Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Bullíkův případ a další příběhy

Crew. Všude samá Crew. To je Lobo a jeho psychopatické cestování vesmírem. Tentokrát lovíme „cifršpióna“ Bullíka, za kterého je ukrutný balík peněz, ale jak to tak bývá, Lobo není sám, kdo má zájem o dopadení této hledané osoby.

Lobo. Při prvním čtení této komiksové série jsem si říkal, že to je snad okraj toho, kam až lze posunout hlavního hrdinu. Je sprostý, zabíjí klaďase, vyvraždí celou planetu vlastních lidí a jeho dvě jediné zásady jsou dodržet slib a zabít cokoli se pohne. Lobo se v mých očích rovnalo lobotomii kupy svalů. Pak jsem se ale nad veškeré zásady povznesl a podíval se na tyto komiksy z jiného úhlu. Loba nelze brát vážně a jako hrdinu. Je to cosi, co se potuluje vesmírem, trousí hlášky a krev (nebo spíš Crew???) — občas i vlastní, zabíjí na objednávku i z nudy a po dnech  buď v práci, nebo ve škole vám čtení Loba výborně vyčistí mozek. Udělá vám lobotomii všedních starostí.

Lobo v tomto díle nejprve zpacká jednu objednávku na zatčení člověka a nutně potřebuje kredity. Jelikož řádně štve svého šéfa, tak dostane velice těžký úkol za 10 milionů kreditů, a to dopadnout Bullíka — účetního. Vypadá to jako lehký úkol, tak to Lobo přijme. Co ovšem neví, je fakt, že mafie má na tohoto „cifršpiona“ také políčeno a pár dalších ničemů jakbysmet. O přestřelky, krev všude okolo a humor, černější než ranní kafe, tu není nouze. Závěr tohoto příběhu vám neprozradím, ale povím vám, že jsem se málem potrhal smíchy. Další dva příběhy jsou sice kratší, ale Bladhoundova krev je mistrovské dílo černého humoru. Fakt, že se Lobo snaží zabít tvora, který umírá a má už jen dny, je silný kafe, ale co mě opravdu dostalo do kolen, je skutečný protivník, na kterého Lobo a Bladhound narazí, a to superklaďas ve stylu Mirka Dušína – Gold Stara. Hrdina, který trestá za sprosté slovo napomenutím, lupiče banky konvertuje na stranu dobra svými super schopnostmi a odměňuje skautíky za převedení babičky přes přechod, je úžasný protiklad obou „hrdinů“. Poslední příběh Tirácký sen je asi nejslabší z tohoto vydání, ale i tak se těšte na vtipné chvilky a kupu násilí. Kdo by také nečekal násilí, když se z Loba stane na chvíli drsný trucker?

Předešlé díly Loba vám nastíní jeho temnou minulost, kdy vyvraždil obyvatele vlastní planety Cairn, kromě učitelky čtvrté třídy, kterou ale zabije hned, jakmile se na planetu vrátí. V minulosti si nechal implantovat do hlavy přijímač rádia, který se ale porouchal a Lobo mohl pouze poslouchat stanici Cosmic rock zombie, které do kola opakuje pouze písničku „I killed my folks (no accident)“ 365 dní v roce 24 hodin denně. Kdo by se nezbláznil???

Lobův otec se jmenuje Roger Slifer. Tento neskutečný člověk stvořil Loba, ale současně i seriály Jem, My little pony a Transformers. Roger dal Lobovi život, ale scénář k Lobo – Bullíkův případ napsal Alan Grant. Alan Grant se proslavil především Soudcem Dreddem, Robo-Hunterem, spolupracoval na Batmanovi a také Lobovi. Loba původně nakreslil Keith Giffen, ale v pozdější době nemá Lobo stálého kresliče. Tento díl nakreslil Val Semeiks, který se podílel na mnoha komiksech, namátkou třeba Conan, X-men, The Demon nebo Soudce Dredd. Jak je vidět, u tohoto komiksu se točí lidé se slušnou minulostí v komiksu, což je na tomto počinu  znát.

Závěrem: Pokud si chcete večer odpočinout a umíte vzít s nadsázkou komiks, který máte v ruce, a nehledáte kladného hrdinu, tak vám můžu Loba vřele doporučit.

Lobo – Bullíkův případ a další příběhy

Scénář: Alan Grant

Kresba: Val Semeiks

CREW, 2014