Mezi Ploty: Namazal ses?

zdroj: meziploty.cz

Letos se konal už 19. ročník hudebního a divadelního festivalu Mezi Ploty. Tento festival se pořádá z čistě nezištných důvodů. Všichni účinkující se pokaždé vzdávají svých honorářů. Všechny vydělané peníze pak putují do kas psychiatrických léčeben, ve kterých se akce koná. Navíc se efstival koná v léčebnách proto, aby měli lidé o těchto zařízeních jiné povědomí, než které většinou mají.  O „blázincích“ koluje všelicos. A to jak o jejích obyvatelích, tak o samotné instituci. Na festivalu Mezi Ploty můžete na vlastní kůži poznat pravdu. Navíc je to prostor pro umělecké setkání profesionálních i amatérských herců, muzikantů, tanečníků či výtvarníků bez ohledu na jejich případný zdravotní handicap.

zdroj: meziploty.cz

A tímto prostorem byly už tradičně  léčebny v Dobřanech u Plzně (22.5.), Brně – Černovicích (29.5.) a v Praze Bohnicích (5.-6.6.).

Já byla v Bohnicích. Letos tam se mnou dorazilo přes 30 tisíc návštěvníků. Dost tomu pomohlo i to počasí. Po dlouhé době bylo jasno a teplo. Ne, nebylo jen teplo. Bylo horko, vedro, hic…snad si to dokážete představit, pokud si to nepamatujete (nebo jste ten víkend strávili v podzemních kobkách). Loni, kdy byla teploty okolo 7 (!) stupňů to nebylo nic moc. Odrazilo se to i v penězích, které festival vytěžil. Zatímco loni to bylo asi jen 130 tisíc korun, letos by to prý mohlo být i půl milionu. To je fajn.

Teď už se pomalu dostávám k osobním zážitkům z tohoto víkendu. Bylo to dobrý. Oproti loňsku mnohem lepší počasí, to už víme. Trochu mám ale pocit, že loni mi festival nabídl lepší program. To už je ale zcela osobní pohled na věc. Před rokem jsem tam pořád běhala, nevěděla, kam dřív skočit (a si zaskotačit). Letos jsem měla třeba dvě hodiny „volna“. To jsem pak pořád dokola procházela všelijaké dílny, okukovala asi milion šperků (samozřejmě jsem je i hojně nakupovala) a téměř nepřetržitě se krmila. Tak to to bylo vlastně príma :).

Tento rok jsem vyrážela  bez předem utvořeného plánu, na co chci jít. Pak jsem značně improvizovala na místě. Měla jsem několik kapel, které jsem nechtěla určitě zmeškat. Jinak  jsem ale šla víceméně tam, kam jsem se stojatým, hustým a horkým vzduchem protlačila (o nějakém zanášejícím větru nemohla být ani řeč). A ne vždycky mě výsledek mého tažení zrovna zaujal. Tak právě vznikaly ty pauzy.

Slyšela jsem…

Na čem jsem tedy byla. V sobotu to byli Dan Bárta a Illustratosphere, Kill the Dandies, Švihadlo, David Kraus, Toxique, Tomáš Klus a The Tap Tap. V neděli pak Sunshine, Čankišou, Martin Zbrožek a Melody Makers, Žlutý pes, Navigators a Sto zvířat.

zdroj: meziploty.cz

Ne všechny jsem stihla celé. Třeba Tomáš Klus mi naopak skoro celý unikl, protože se velkou částí kryl s Toxique. A celkem mě to mrzelo, protože i ten kousek byl skvělý. Přišla jsem zrovna ve chvíli, kdy zpíval jednu dlouhou improvizovanou písničku. Zpíval a rýmoval prostě o tom, co zrovna viděl. Placama to bylo i vtipné (publikum se smálo a tleskalo těm zvlášť povedeným veršům). Kluse jsem ještě nikdy naživo neviděla a neslyšela. Měla jsem o něm taky takové nic moc smýšlení (ani nevím proč, asi mi přišel moc mladý…ehm…on je stejně starý jako já?!..tak to to muselo být něco jiného). Ale asi si na něj někam zajdu a užiju si ho pořádně.

Koho jiného jsem (až na pár songů v radiu) slyšela taky poprvé , byli Navigators. Myslím, že zarputilé fanoušky ska a reggae tahle kapela asi dvakrát nenadchne (hráli totiž na podiu, které přinášelo především tyto žánry). Ale já jimi byla unešená. Já nejsem tak zarputilá asi. Hrají něco mezi R’n’B‘ a popem, soulem, jazzem a taky se tam občas rapuje. No a já si tam tak ležela, opalovala se v podvečerním sluníčku a nechala se unášet těmi beaty a skvělými hlasy. Na Navigators si zajdu určitě.

Na koho jsem se vyloženě těšila, byli Nightwork. To ale přišlo hořké zklamání. Když jsem se k podiu přiřítila, zjistila jem, že tam vůbec nehraje Vojta Dyk ani Jakub Prachař s Honzou Maxiánem. Poskakovali tam nějací jiní kluci (neznámí, neslavní a mediálně neprofláklí) a hráli rock. Nějací Mothers Angels. Nebyla jsem rozhodně jediná, kdo tam zmateně začal vytahovat program a pořád dokola kontrolovat čas, nápisy na info tabuli a údaje v tom programu. No, spousta mladých teenagerek zaplakala (s několika jsem jela i v autobuse, ty hodně mladé a pak nejvíc zklamané doprovázely maminky). Ptala jsem se na tu náhlou změnu moderátora Pavla Anděla. Vojta prý na poslední chvíli onemocněl. No jo, no. Ale zase je nutné organizátory pochválit za to, že se tak rychle dokázali se změnou vypořádat.

Co bylo velmi příjemnou žánrovou změnou, byl Martin Zbrožek a Melody Makers. Na podiu byl ofrakovaný orchestr a hrál staré swingové a jazzové songy. Martin Zbrožek vesele zpíval a občas si na pomoc zavolal i sestry Havelkovy, které na sobě měly stylové kostýmy jak z filmu z dvacátých let. I já si připadala jako ve filmu. A to pro mě tento druh hudby není nic nového, sama se mu věnuju. Ale to krásné počasí, kostýmy a staré melodie holt zapůsobily. A zdálo se, že nejen na mě.

zdroj: meziploty.cz

Mojí premiérou byl taky David Kraus. No  nevím. Zpívá dobře, to jo. Ale vždycky mi přišlo trochu divné, že skoro nemají vlastní repertoár a že jen přezpívávají co je asi zrovna napadne. Tím pádem jsou i žánrově nezařaditelní.

Co bylo vyloženě letní, bylo Švihadlo. Hráli až v pět odpoledne, takže už nebylo takové parno. A příjemné sluníčko a reggae jdou prostě dohromady. Lidé buď jen tak leželi, unavení tím celým dnem a do rytmu se vlnili na dekách (vlnili se tancem, aby bylo jasno). Celkem dost jich bylo i pod pódiem, to byli ti nejskalnější fanoušci. Slovo, které to vystihuje nejvíc, je pohoda.

No, kdybych tu měla psát o všem a o všech svých dojmech, muselo by to být na pokračování. Všichni, které jsem viděla, měli něco do sebe. Ne vždycky to bylo perfektní. Například Čankišou zněli oproti jiným jejich koncertům nějak unyle. Mohlo to být špatným nazvučením. Sunshine byli dobří, ale už mě asi ničím novým nepřekvapí. Byli úplně stejní, jako loni. Líbili se mi i Toxique. Byla jsem už na několika jejich koncertech a musím říct, že je to vážně spíš kapela do klubíku. Bylo to fakt dobré, zpěvačka Klára Vytisková to i se zlomenou nohou zvládla výborně. Ale nějak mě to táhlo míň, než třeba v Lucerně Music Baru. Na Žlutém psovi mě překvapilo, kolik je tam mladých lidí. Čekala jsem spíš tu věkovou kategorii, která je poslouchala ještě dřív, než jsem se narodila. Ale zjevně je to vícegenerační záležitost. Jo a byli taky super. Slyšet naživo všechny písničky, který znám už odmala, se jen tak nepoštěstí. Úplně poslední koncert, kterým jsem festival zakončila, bylo Sto zvířat. Vzhledem k tomu, že loni mě moc nenadchli, byla jsem na ně celkem zvědavá. Ale naprosto si u mě napravili reputaci. Byl to skvělý závěr. A jak to pro mě byla  poslední kapela (vedle ještě hrála Aneta Langerová), tak někde za stromy i symbolicky mizelo sluníčko.

Co dodat…

…byl to vážně dokonale strávený víkend. Počasí bylo super, kapelám to hrálo a tak vůbec. Trochu otřepaná fráze „byla tam skvělá atmosféra“ se teď opět hodí. Všude bylo spousta pozitivně naladěných lidí, psů a dětí…prostě to bylo skvělý. Kdo nevěří, ať tam běží příští rok. Třeba se tam potkáme.

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Přijďte opět Mezi Ploty!14. května, 2010 Přijďte opět Mezi Ploty! Předvoj letní festivalové smršti tvoří tradičně jarní či skoroletní festival Mezi Ploty. Hudba, tanec, divadlo, výtvarné dílny, jídlo, pití, oblečení, šperky, keramika...To všechno a ještě […]
 • Tradičně prosluněný festival Mezi Ploty2. června, 2009 Tradičně prosluněný festival Mezi Ploty V sobotu 23. května měli pacienti psychiatrické léčebny v brněnských Černovicích o zábavu postaráno. A nejen oni, ale i návštěvníci jednodenního charitativního festivalu divadla a hudby - […]
 • 101 MINUT18. března, 2022 101 MINUT Crew musí své čtenáře před knižní novinkou varovat: POZOR, NENÍ TO KOMIKS. 101 minut je čertovský dobrý český thriller z našeho (pražského :)) metra! 101 minut, které člověka dělí od […]
 • N&N Czech-German Bookmag11. března, 2022 N&N Czech-German Bookmag Česko-německé vydavatelství Black Swan Media sídlící ve známém obchodním domě Černá labuť si klade za cíl spojovat mosty mezi Prahou a Berlínem. Black Swan zároveň odkazuje na známou […]
 • Skrytá tajemství Prahy19. prosince, 2021 Skrytá tajemství Prahy Věděli jste, že v Praze dodnes roste strom, který byl svědkem vraždy 14 pražských mučedníků? Víte, kde je na Pražském hradě Masarykův včelín, domek medvědáře či Lvi dvůr? Víte, co je […]
 • Luboš Andršt oslaví své dvacetileté působení v Jazz and Blues Club Ungelt koncertem online16. dubna, 2020 Luboš Andršt oslaví své dvacetileté působení v Jazz and Blues Club Ungelt koncertem online Rodinný jazzový a bluesový klub s dlouholetou tradicí Jazz and Blues Club Ungelt začne streamovat své koncerty online. V pátek spouští svůj první koncert, kde bude hrát jako první […]
 • Batman s Jokerem na tripu po Evropě10. listopadu, 2019 Batman s Jokerem na tripu po Evropě Miluji klasické příběhy o temném rytíři Gothamu, který osamoceně bojuje proti zlu. Sám s občasnou výpomocí svých druhů rozplétá tajemství a bojuje ve skrytých bitvách proti mocným […]
 • Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha připravuje jubilejní ročník5. dubna, 2019 Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha připravuje jubilejní ročník Svět knihy 2019 se uskuteční od 9. do 12. května na výstavišti v Holešovicích, kde už popětadvacáté představí nejen českou, ale i zahraniční literaturu. Čestným hostem bude tentokrát […]
 • Ovace pro Zlatou Adamovskou ve hře Misery10. ledna, 2019 Ovace pro Zlatou Adamovskou ve hře Misery Dlouhé ovace ve stoje pro úžasnou Zlatu Adamovskou. "Bravo!" Zní sálem divadla Studia Dva.  Celý sál tleská a sklání se před hereckým umem dvou herců, kteří společně […]
 • Kutloch aneb i muži mají své dny11. října, 2018 Kutloch aneb i muži mají své dny Je po divadelních prázdninách. Brány divadel pro kulturně chtivé diváky se otvírají dokořán a zvou je na premiéry, dermiéry, obnovená představení. Milý diváku račte si vybrat z […]
 • Reportáž z festivalu Open house Praha4. června, 2018 Reportáž z festivalu Open house Praha Je sobota ráno. Nastávající manželka si balí baťoh a domlouvá si detaily se svou kamarádkou ohledně čistě dámského tripu na náš nejvyšší český vrchol, Sněžku. Logistika je komplikovanější, […]
 • Dropkick Murphys zavítají do Prahy!5. prosince, 2017 Dropkick Murphys zavítají do Prahy! Když američtí celtic punkeři Dropkick Murphys oznámili data nadcházejícího evropského turné, nejedno fanouškovské srdce zaplesalo. Úsměv nám však trochu povadl, když jsme zjistili, že […]

Miluju hudbu. Zpívám. Miluju film. Na ty jen koukám. Tak jest:)