Na večeři s UDG!

Tak na úvod, jakou jste měli cestu, jak se vám jelo, případně neprojevila se u vás únava po několika odehraných koncertech?

Jugi: Cesta byla příjemná, ale dlouhá. Teď jsme v podstatě celý týden nehráli, jen v pátek jeden koncert, takže jsme pěkně odpočatí a plní sil.

Dnešní koncert je další z řady zastávek vašeho velkého turné k nové desce Autoportrét, do playlistu jste přidali, pokud se nepletu, pět nových písní.

Jugi: Hrajeme jich dokonce šest a rádi bychom hráli ještě víc.

… tak dokonce šest. Jak se vám prozatím hraje, jaké jsou ohlasy fanoušků. Vypadáte spokojeně, takže hádám, že lidi chodí.

Adam: Návštěvnost je prozatím velmi dobrá a minimálně to samé by se dalo říct o atmosféře, nemůžeme si stěžovat.

Když už jsme u té nové desky, na webu se objevilo několik kritických recenzí vytýkajících zejména textový úpadek, jaký na to máte názor, co je příčinou?

Adam: Je tam samozřejmě určitá změna, ale já osobně bych v tom žádný úpadek rozhodně nehledal.

Jugi: Mohlo by to být tím, že jsou v těch nových textech eliminované určité hry se slovy, ale brát to jako nějaký pokles, to určitě ne. Chtěl jsem vynechat různé přesmyčky a tak.

UDG, autor: Lucie Steffková
UDG, autor: Lucie Steffková

Dal by se vůbec Autoportrét nějak charakterizovat, odráží se v desce více vaše osobnosti?

Adam: Dalo by se to tak říct, za těch X let přeci jen kapela dojde někam kam by dojít chtěla. Takže je to další krok, další posun v naší hudbě, kterou bychom chtěli hrát.

… já osobně považuji třetí desku jako prozatím nejlepší z vaší dosavadní tvorby.

Jugi: Nejlepší, no já si to taky myslím.

Petr: Cooo?

Jugi: Že zpíváš blbě, ale texty jsou dobrý. (smích)

Máte mezi svými hity nějakou oblíbenou píseň, ať už novou nebo starší?

Jugi: Každý z nás má určitě nějakou oblíbenou písničku. Myslím, že každý trochu jinou, málo kdy se shodnem.

No a na druhou stranu, je nějaký z vašich songů, který se vám za dobu společného vystupování natolik ohrál, že už vám laicky řečeno leze krkem? Co třeba u fanoušků oblíbený Hvězdář?

Jugi: No je pravda, že jsme Hvězdáře jeden čas vůbec nehráli a v podstatě pod tlakem jsme s ním zase začali.

… takže tlak fanoušků.

Jugi: Vlastně jsme ho téměř rok nehráli, ani na fesťácích, ale to bylo spíš ze začátku. Pak nám začalo být blbé ignorovat přání fanoušků, tak jsme ji zařadili a od té doby je to nedílná součást playlistu.

Petr: Ony jsou v podstatě písničky, které v tom playslistu být musí. Bez nich by to prostě nešlo. Jsou to věci, díky kterým ta kapela je tam, kde je.

Jugi: Lidi by nás ukamenovali. (smích)

Pavel: Jsou prostě písně bez kterých se ten playlist neobejde.

Jugi: Je to tak. Zkrátka takový Motýl, Kurtizána nebo Hvězdář, to by se lidi zlobili, kdyby nebyly.

Jugi, autor: Lucie Steffková
Jugi, autor: Lucie Steffková

Když ještě chvíli zůstaneme u těch písní, ve vašich textech a názvech se často objevují jména jako Amélie, Laura … Skrývá se za nimi nějaká skutečná předloha nebo jde čistě o smyšlené postavy?

Jugi: Ano i ne. Nikdy jsem nepotkal Mary-Ann, Amélii ani Lauru. Nicméně jsou dívky, většinou ne jedna, které inspirovaly ten příběh. Texty jsou z části inspirovány životem kapely. Každý z nás potkává spoustu dívek a každý z nás občas podlehne fascinacím. Stačí se pak dívat kolem sebe a zaznamenat to do textu. Je to taková malá kronika kapely.

Když se teď vrátím ještě k těm koncertům. Máte třeba nějaký rituál, popřípadě, vozíte si s sebou maskota?

Adam: Bohouše. (smích) … Mezi naše rituály patří třeba, že se kytarista před každým koncertem opije.

Pavel: My bychom ten rituál rádi zrušili, ale jde to těžko.

Petr: Poslední dobou máme právě takový rituál, že se Bohoušovi vždycky omluvíme, že se tak pěkně opil a my jsme úplně střízliví.

Jugi: Už je tady, pššš. (smích)

Petr: Příště budeme stejně nalitý jako on.

Chystáte v rámci turné nějaké překvapení pro fanoušky? Co třeba nějaký Jugiho módní výstřelek?

Jugi: Od začátku turné mám vlastně místo trenek sukni, což je velké překvapení.

… na tu si vzpomínám. Viděl jsem ji u tebe na jednom z předchozích koncertů a vím, že se o ní ještě dlouho mluvilo.

Jugi: No ona je výborná, z Aukra.

Pavel: … a Adam má místo plešky klobouk. (smích)

Petr: Tak překvapení, kromě takových těch speciálních koncertů, jako je Praha, asi moc ne.

Jugi: To bys neměl říkat tady v Ostravě.

Petr: Tak kromě takových těch speciálních koncertů jako je Praha nebo Ostrava. (smích)

Jugi: Máme teď vlastně jinak postavený playlist. Dlouhou dobu jsme hráli určité písničky v podobném pořadí s podobnou show,  teď je to přeházené, aby to nebylo tak stereotypní.

Pavel: Je to vlastně nejdelší playlist, jaký jsme za celou kariéru hráli.

UDG, autor: Lucie Steffková
UDG, autor: Lucie Steffková

Jugi: Je to čím dál horší, protože se nám některý pecky těžko vyřazujou, takže to vidím, že po čtvrtý desce budeme hrát koncert alespoň tři hodiny.

… tak to by byli fanoušci určitě nadšení.

Jugi: No to nevím, aby po nějakém čase nezačali utíkat domů.

A co třeba tréma, potýkáte se s ní před vystoupením?

Petr: Vždycky.

Jugi: Bohouš nikdy, protože se vždycky naleje. (smích)

Petr: Než to začne tak tam tréma je, ale když vidíš ty lidi, kteří se dobře baví, tak je to fajn.

Jugi: Já třeba bývám nervózní spíš jen před těma zásadnějšíma akcema, jako jsou velké festivaly nebo různé předávání cen. Všude kolem tebe jsou kamery a kdyby mi třeba upadla palička tak by to vidělo hodně lidí a to by byl trapas, protože nikdy nemám připravené náhradní.

Jaké jsou vaše plány po koncertě, vyrazíte domů nebo se vydáte vstříc zástupům návštěvníků někam k baru?

Jugi: Ona je ta Stodolní taková zrádná. Jsme tady myslím počtvrté a zatím to pokaždé skončilo až nad ránem. (smích)

Dříve nebo později skončí i samotné turné. Budete odpočívat nebo se vrhnete na novou desku?

Jugi: Ony ty naše odpočinky bývají většinou hrozně krátký. Dohrajeme turné a v půlce ledna už máme poptávku na nějaké plesy, které samozřejmě neradi odmítáme, protože jsou to ty chvíle, které si fanoušci  pamatují  po celý život. Pak přijde další turné a kdyby se nám do toho podařilo vsunout nějaké soustředění, kde bychom nacvičili nějaké nové věci tak to bude jen dobře.

Příjemně strávená půlhodinka nám s touto veselou ústeckou partičkou rychle uběhla, což ostatně dokládají i přiložené fotografie. S kluky jsme se tedy před osmou hodinou rozloučili abychom mohli zachytit několik postřehů z koncertů předkapely Liwid a pomalu se tak přichystali na hlavní bod večera. UDG to tak jako vždy rozjela ve velkém stylu a na atmosféře to bylo znát. Prostorem se linuly střídavě nové a staré hity, které dostávaly všechny přítomné do varu. Jen těžce se dají tyto chvíle popisovat někomu, kdo se doposud s touto kapelou nesetkal.

Závěrem bych tak jen rád poděkoval Lucii Steffkové, bez které by tento článek jen těžko vznikal a stejně tak za nás oba i kapele, skvělé šestici mladých hudebníků, za příjemně strávený čas ať už při poslechu hudby anebo při vzájemném rozmlouvání. UDG!

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Podzimní dávka energie, UDG!11. října, 2009 Podzimní dávka energie, UDG! Pokud vás již nebaví neustále se střídající počasí a rádi by jste něco stálejšího, měl bych pro vás jeden tip. Kapela UDG vyrazila v těchto dnech na podzimní turné k novému CD Autoportrét […]
 • Hvězdář v novém podání13. května, 2011 Hvězdář v novém podání UDG nedávno vydali živé DVD Cirkus Live! Pro jeho propagaci vybrala kapela videoklip k oblíbené písni Hvězdář.
 • UDG připravuje vydání živého DVD a vyráží na další turné29. ledna, 2011 UDG připravuje vydání živého DVD a vyráží na další turné V loňském roce skupina UDG oslavila 10 let své existence, odehrála úctyhodných 104 koncertů a koncertovala v cirkusovém šapitó. Právě speciální narozeninový koncert v cirkusovém šapitó […]
 • UDG slaví se slečnou Mai30. října, 2010 UDG slaví se slečnou Mai Skupina UDG natočila nový videoklip k singlu Duše slečny Mai, který pochází z loňského alba Autoportrét. Režie se ujal jako v případě dvou předchozích videoklipů Martin Snášel.
 • Amazing Spider-Man: Návrat ke kořenům4. listopadu, 2021 Amazing Spider-Man: Návrat ke kořenům Série The Amazing Spider – Man čas od času potřebuje restart. Spidey je s námi již od roku 1962. Příští rok bude mít krásné 60. výročí od okamžiku, kdy se poprvé objevil v komiksu. Škoda, […]
 • Kapela UDG vařila speciální várku piva pro Majálesy26. dubna, 2012 Kapela UDG vařila speciální várku piva pro Majálesy Rocková kapela UDG společně se sládkem a loňskými králi Majálesu uvařila v Plzni speciální várku piva Gambrinus 11° Excelent. Ta je určena návštěvníkům nadcházejících studentských oslav. […]
 • KOFE-IN vyrazil na jarní šňůru s UDG9. února, 2012 KOFE-IN vyrazil na jarní šňůru s UDG Rock´n´rolloví fanoušci jsou z tuhých mrazů a zimní koncertové pauzy zatvrdlí jako betonové základy nového domu. Potřebují rozproudit krev v žilách, aby se řádně připravili na probdělé […]
 • Buďte N(n)atruc Talent(em)14. ledna, 2011 Buďte N(n)atruc Talent(em) Za okny ještě ani neroztál sníh, zimní bundy a kabáty stále zabírají místo na věšáku a už tady máme další pozvánku na letní festival s pořádnou náloží kvalitní muziky. Na konci srpna […]
 • Hudební hody aneb ohlédnutí za RfP 2010 9. července, 2010 Hudební hody aneb ohlédnutí za RfP 2010 Kelímky byly sesbírány, poslední z návštěvníků dorazili ve zdraví domů a pomyslná brána se uzavřela. Samozřejmě mám na mysli bránu Festivalparku v Hradci Králové, kde se ještě před pár dny […]
 • Studenti – bavte se!21. dubna, 2010 Studenti – bavte se! Studentům vysokých škol jistě neuniklo, že půlka letního semestru už je za nimi a opět se neúprosným tempem blíží zkouškové období, ne-li dokonce státnice. Nemusíte ale hned věšet hlavu. […]
 • UDG na brněnské Flédě6. prosince, 2009 UDG na brněnské Flédě Kapela, která ještě nedávno mnoha lidem příliš neříkala a na chléb si vydělávala předkapelováním (například s Wohnouty nebo Divokým Billem se kterými ji pojí jistá podobnost) se už své […]
 • Slavnost města Nový Jičín!2. září, 2009 Slavnost města Nový Jičín! Nový školní rok se nám pomalu rozjíždí tak proč si ten start ještě malinko neulehčit.

Potulný pisálek a nadšený japanofil. A nejlépe obojí dohromady.