Tereza Richter na Čaji o páté

Tereza Richter je nadějná česká spisovatelka a autorka fantasy románu pro dívky s příměsí krimi, který vypráví příběh Freyi, obyčejné dívky s neobyčejnýma schopnostma. Jaká dobrodružství čekají na Freyu v dalším dílu a kde Tereza hledá inspiraci? Nejen to se dozvíte na dnešním Čaji o páté.


Jak jste se dostala k psaní?

K psaní jsem tíhla již od malička, kdy jsem si sama pro sebe psala různé pohádky. Vlastně si ani nepamatuji, co bylo mojí prvotní inspirací, nebo jaký byl důvod Pravděpodobně jsem ale zdědila pisatelské geny od mé prababičky, která psala a vydala pár povídek.

Odkud čerpáte inspiraci?

Když jsem byla o fous starší, inspirací mi byly oblíbené knihy a filmy. Začaly vznikat pohádky typu Harry Potter, Čarodějnice školou povinné apod. Postupně se v mých „knihách“ začaly objevovat postavy, které jsem si oblíbila a které nějakým způsobem zapadaly snad do každého příběhu. Tyto postavy pak daly život hrdinům právě z Freyi. Takže inspirace se se mnou táhla nejspíš už od malička. Nyní ke mně inspirace přichází sama – skrz hudbu například, která mi dokáže vykouzlit opravdu neskutečné myšlenky a scénáře. Skvělou inspirací jsou i samotné sny a vskutku i sám život.

https://www.facebook.com/terezarichter.freya/photos/a.1548682395189541/2228885027169271/?type=3&theater

Každý spisovatel kromě psaní věnuje hodně času i čtení. Jaká žánr čtete nejraději?

Nejraději čtu fantasy romány a young adult literaturu, což je vlastně stejný žánr jako Freya. Takže jsem věrným fanouškem.

Která kniha je vaše nejoblíbenější a proč?

Je to trochu ohrané, ale musím přiznat, že nejoblíbenější knihou mi je Harry Potter. Tyto knihy mám už tolikrát přečtené a myslím, že ne naposledy.

Vaše první kniha se jmenuje Freya – Ve stínu moci. O čem tahle kniha je?

Tuhle otázku nemám ráda, přestože je to ta nejzásadnější. Ale mně se strašně těžce popisuje celý děj jen ve zkratce. Ale zkusím to.

Celý příběh vypráví ze začátku obyčejná, namyšlená dívka Freya Leway, která se ocitne na hranici života a smrti. Z říše mrtvých si pak odnáší nejmocnější magii svých předků, která je určena k ochraně lidí před Stíny – duše vrahů čarodějnic, kteří chtějí získat vládu nad Zemí. Na mladou Freyu je ale tato moc příliš silná, proto je nucena odejít s ochráncem čarodějnic Jackem Blackem do vzdáleného města Darkhills, kde se pod jeho ochranou a dohledem učí magii používat.

Freya se tak ocitá bez přátel a bez rodiny v novém a nepřátelském prostředí, navíc sužována nezvladatelnou silou magie a její osobnost se začne doslova hroutit. Nic nepomůže tomu, když pomalu odkrývá temná tajemství Jacka Blacka a zjišťuje, že se dostala do srdce gangsterského města. Vše se ještě zkomplikuje, jakmile se do příběhu zapojí i policie a vláda, nekompromisní mafie a armáda hrozivých Stínů – všichni usilující o Freyinu moc. Naštěstí i v temnotě si Freya dokáže najít přátelé a samozřejmě i lásku. No víc asi prozradit nemůžu.

Freyin příběh pokračuje v knize Pandořina skříňka. Jaké to je, psát pokračování úspěšného příběhu?

Psát pokračování Freyi bylo… těžké. Příběh jako takový plynul sám, to nebyl žádný problém. Nejtěžší byl však ten pocit, zda čtenáře nezklamu. Bála jsem se, že nedokážu znovu navodit stejnou atmosféru, že sklouznu do nudných pasáží nebo že už nebude v druhém dílu tolik akce. Podle recenzí však byly nejspíš obavy zbytečné, tak snad jsem nezklamala.

Otevřený konec v Pandořině skřínce slibuje pokračování. Co hrdiny čeká dál?

Popravdě, co se bude dít ve třetím díle sama netuším. Nechávám příběh žít vlastním životem a nikdy (ani v prvním, ani v druhém díle) netuším, kam mě vlastní myšlenky zavedou. Každopádně to bude poslední díl, tedy mám v plánu hodně věcí razantním způsobem ukončit. Bude to velké… Doufám.

Jaké jsou vaše spisovatelské plány, pokud nepočítáme dokončení Freyina příběhu?

Dalším mým plánem po dopsání Freyi je zkusit si napsat pohádku pro děti, kterou si přečtou rádi třeba i dospělí, ale uvidíme. A možná až odezní posedlost Freyou, vrhnu se na další young adult fantasy, protože studnice nápadů je nevyčerpatelná.

Jakou nejlepší radu ohledně psaní jste dostala?

Těžká otázka… nevím, kdo mi tuhle rada dal, nebo zda jsem ji někde četla, ale řídím se jí – „nepiš pro čtenáře, piš pro sebe.“ A myslím si, že by to tak měl mít každý autor. Protože se stejně nezavděčíme všem čtenářům a pokud příběh nebude dle autorových představ, bude chladný a nudný.

Co byste odkázala svým čtenářům?

😉

Svým čtenářům bych chtěla vzkázat hlavně poděkování. Poděkování, že si přečetli příběh Freyi a že se stali součástí mého snu. Velmi si vážím každé pozitivní reakce a podpory a z těch negativních si pokusím vzít ponaučení.

A kdo by chtěl vědět víc, může mě sledovat na instagramu i facebooku pod nickem terezaricher.freya. Veškeré info bude pak na webových stránkách www.terezarichter.cz , které se teprve zakládají, ale věřím, že brzo budou hotové.


Více z LaCultury...

 • Scissor Sisters pracují hlavně v noci29. června, 2010 Scissor Sisters pracují hlavně v noci Newyorkské seskupení Scissor Sisters se po dlouhých čtyřech letech vrací s novou deskou. Pod názvem “Night Work“ ji vydají koncem června.
 • Se „supporty“ nejen v garáži!7. prosince, 2009 Se „supporty“ nejen v garáži! Během naší zběsilé jízdy za rozhovory jsme se již mnohokrát zastavili na skvělých místech, se skvělými lidmi. Řekli jsme si tedy, že je na čase přibrzdit a odstavit náš rozjetý vůz na […]
 • Sázavafest 2011 od hlavy až k patě23. května, 2011 Sázavafest 2011 od hlavy až k patě Festivalová sezóna je doslova za dveřmi, stači jen otevřít a vstoupit. Sázavafest sice zrovna nepatří mezi první hudební vlaštovky, v našich končinách je ale rozhodně jednou z největších. […]
 • Program keltského festivalu Beltine 2010 je kompletní7. března, 2010 Program keltského festivalu Beltine 2010 je kompletní Letošní šestnáctý ročník festivalu Svátek keltské kultury Beltine 2010 se uskuteční ve středověkém skanzenu Řepora v pražských Stodůlkách v tradičním termínu 30. dubna až […]
 • Všem novinářům navzdory3. února, 2019 Všem novinářům navzdory Reportážní sbírka Všem sráčům navzdory vzbudila mezi čtenáři velké očekávání. Už jen proto, že Janu Urbanovi vyšla v Absyntu v rámci edice Prokletí reportéři, kde jsme se mohli […]
 • Maloskalská, Sychrovská a Benátská NOC. 20. prosince, 2012 Maloskalská, Sychrovská a Benátská NOC. Nový hudební koncept pro rok 2013, který vyvrcholí 21. ročníkem festivalu Benátská noc v areálu Vesec u Liberce (26. -28. 7. 2013). Pavel Mikez, pořadatel jednoho z nejznámějších letních […]
 • Dávka Upířích deníků v neděli dopoledne10. listopadu, 2010 Dávka Upířích deníků v neděli dopoledne Seriál The Vampire Diaries, který chytil miliony lidí na celém světě, se konečně dostává i do našich televizí. Dvojku upírských bratrů Salvatorových začala vysílat Markíza každou neděli […]
 • Kolínský Natruc odstartoval soutěž Natruc Talent – mladé kapely mohou poměřit síly14. ledna, 2015 Kolínský Natruc odstartoval soutěž Natruc Talent – mladé kapely mohou poměřit síly Jak už se stalo tradicí, i letos vyhlásil hudební festival Natruc soutěž pro mladé talentované kapely napříč hudebními žánry. Vítězové si pak zahrají 1. srpna na 18. ročníku festivalu […]
 • Tolkienovský výlet do fantastického myšího světa /ZH25. června, 2016 Tolkienovský výlet do fantastického myšího světa /ZH Jste fanoušky komiksu, ale už vás omrzely všechny ty superhrdinské příběhy, na které narážíme na každém kroku? V tom případě mám pro vás dobrou zprávu. Comics Centrum si pro své fanoušky […]
 • Romantická komedie Jen trošku štěstí6. dubna, 2016 Romantická komedie Jen trošku štěstí Klikařka a smolař. Nabo naopak? Co se stane, když se sejdou a protnou životy dvou odlišných, mladých lidí? Americká romantická komedie s Lindsay Lohan z roku 2006.
 • Čmeldové kolem nás15. července, 2020 Čmeldové kolem nás František Kuklík je chovatelem čmeláků a ve své knize Moji čmeláci představuje vše, co s životem těchto milých zástupců hmyzu souvisí. Brožovanou publikaci vydává nakladatelství Esence pod […]
 • Magicky přitažlivá i civilizací odsuzovaná – jaký je původní Příběh tantry?7. července, 2020 Magicky přitažlivá i civilizací odsuzovaná – jaký je původní Příběh tantry? Co vás napadne, když zaslechnete slovo tantra? Rozechvěje se vám bránice očekáváním meditačního óm? Přeběhne vám po zádech lechtivé mrazení v očekávání čehosi nemravně smyslného? Vybaví se […]

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis