Psí vojáci slavili třicátiny na Musilce

Psí vojáci, zdroj: www.psivojaci.cz

29. října odkutálel se na brněnské Musilce ze šňůry jubilantského turné druhý koncert legendární skupiny Psí vojáci.

To vlastně ani nemůže být argument, ale když patříte ještě k podtřicátníkům, převáží vaši pochybnost. Jistě, koncertů bylo na sta způsobů, včetně bizarních faktorů, o nichž se novinářská slušnost snad ani nezmiňuje. Tenhle mi připadá uklidněný, skutečně jaksi reflexivní, ale rozhodně ne ledabylý nebo nedejbože odbytý. Za těch třicet let, z nichž pamatuju sotva půlku, byla to asi stejná motivace z obou stran.

Psí vojáci, zdroj: www.psivojaci.cz
Psí vojáci, zdroj: www.psivojaci.cz

U Filipa Topola, který je nosníkem, předákem, tahounem a autorskou duší, šlo snad o sdělení. Svíravé a ne vždy příjemné, potácivé i zarputilé, krhavé, řeřavé, podmanivé sdělení buď sobě o našem bídačení nebo nám o jeho avantýrách, které se protahují básněmi a útržky melodií. A ti kdo jsou ochotni naslouchat, těm jde o to přitakání a soulad a pocit – jo tohle sou i naše životy, naše drásání, naše sladkosti a cejtit to strašně silně, tak víme, že žijem. Nějak to tam je. Pokaždé. V sálu, u baru. Studené štěstí, lehký mráz po zádech, kouzlo bezděčné zpovědi. A potom samotná kvalita a vtipkování. Pódium s parketem komunikuje, jakoby šlo o staré známe. Ono totiž jde o staré známé. Zezadu slyším probírat texty, které mají teprv zaznít (až bude hrát hlavou dolu, to bude teprv nářez), zepředu se zmiňují texty, které zaznívaly a už nemohou (kyliána vám nezahraju, pač je to moc citlivej případ). A potom se zas všichni ponoří do hudby, která je sestavená z těch notoricky známých melodií, které však nic neztrácejí na své uhrančivosti, nic na syrovosti, nic na tom něžném punku uvnitř. A proti opruzení znalců, dochází k lehkým varietám, posunech v interpretaci, očekávání se vychyluje, aby se vracelo… a je to fajn.

Buď jste přišli a nějak podobně zažívali tuhle undergroundovou magii nebo je to pro vás jen zajímavá figurka za klavírem, nebo vůbec nemusíte souhlasit, že by si tahle kapela měla i po třiceti letech něco zasloužit (např. přízvisko legendární). Možná je to jedno. Třicet let je kupa času a tahle kupa leccos převáží.

aktuální složení:

Filip Topol (piano, zpěv)
David Skála (bicí)
Luděk Horký (basová kytara)

Oficiální webová stránka kapely.

Rate this post

Více z LaCultury...