Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Hříšníci z rodu Borgia

Příběh rodiny Borgia fascinuje už po staletí nespočet lidí. Jejich vzestup a pád je plný intrik, úkladných vražd, zrad a incestu. Příběh rodiny Borgia je výbušná směs, která je stvořená  pro velkolepé romány, nádherné malby a pro výpravná filmová ztvárnění. Borgiové se stali múzami mnohým umělcům, příkladem může být Mario Puzo, který byl přesvědčený, že tato rodina dala novodobé základy pro mafii.

Vše začíná u kardinála Rodrigo Borgia alias Alexandra VI., který zplodí se svou milenkou děti, které se stanou nástroji pro získání ještě větší moci. Především je to krásná Lucrezia, která se musí provdávat a rozvádět podle toho, čí podporu její otec potřebuje. Nejkrutější rozvod je v případě hraběte Giovanniho Sforzu, který byl nařčen z impotence a neschopnosti naplnit manželství. O to více byl zahanben, protože musel svou impotenci přiznat veřejně, v návalu zuřivostí se nechá slyšet, že „Rozbil (papež) naše manželství, protože chce dceru pro sebe. Zatímco já s ní líhávat nesměl, on a její bratří tak činili často.“  Zhrzený manžel dal tak vznik nespočtu klepům, kterými se bavila tehdejší elita a nejen ta. Rozhodně dopadl lépe než další manžel Lucrezie Alfons Aragonský, který byl na příkaz bratra Lucrezie, kardinála a vojevůdce Cesare Borgia, zavražděn krátce po svatbě, aby mohla být znovu provdána za výhodnější partii. Klepy nezastavíte ani ve středověku, byť na každém šprochu trochu pravdy.

Co si budeme nalhávat, drby o incestním vztahu samotného papeže s dcerou a časté kupčení s její krásou je daleko lepší než  pouhá standardní sňatková politika. Sňatková politika je nudná, sex papeže s dcerou a mezi sourozenci je cool. I když to provádí celý renesanční svět, nádeníky začínaje, císaři konče. Co je nejvíce fascinující, je jejich soudržnost po dlouhá léta, ale i ta vzala za své.

Úžasný obrazový epos Borgia od pánů Jorowského a Manary je inspirován právě těmito klepy, které jsou velmi chytře zasazené do skutečných událostí přelomu  15. a 16. století. Scénář Jorowského je dokonale vyšperkován a co pak velkolepá kresba mistra elegantního erotického komiksu Manary, která dokonale podtrhuje zhýralý život božských dětí Lucrezie a Cesara, kteří mají těla antických bohů a hrdinů a především mají také jejich apetit.

Z románů přímo čiší erotické napětí a otevřeně znázorňuje incestní poměry, homosexuální styky mocných mužů s chlapci. Kardinálové obcující nejen s kanovníky, mladými ministranty, ale i mezi sebou pro moc, peníze, pro samotné potěšení z chtíče.  V mnohých směrech má román větší rozsah a poukazuje na nešvary svatých mužů, dychtících po moci a po sexu jako každý jiný smrtelník, jen své chtíče schovávají za masku svatosti. Románový Cesare zakrývá svou tvář maskou, aby zakryl syfilitické vředy, které mu zohyzdily tvář, a tuto masku už nikdy neodkládal: „Svět je plný pokrytců a všichni se skrývají pod maskami. Já mám aspoň odvahu to dělat veřejně.“

Skvělý románový epos o rodině, která si byla vším.

Borgia

scénář: Alejandro Jodorowsky

kresba: Milo Manara

nakladatelství: Crew, 2013