Hamouz, violoncellista souboru.

Soubor Radio Antiqua byl založen s vizí objevování méně známého barokního repertoáru. Pro své jedinečné obsazení hledá výstřední díla, která kombinuje s díly oblíbených autorů. Aby dostál svému názvu, soustřeďuje soubor pozornost na aktivní komunikaci s publikem a na tvorbu unikátního zvuku. Soubor získal prestižní ceny na festivalech v Göttingenu a Utrechtu. Za obě CD, která natočil, sklidil uznání a respekt odborné kritiky. Právě část druhého CD zazní i na koncertě v kostele sv. Šimona a Judy, a sice tři triové sonáty Giovanni Benedetta Plattiho.

Koncert se koná pod záštitou J. E. Daana Feddo Huisingy, velvyslance Nizozemského království v ČR.


Slovo dramaturga Martina Rudovského


„Nápadité jméno – Radio Antiqua – nese špičkový ansámbl založený v Haagu v roce 2012. Ovšem v touze po dokonalém provádění barokních skvostů se v jednom souboru setkali Argentinka, dva Brazilci, Ital a… k naší hrdosti Čech, violoncellista Petr Hamouz. Podobně pestrý je i jejich repertoár. Vedle Telemanna věnují svou pozornost dalším pozoruhodným mistrům, jakými jsou Giovanni Benedetto Platti nebo Christoph Schaffrath. A samozřejmě nemůže chybět ani české jméno, rodák z Bíliny, Antonín Reichenauer. Teď už se můžeme jen těšit na český debut vyznavačů barokní komorní hudby, kteří jsou ověnčeni cenami za nahrávky a nadšenými kritikami z prestižních festivalů.“


Program


RADIO ANTIQUA
21. listopadu od 19:30, kostel sv. Šimona a Judy

GEORG PHILIPP TELEMANN
Triová sonáta pro housle, fagot a basso continuo B dur
GIOVANNI BENEDETTO PLATTI
Triová sonáta pro housle, violoncello a basso continuo D dur
Triová sonáta pro housle, violoncello a basso continuo e moll
Triová sonáta pro housle, fagot a basso continuo d moll
ANTONÍN REICHENAUER
Koncert pro housle, fagot, violoncello a basso continuo g moll
CHRISTOPH SCHAFFRATH
Duet pro fagot a cembalo g moll

RADIO ANTIQUA
Elise DUPONT | housle
Isabel FAVILLA | fagot & flétny
Petr HAMOUZ | violoncello
Giulio QUIRICI | theorba
Claudio RIBEIRO | cembalo


Fotogalerie


https://we.tl/t-yolHt2DSFo


Zajímavé odkazy


Vstupenky a anglická anotace koncertu
https://www.fok.cz/en/radio-antiqua
Stránky souboru
https://www.radioantiqua.com/


Kontakt pro média


Ing. Tereza Axmannová
+420 722 207 943
t.axmannova@fok.cz
www.fok.cz

Rate this post

Více z LaCultury...