Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Sůl nad zlato

Tuto pohádku má možná většina z nás spojenou s filmem Bořivoje Zemana Byl jednou jeden král, natočený v roce 1954, kde roli krále ztvárnil Jan Werich a jeho dceru, princeznu Marušku, tehdejší mladá studentka gymnázia Milena Dvorská.

Sůl nad zlato

Inscenace, kterou nastudovali herci Národního divadla moravskoslezského, vychází z původní podoby pohádky Boženy Němcové a s filmovou podobou má společné pouze základní téma, a to: král chce od svých dcer zjistit, která z nich ho má nejraději, aby jí mohl předat královskou korunu. Tato pohádka byla také dvakrát zveršována, a to spisovatelem a překladatelem Janem Aldou.

Režijního nastudování pohádkového příběhu se ujala Zoja Mikotová s Tomášem Jirmanem a scénu s kostýmy připravil Jan Štěpánek. V roli princezny Marušky se představí Andrea Mohylová, která na posledním ročníku divadelního festivalu OST-RA-VAR získala druhé a třetí místo za nejlepší ženský herecký výkon. Jejího otce, krále, ztělesní Jan Fišar a v rolích Maruščiných sester Liběny a Adély se představí Veronika Lazorčáková a Petra Lorencová.

Dále se můžete těšit na Alexandru Gasnárkovou, Vladimíra Poláka, Jiřího Sedláčka, Roberta Urbana a mnoho dalších.

Na pohádku o tom, jak je obyčejná sůl vzácnější než všechny poklady, se můžete přijít podívat do Divadla Jiřího Myrona 19. a 21. ledna 2012 v 18.30, kdy má tato hra premiéru.