Tereza Richter na Čaji o páté

Tereza Richter je nadějná česká spisovatelka a autorka fantasy románu pro dívky s příměsí krimi, který vypráví příběh Freyi, obyčejné dívky s neobyčejnýma schopnostma. Jaká dobrodružství čekají na Freyu v dalším dílu a kde Tereza hledá inspiraci? Nejen to se dozvíte na dnešním Čaji o páté.


Jak jste se dostala k psaní?

K psaní jsem tíhla již od malička, kdy jsem si sama pro sebe psala různé pohádky. Vlastně si ani nepamatuji, co bylo mojí prvotní inspirací, nebo jaký byl důvod Pravděpodobně jsem ale zdědila pisatelské geny od mé prababičky, která psala a vydala pár povídek.

Odkud čerpáte inspiraci?

Když jsem byla o fous starší, inspirací mi byly oblíbené knihy a filmy. Začaly vznikat pohádky typu Harry Potter, Čarodějnice školou povinné apod. Postupně se v mých „knihách“ začaly objevovat postavy, které jsem si oblíbila a které nějakým způsobem zapadaly snad do každého příběhu. Tyto postavy pak daly život hrdinům právě z Freyi. Takže inspirace se se mnou táhla nejspíš už od malička. Nyní ke mně inspirace přichází sama – skrz hudbu například, která mi dokáže vykouzlit opravdu neskutečné myšlenky a scénáře. Skvělou inspirací jsou i samotné sny a vskutku i sám život.

https://www.facebook.com/terezarichter.freya/photos/a.1548682395189541/2228885027169271/?type=3&theater

Každý spisovatel kromě psaní věnuje hodně času i čtení. Jaká žánr čtete nejraději?

Nejraději čtu fantasy romány a young adult literaturu, což je vlastně stejný žánr jako Freya. Takže jsem věrným fanouškem.

Která kniha je vaše nejoblíbenější a proč?

Je to trochu ohrané, ale musím přiznat, že nejoblíbenější knihou mi je Harry Potter. Tyto knihy mám už tolikrát přečtené a myslím, že ne naposledy.

Vaše první kniha se jmenuje Freya – Ve stínu moci. O čem tahle kniha je?

Tuhle otázku nemám ráda, přestože je to ta nejzásadnější. Ale mně se strašně těžce popisuje celý děj jen ve zkratce. Ale zkusím to.

Celý příběh vypráví ze začátku obyčejná, namyšlená dívka Freya Leway, která se ocitne na hranici života a smrti. Z říše mrtvých si pak odnáší nejmocnější magii svých předků, která je určena k ochraně lidí před Stíny – duše vrahů čarodějnic, kteří chtějí získat vládu nad Zemí. Na mladou Freyu je ale tato moc příliš silná, proto je nucena odejít s ochráncem čarodějnic Jackem Blackem do vzdáleného města Darkhills, kde se pod jeho ochranou a dohledem učí magii používat.

Freya se tak ocitá bez přátel a bez rodiny v novém a nepřátelském prostředí, navíc sužována nezvladatelnou silou magie a její osobnost se začne doslova hroutit. Nic nepomůže tomu, když pomalu odkrývá temná tajemství Jacka Blacka a zjišťuje, že se dostala do srdce gangsterského města. Vše se ještě zkomplikuje, jakmile se do příběhu zapojí i policie a vláda, nekompromisní mafie a armáda hrozivých Stínů – všichni usilující o Freyinu moc. Naštěstí i v temnotě si Freya dokáže najít přátelé a samozřejmě i lásku. No víc asi prozradit nemůžu.

Freyin příběh pokračuje v knize Pandořina skříňka. Jaké to je, psát pokračování úspěšného příběhu?

Psát pokračování Freyi bylo… těžké. Příběh jako takový plynul sám, to nebyl žádný problém. Nejtěžší byl však ten pocit, zda čtenáře nezklamu. Bála jsem se, že nedokážu znovu navodit stejnou atmosféru, že sklouznu do nudných pasáží nebo že už nebude v druhém dílu tolik akce. Podle recenzí však byly nejspíš obavy zbytečné, tak snad jsem nezklamala.

Otevřený konec v Pandořině skřínce slibuje pokračování. Co hrdiny čeká dál?

Popravdě, co se bude dít ve třetím díle sama netuším. Nechávám příběh žít vlastním životem a nikdy (ani v prvním, ani v druhém díle) netuším, kam mě vlastní myšlenky zavedou. Každopádně to bude poslední díl, tedy mám v plánu hodně věcí razantním způsobem ukončit. Bude to velké… Doufám.

Jaké jsou vaše spisovatelské plány, pokud nepočítáme dokončení Freyina příběhu?

Dalším mým plánem po dopsání Freyi je zkusit si napsat pohádku pro děti, kterou si přečtou rádi třeba i dospělí, ale uvidíme. A možná až odezní posedlost Freyou, vrhnu se na další young adult fantasy, protože studnice nápadů je nevyčerpatelná.

Jakou nejlepší radu ohledně psaní jste dostala?

Těžká otázka… nevím, kdo mi tuhle rada dal, nebo zda jsem ji někde četla, ale řídím se jí – „nepiš pro čtenáře, piš pro sebe.“ A myslím si, že by to tak měl mít každý autor. Protože se stejně nezavděčíme všem čtenářům a pokud příběh nebude dle autorových představ, bude chladný a nudný.

Co byste odkázala svým čtenářům?

😉

Svým čtenářům bych chtěla vzkázat hlavně poděkování. Poděkování, že si přečetli příběh Freyi a že se stali součástí mého snu. Velmi si vážím každé pozitivní reakce a podpory a z těch negativních si pokusím vzít ponaučení.

A kdo by chtěl vědět víc, může mě sledovat na instagramu i facebooku pod nickem terezaricher.freya. Veškeré info bude pak na webových stránkách www.terezarichter.cz , které se teprve zakládají, ale věřím, že brzo budou hotové.


Rate this post

Více z LaCultury...

 • Malý princ – Kniha, která nejvíce ovlivnila můj život28. července, 2013 Malý princ – Kniha, která nejvíce ovlivnila můj život „Nakresli mi beránka,“ zní mi občas v hlavě, když nevím, kudy kam. Slova Malého prince ze stejnojmenné knížky, jejímž autorem je francouzský spisovatel a letec Antoine de Saint-Exupéry, mi […]
 • I čeští muzikanti umí dělat show aneb Kryštof na Havířovských slavnostech 201317. září, 2013 I čeští muzikanti umí dělat show aneb Kryštof na Havířovských slavnostech 2013 V pátek 6. 9. 2013 začal první den Havířovských slavností 2013. Zde se představilo sice mnoho muzikantů, ale já bych Vám chtěla přiblížit hlavně koncert skupiny Kryštof, která mě doslova […]
 • Bylo to krátké, ale zazněly všechny hitovky.. aneb koncert Wednesday 13 v Praze7. listopadu, 2012 Bylo to krátké, ale zazněly všechny hitovky.. aneb koncert Wednesday 13 v Praze Známý bouřlivák Wednesday 13 dojel zahrát v neděli večer i do Prahy. Bouře ale nebyla tak veliká, jak se původně očekávalo. A co se stalo?
 • Festival České hrady 200915. května, 2009 Festival České hrady 2009 Letní kulturní festival znovu v podhradí. A letos na více místech než dosud!
 • Návrat temného rytíře2. března, 2021 Návrat temného rytíře Bruce Wayne i James Gordon zestárli. Věk silných, rychlých paží pominul. Komisař Gordon se chystá do důchodu. Bruce Wayne opustil roli Batmana a žije život osamělého miliardáře, kterého […]
 • Tata Bojs & Ahn Trio vyráží na ReTour 09!18. listopadu, 2009 Tata Bojs & Ahn Trio vyráží na ReTour 09! Kapela Tata Bojs se po loňském vyprodaném turné opět vrací na pódia i se svými souputnicemi z americko-korejského Ahn Tria! ReTour 09, které začíná už tento týden a proběhne ve čtyřech […]
 • Parchanti z Jihu 1: Takový to byl muž15. prosince, 2021 Parchanti z Jihu 1: Takový to byl muž Komiks Parchanti z Jihu mě zcela nadchl svou surovostí, dokonalým scénářem a kresbou. Tento grafický román přečtete jedním dechem. Příběh má skvělý spád, atmosféru pravého amerického […]
 • Estetické myslenie alebo anestetika a obrana proti nej13. února, 2013 Estetické myslenie alebo anestetika a obrana proti nej Postmoderna ako epocha pluralít sa snaží vrátiť k zmyslom a vnímaniu ako takému, cez štruktúru samotných estetických fenoménov ako objektov zmyslového pozorovania, ako tematizáciu vnemov […]
 • Šarlatán9. dubna, 2021 Šarlatán Osudy lidí, kteří tady byli před námi, už dávno odvál čas.  Zdálo by se, že na neobyčejného lidového léčitele Jana Mikoláška se zapomnělo. Přece od jeho smrti uplynulo přes 50 let. Je […]
 • Anthropoid3. října, 2016 Anthropoid Anthropoid je historický film z druhé světové války, odehrávající se v Protektorátu Čechy a Morava. Pojednává o přípravě a provedení atentátu na tehdejšího zastupujícího říšského […]
 • Knižní festival ve stínu Ukrajiny15. března, 2022 Knižní festival ve stínu Ukrajiny Po dvou letech protiepidemických opatření se na ostravském výstavišti Černá louka opět konal knižní festival, který úzce navazoval na předloňský koncept – tedy spojení knižních stánků, […]
 • Nejznámější světové pohádky podle české receptury 28. prosince, 2013 Nejznámější světové pohádky podle české receptury Vánoční čas je neodmyslitelně spojen s pohádkami, i když pro většinu z nás s těmi televizními. K večernímu usínání ale odjakživa patřilo taky šustění papíru pod lampičkou a měnivé hlasy […]

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis