Vypsaná fixa: Nové album? Celé je to takové nedorozumění

Je nějaká otázka novinářů, na kterou už máte vyloženě alergii, a ptají se na ni snad pokaždé, co s vámi dělají rozhovor?

Mejn: Tahle. (smích)

Márdi: No, zrovna tuhle už jsme párkrát slyšeli.

A já si myslela, jak budu originální …

Mejn: Ale to ne … třeba se nás pořád dokola ptají proč se jmenujeme Vypsaná Fixa.

Údajně si nemůžete pořídit novou dodávku, protože jste velkou část svých finančních prostředků investovali do nového alba. Není to jen výmluva? Nemáte k ní jednoduše nějaký nostalgický vztah, který vám to nedovolí udělat?

Márdi: Hele běž se do ní podívat, spí tam můj brácha, a  rovnou se ho zeptej. Nostalgický vztah můžeme mít k věcem, které fungujou, ale to,  že máme rádi svoji dodávku, nám je k ničemu, když se chceme dostat na koncert.

Vypsaná Fixa v Ostravě, autor: Lukáš Miksa
Vypsaná Fixa v Ostravě, autor: Lukáš Miksa

Co se týče volného stažení desky, tak jste se vydali na docela neprobádanou půdu. Zkoušel to už  někdo před vámi nebo jste byli v ČR první?

Márdi: Před námi to byli  Wohnouti.

Má tenhle způsob prodeje úspěch? Resp. vyjádřeno v číslech, vrátila se vám už částka investovaná do Klenotu?

Márdi: Ne.

A chybí ještě velká suma?

Mejn: Jo…

Márdi: Ještě hodně velká..ale zas na druhou stanu, jsme příjemně překvapení tím,co tam máme.

Mejla: Tak my jsme vlastně ani nepočítali s tím,že se to někdy vrátí.

Márdi: Samozřejmě trochu jsme doufali,  ale spíš to neřešíme.

Jaké ohlasy na vaši novou desku jste zaregistrovali? Podle mnoha undergroundových fanoušků jste se vydáním posledního alba více přiblížili ke komerci. Co byste jim vzkázali?

Márdi: Moje babička mi volala, že si to poslechla a některé písně ji dojaly, což se ještě nikdy předtím nestalo.

Mejn: Babička si popletla desku. (Kájo… ?)

Márdi: Jsou na to klasické reakce. Někomu se to líbí,jinému ne. Tak to prostě je. Někomu se třeba nemusel líbit Fenomén a Klenot. Nebo naopak. Mně osobně se deska líbí.  A co se týče undergroundu, komerce atd. to by bylo na strašně dlouhý rozhovor.

Jak dlouho už  jste spolu?

Mejla: Patnáct let.

Márdi: Ale první dva roky to byla totální kalba.

V té době vám bylo kolik ?

Márdi: To  přece nemůžu zveřejnit.

Mejla: Mně bylo pět, Mejňákovi bylo sedm.

Mejn: Počkej, já jsem mladší než ty!

Mejla: Dobře, tak čtyři. No … celkově nám bylo tak nějak … do těch deseti a byli jsme nejmladší kapela v Čechách. (smích)

Proč se vlastně ptám na ten věk … hrajete už spolu poměrně dlouho, a zajímalo by mě, jestli jste na členech Vypsané Fixy vypozorovali nějaké vlastnosti, za které by zasloužili minimálně shodit z pódia.

Musí být jen jedna?

Mejn: Ne, tak každý jsme nějaký. Kdyby nás to hodně sralo, tak už spolu nejsme.

Márdi nahazuje spiklenecký výraz.

Márdi: Dnes mě třeba nas..lo, že si Pítrs nepřizpůsobil  práci tak,abychom  přijeli včas, a měli delší zvukovku, ale  zase  mě potěšil tím, že zařídil výrobu vinylu a ukázal mi ho.

Takže vinyl už je v prodeji?

Márdi: Jo, poprvé vlastně tady na koncertě. (Můžete si ho objednat i přes internet)

Nežárlí vaše partnerky, když  jezdíte po klubech, kde na vás čekají spousty a spousty vřískajících fanynek?

Mejn: Tak my jsme slušní chlapci. Odehrajeme, uklidíme aparát.

Márdi: Vyluxujeme dodávku  a jedeme domů. Kdoví co dělají mezitím doma ony.

Tím se tak trochu dostávám k otázce kdo je ta paní na přebalu desky? Není to právě jedna z manželek ? Vím že to tajíte, ale my to nikomu neřekneme.

Márdi: Je to Klenot Eskortová, barmanka Našeho nebe ze SanPiega.

S Vypsanou Fixou si povídala Andrea Žáková, autor: Lukáš Miksa
S Vypsanou Fixou si povídala Andrea Žáková, autor: Lukáš Miksa

Márdi, jak se má miminko? Můžeš nám prozradit jeho jméno? Dá se vůbec skloubit práce muzikanta s otcovskou rolí?

Márdi: Miminko se jmenuje Jasmínka a má deset měsíců. Je to náročné ale dá se to zvládnout. Přijedu domů ve čtyři, to ona zrovna vstává a půjdem ven (smích)

Máš roli v nějakém novém filmu, můžeš nám ji  přiblížit? Když jste s kapelou hráli v projektu Václav, byl jsi údajně šíleně nervózní. Už je to lepší?

Právě se to dotočilo a včera mi režisér řekl, že tam mám NĚJAKÉ hezké momenty. Tak teď nevím.

Cítíš se před kamerou hůř, než na pódiu před stovkami lidí?

Určitě. Ale je to srovnatelné s čímkoli, co je pro tebe nové.

Rozjíždíš tedy hereckou kariéru?

Márdi: Mám obavu, že už mi po tomhle nikdo nic nenabídne.

Hraješ nějakého muzikanta, že?

Jo, jmenuje se Aleš Sova. To jméno už  bylo ve scénáři a zřejmě mě pak na  základě toho vybrali.

V reálu tě občas tě oslovují Márdi, jindy zase Márdy … jaká je správná varianta tvé přezdívky? A jak ti vůbec říkají kluci z kapely, Michale?

Márdi: No … v Čechách mě oslovují spíš Márdi a na Moravě Márdy. Ale ono je to fuk,jak to komu vyhovuje. Kluci z kapely mi říkají Márdi.

Jak se zpětně díváte na šílenství kolem nahrávání desky? Mám dojem, že většina členů až na Mejna neuměla anglicky …

Mejn: Ne, já to nebyl.

A kdo tedy komunikoval anglicky?

Márdi: No tady tenhleten (ukazuje prstem na manažera kapely). Proto tam  s námi jel.

Manažer: On mi něco říkal … a já jsem mu moc nerozuměl.

Na to, že jsi nerozuměl je ta deska docela vydařená.

Manažer: No, to je celé takové nedorozumění. (smích)

Dorazil Pitris a vytahuje cigaretu, po zjištění, že z něj budu tahat odpovědi následuje nepodařený pokus o útěk.

Pitrisi, jak zvládáš bubnovat a zároveň u toho kouřit? Ve většinou dost zakouřeném a nevětraném prostoru? Jak to můžeš vydržet?

Pitris: Tak já nehraju nic složitého . Vždycky kouřím v těch lehčích částech a ty udýchávám i s cigaretou.

A nemáš z toho potom na druhý den nějaké následky?

To spíš po alkoholu.

To je dobrá otázka na manažera. Už se někdy stalo,že by byli kluci tak opilí,že to šlo poznat?

Manažer: No, asi by se to nemělo říkat, ale mám pocit,  že se něco takového stalo. Tehdy hráli jednu písničku pořád dokola. Údajně to měl být vtip,  ale když ji začali hrát už potřetí za sebou ani to publikum nevypadalo moc nadšeně.

Pitris: Ale nemělo to tu pravou pointu, mohli jsme  si zahrát ještě počtvrté.

Márdi: Tak příznivci filmu Muž na měsíci to jistě ocenili.

Co byste na závěr poradili začínajícím kapelám,jaká je vaše životní, hudební strategie?

Márdi: Určitě stojí za to podsunout radu kytaristy N.V.Ú, který říkával, že stačí vydržet spolu, ostatní odpadnou a ty pak zbudeš.

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Špeciálne poďakovanie patrí fanynkám30. listopadu, 2010 Špeciálne poďakovanie patrí fanynkám Legendární kapela No Name, čerstvý vítěz dalšího Slavíka bez hranic, opět zavítala na ostravsko. V úterý 23. listopadu vystoupila v music clubu Garage v Ostravě - Martinově, kde musela […]
 • Gotika se rozezněla Ostravou v podání XIII. století24. října, 2017 Gotika se rozezněla Ostravou v podání XIII. století Těžko bychom hledali příhodnější datum, než právě pátek třináctého, pro přivítání živoucí gothic rockové legendy XIII. století v Ostravě! Loňský koncert se velice vydařil, a proto už jsem […]
 • Akustický podzim Vypsané fiXy a nejen to16. září, 2013 Akustický podzim Vypsané fiXy a nejen to Vypsaná fiXa si během září a října střihne dva akustické koncerty, pokřtí akustické DVD a CD a začne nahrávat nové album.
 • Umřete šťastní!18. října, 2012 Umřete šťastní! Ostravu čeká velký nářez v podobě koncertu slavné německé skupiny Die Happy, která je velmi populární v sousedním Německu a díky ní se stala Marta Jandová uznávanou zpěvačkou. 7. listopadu […]
 • Segment mánie dorazila už i do Ostravy!28. ledna, 2012 Segment mánie dorazila už i do Ostravy! Show Česko Slovensko má Talent představila mnohé: několik tanečnic, komiků, akrobatů, hudebních kapel a dalších různých umělců. Někteří byli lepší a jiní zase horší, jedni utkvěli lidem v […]
 • MIG 21 v rock’n’rollovém kabátku17. listopadu, 2011 MIG 21 v rock’n’rollovém kabátku „Chlapecká, pěvecká, taneční a striptérská kapela z Prahy 5 – Smíchova,“ jak sami sebe muzikanti nazývají, ani letos nevynechala v rámci Podzimního turné 2011 Rock and Roll klub Garage […]
 • Vypsaná fiXa zveřejnila nový klip a vyrazila na turné po Slovensku16. října, 2010 Vypsaná fiXa zveřejnila nový klip a vyrazila na turné po Slovensku Vypsaná fiXa přichází s novým videoklipem k písničce Duchové z posledního, kritikou i posluchači velmi dobře přijatého alba Klenot. Kdo se postaral o jeho vizuální stránku a jaké vlastně […]
 • Vypsaná fiXa odjela na turné do Japonska20. září, 2010 Vypsaná fiXa odjela na turné do Japonska Tuto neděli odletěla vypsaná fiXa směr Japonsko, kde stráví 10 dní na turné s tokijskou kapelou Doping Panda, kterou jste mohli vidět a slyšet na letošním festivalu Rock for People.
 • Studenti – bavte se!21. dubna, 2010 Studenti – bavte se! Studentům vysokých škol jistě neuniklo, že půlka letního semestru už je za nimi a opět se neúprosným tempem blíží zkouškové období, ne-li dokonce státnice. Nemusíte ale hned věšet hlavu. […]
 • Woodmani slaví dvacítku 6. března, 2010 Woodmani slaví dvacítku Od jejich prvního veřejného vystoupení uběhlou už dvacet let. Poprvé se, jedna z nejúspěšnějších ostravských kapel Rock & Roll Band Marcela Woodmana, představila v restauraci U mámy v […]
 • Se „supporty“ nejen v garáži!7. prosince, 2009 Se „supporty“ nejen v garáži! Během naší zběsilé jízdy za rozhovory jsme se již mnohokrát zastavili na skvělých místech, se skvělými lidmi. Řekli jsme si tedy, že je na čase přibrzdit a odstavit náš rozjetý vůz na […]
 • Slavnosti pivovaru Ostravar!27. srpna, 2009 Slavnosti pivovaru Ostravar! Lahodný mok, který není třeba představovat. Spojí-li se pak jeho konzumace se skvělou zábavou a výbornou hudbou, rázem tu máme událost, kterou by byla škoda propásnout.