Berlínská zeď nenávratně padá

Konečný návrh úpravy zákonů zněl celkem jasně: „Pro držitele pasu a víza neplatí žádné omezení ohledně cesty do SRN. Přejít je možné přes jakýkoliv přechod Východním Německem a Západním Německem nebo Spolkovou republikou.“

Graffiti na pozůstatcích Berlínské zdi, autor: Michal Prouza
Graffiti na pozůstatcích Berlínské zdi, autor: Michal Prouza

V šest hodin začínala v Mezinárodním tiskovém středisku v Mohrenstrasse živě přenášená tisková konference. Byl zde i tiskový mluvčí ústředního výboru Günter Shabowski, který se sám 4. listopadu podílel na sesazení generálního tajemníka SED Ericha Honeckera. Ten byl 8. listopadu 1989 nahrazen Egonem Krenzem.

Shabowski byl ten den již unavený, jednání o změně zákonů o opuštění republiky se neúčastnil a zhruba půlhodiny před začátkem tiskové konference zašel do Krenzovy kanceláře, kde dostal informace o úpravě cestování na západ.

Tisková konference začala přesně v šest hodin a unavený Shabowski se pod palbou televizních kamer značně potil. Jako poslední bod oznámil, že následující dokument „má umožnit každému občanovi NDR odjet ze země přes hraniční přechody NDR.“ Následovalo mechanické přečtení formulací, které skutečně umožňovaly možnost JEDNODUŠE VYCESTOVAT NA ZÁPAD.

Shabowski dočetl, svým slovům evidentně moc nerozuměl a tak nečekal žádné dotazy. Novináři však byli u vytržení. Jeden italský novinář se zeptal, zda to opravdu myslí vážně. Shabowski dodal:

„Takže o soukromé cesty do zahraničí lze žádat bez předložení dosud vyžadovaných potvrzení či prokázání potřebnosti cesty nebo příbuzenských vztahů. Cestovní povolení bude vydáno v krátkém časovém úseku. Příslušné odbory pasové a registrační kontroly při obvodních odděleních Lidové policie v NDR jsou instruovány, aby vydávala víza k trvalému odjezdu bez prodlení, aniž by žadatel musel předložit uznatelný důkaz o splnění předchozích podmínek stran trvalého výjezdu.“

Tom Brokaw z americké NBC se zeptal na zcela jednoduchou otázku: „Kdy začne toto nařízení platit?“ Shabowski přehlédl zmínku, že úpravy zákona nabývají účinnosti až 10. listopadu a odpověděl: „Pokud vím, tak, no, okamžitě, bez prodlení.“

Novináři byli ze zprávy zmatení. Prvníinformace podaly až agentury DPA a Reuters, že občané NDR mají právo odjet ze země bez hraniční kontroly. Pět minut po sedmé ale přišla agentura Associated Press s poněkud senzačnějším prohlášením: „Podle informací člena politbyra SED Güntera Shabowského otevíra NDR své hranice.“ Západoněmecká ARD, kterou mohli chytit i občané Východního Berlína, přišla v osm hodin s hlavní zprávou: „NDR otevírá své hranice.“

Novinka se dál prostřednictvím médií šířila po světě. Na východní straně hranic se začaly scházet davy lidí. Pohraničníci už ty nejúpornější pustili. Do pasu jim sice bylo dáno razítko „bez práva na návrat“, ale to v tu chvíli nehrálo roli, měnila se historie.

Berlínská zeď v 80. letech, zdroj: www.dailysoft.com
Berlínská zeď v 80. letech, zdroj: www.dailysoft.com

Krenz musel reagovat, ministr státní bezpečnosti Erich Mielke mu telefonicky vysvětlil situaci. Pomalu si začínal připouštět, že pokus zastavit dav je zbytečný. Později také přiznal, že měl jen dvě možnosti. Buď zavřít hranice pomocí tanků, nebo nechat věci plynout. Naštěstí tanky zůstaly v kasárnách.

Po půl jedenácté přichází ARD s pořadem Téma dne, kde bylo oznámeno: „Dnešní devátý listopad je historické datum: NDR oznámila, že hranice jsou pro všechny otevřené, což mělo okamžitý důsledek: Brány Západu se doširoka otevřely.“

V tu chvíli to sice ještě nebyla tak úplně pravda, davy to ale vyprovokovalo k tomu, aby na hranice přišly a žádaly volný vstup do Západního Berlína. Situace na hranici se stala naprosto neovladatelná. Na Bornholmer Strasse se lidé začali tlačit na hrstku strážných, ti se zoufale snažili udržet pořádek. V půl dvanácté byl proražen plot chránící přechod a lidi se masově drali na kontrolní stanoviště.

Velitel přechodu Harald Jäger zachoval v tu chvíli chladnou hlavu a udělal to nejlepší, co mohl. Nařídil svým vojákům otevřít hranici, aby neriskoval lidské životy. Lidé se bez kontroly pasů dostali na západ. Tisíce lidí se valili do Západního Berlína, zkusit to před pár dny či hodinami, střílelo by se, tomu byl navždy konec.

Do půlnoci byly otevřeny všechny hraniční přechody, lidé se Západu a Východu se radostně vítali. Vzduchem létalo šampaňské. Nesmyslná stavba uprostřed evropské metropole konečně ztratila smysl své existence.

Po jedné hodině v noci je překonána zeď u Braniborské brány, lidé zde šplhají na vrchol zdi, začíná večírek zvaný svoboda. Davy se procházejí územím nikoho na Pariser Platzu, který byl třicet let zastavěn ostnatým drátem, a mohou pokračovat dál do útrob svobodného Západního Berlína. V prvních třech dnech po otevření hranic se na západ dostalo přes dva miliony východních Němců.

Berlínská zeď se řítila nekontrolovatelně k zemi, při této revoluci nepadl jediný výstřel, ačkoli východoněmecká armáda byla v pohotovosti. Stačil jediný rozkaz a mohl se udát masakr. Naštěstí 12 000 vojáků zůstalo v kasárnách. Noc z 9. na 10. listopadu byla jedna velká pouliční párty, vzduchem se šířilo štěstí ze svobody, kterou na dlouhých 28 let znemožnila Berlínská zeď.

Dnešním dnem si Německo připomíná 20 let svobody, které uplynuly od pádu jedné z nejpozoruhodnějších staveb minulého století – Berlínské zdi. Šťastné narozeniny.

Zdroje: Frederick Taylor, Berlínská zeď, BB/art s.r.o., Praha 2008 (z anglického originálu The Berlin Wall, Bloomsbury Publishing Plc, London, 2006)

Více z LaCultury...

  • Co předcházelo pádu Berlínské zdi V. – druhá krize18. prosince, 2009 Co předcházelo pádu Berlínské zdi V. – druhá krize V únoru 1960 schválila Lidová sněmovna NDR zákon o Národní radě obrany, jejímž předsedou se stal Walter Ulbricht, který se po smrti prezidenta Wilhelma Piecka stal i předsedou nově […]
  • 7. listopadu, 2009 Podívejte se, jak U2 zbořili Berlínskou zeď Výročí pádu Berlínské zdi využila hudební stanice MTV, která v Berlíně ve čtvrtek 5. listopadu rozdávala Evropské hudební ceny MTV. S udílením byl spojen i mini-koncert irských U2, kteří […]
  • Co předcházelo pádu Berlínské zdi III. – vymezení hranic2. listopadu, 2009 Co předcházelo pádu Berlínské zdi III. – vymezení hranic Pařížská schůzka ministrů čtyř vítězných mocností již nemohla nic změnit na skutečnosti, že druhá světová válka měla dva vítěze, a tudíž muselo mezi nimi dojít buď k přímému vojenskému […]
  • Co předcházelo pádu Berlínské zdi II. – německá otázka26. října, 2009 Co předcházelo pádu Berlínské zdi II. – německá otázka Poválečné období nebylo rozhodně obdobím klidným, naopak na povrch vyplouvaly dosud skryté konflikty mezi USA a SSSR. Probíhal spor o úžiny Bospor a Dardanely, rozhořela se občanská válka […]
  • John Kennedy: Ich bin ein Berliner26. října, 2009 John Kennedy: Ich bin ein Berliner Až dva roky po stavbě Berlínské zdi považoval prezident USA za vhodné navštívit rozdělený Berlín. Ačkoli USA, tehdejší hlavní hráč v partii zvané studená válka, se k aktu stavby Berlínské […]
  • Hagen Koch – Východoněmecký voják, který „načrtl“ zeď u Checkpoint Charlie19. října, 2009 Hagen Koch – Východoněmecký voják, který „načrtl“ zeď u Checkpoint Charlie Čerstvě ženatý jednadvacetiletý voják a v té době upřímně věřící komunista, který do SED (Sjednocené socialistické strany Německa) vstoupil v devatenácti letech, po naléhání a nátlaku […]
  • Hvězdná fotografie Berlínské zdi – Conrad Schumann dezertuje12. října, 2009 Hvězdná fotografie Berlínské zdi – Conrad Schumann dezertuje Původem strážce hranic NDR, několik cigaret, pár metrů běhu, skok přes ostnaté dráty, světoznámá fotografie a devatenáctiletý Schumann byl na západě. Pouze o rok starší fotograf a […]
  • Gunter Liftin: První oběť zdi5. října, 2009 Gunter Liftin: První oběť zdi Günter Liftin patřil mezi takzvané "pendlery", bydlel s rodiči a bratry na východoberlínském předměstí Weissensee a jako vyučený krejčí jezdil denně do práce do Západního Berlína. Dům […]
  • Co předcházelo pádu berlínské zdi VI. – finále21. prosince, 2009 Co předcházelo pádu berlínské zdi VI. – finále Šedesátá a sedmdesátá léta 20. století znamenala oteplení vztahů mezi oběma velmocemi. Toto oteplení se odrazilo i v politickém vývoji Německa. V roce 1971 nahradil v čele Státní rady […]
  • Bernauer Straße: Poslední kusy zdi21. září, 2009 Bernauer Straße: Poslední kusy zdi Za necelé dva měsíce si svět připomené uplynutí 20 let od pádu berlínské zdi, zbylo z ní však něco? Stejně jako si před jejím vztyčením nikdo takovou stavbu neuměl ani představit, dnes […]
  • Co předcházelo pádu Berlínské zdi IV. – Montánní unie16. listopadu, 2009 Co předcházelo pádu Berlínské zdi IV. – Montánní unie Již před druhou světovou válkou vznikala řada projektů evropské integrace - připomeňme projekt Spojených států evropských z roku 1926, u jehož zrodu stál hrabě Richard Coudenhove-Kalergi, […]
  • Co předcházelo pádu Berlínské zdi I.28. září, 2009 Co předcházelo pádu Berlínské zdi I. Abychom pochopili události, které nastaly v Evropě v průběhu druhé poloviny 20. století, musíme se vrátit do období konce druhé světové války. Druhá světová válka měla na rozdíl od první […]

Absolvent žurnalistiky na Fakultě sociálních studií MU a ekonomie na Ekonomicko-správní fakultě MU. V projektu LaCultura.cz by měl být na pozici šéfredaktora, zkušenosti nabíral šéfredaktorováním mutace časopisu Prvákoviny, občasným přispíváním na web Idnes.cz, psaním na již neexistující vlastní blog, vytvářením PR článků. Web LaCultura.cz vede a provozuje pro zábavu a zájem o kulturu s lidmi, kteří tyto zájmy sdílí také. Zajímá se o kulturu, ženy, pivo, Portugalsko a Web "2.0".