Lidé mění přírodu k obrazu svému. Z divoké, autentické přírody se stává krajinou kulturní, pokud má-li štěstí. V horším případě je zalita do betonu. S radostí lidstvo likvidujeme všechny ty otravné živočichy a vesele spalujeme fosilní paliva, abychom se měli dobře. Na našem štěstí přece záleží. Kola ekonomiky se musí točit a ekonomický růst je naší mantrou. Dlouho jsme si mysleli, že zákon akce a reakce v plundrování přírody neplatí. Přepočítali jsme se. Naše činnost čím dál výrazněji mění ráz krajiny, která se stává pro nás neobyvatelnou. Řeky, jezera pomalu vysychají, ale hladina moře stoupá. Vysazujeme nové lesy, ale pralesy kácíme, aby dobytek mohl se kde pást. O kousek dál z původně úrodné půdy se stává neúrodná poušť.
Krátkodobé ekonomické příjmy nejsou schopné vyvážit dlouhodobé dopady. Lidstvo bylo svědkem kolapsům velkých říší, na které udeřily přírodní živly a neúroda. Nespočet říší padlo a my se domníváme, že k této situaci nemůže znovu dojít. Protože jsme lepší, chytřejší. Možná. Jsme víc sobečtější, bezohlednější. V likvidování životního prostředí se stáváme mnohem efektivnější než kdykoliv předtím v minulosti.
Oteplování planety je prostý fakt. Náš Venca Klausů může vypůjčenými pery napsat mnoho knížek, ve kterých bude dál popírat oteplování planety, ale počasí je jiné než za mého mladí. Zatímco náš Venda si vede tu svou, jistý americký podnikatel a filantrop Bill Gates se snaží přesvědčit světové vůdce a podnikatele, že je nutné přestat si lhát do kapsy. Staví se do čela aktivistů a vyzývá celý svět k tomu, aby do roku 2050 snížil emisi skleníkových plynů ze současných 51 miliard tun ročně na nulu. Pokud to neuděláme naše planeta, náš domov, se stane pro nás neobyvatelnou. Je to velká mise zachránit nás a náš svět. Je to pouze na nás.
Světoznámý miliardář, zakladatel společnosti Microsoft, Bill Gates v knize Jak zabránit klimatické katastrofě s podtitulem Řešení, která máme, a průlomy, které potřebujeme staví reálnost svého velkého plánu na potřebě skutečné energetické a technologické revoluce. Pomocí technologií, které již existují, díky slibným inovacím můžeme docílit nulových emisí. Moderní energetika musí být sdílená i s těmi nejchudšími státy. Musíme hledat řešení pro efektivnější a ekologičtější výrobu, transport a skladování elektřiny. Již nyní jsme blízko u průlomů nových technologií, které umějí zachytávat uhlíku ze vzduchu nebo bezemisní výrobě cementů a plastů. Právě tato odvětví spolu s dopravou jsou nejvýznamnějšími odvětvími, které se podílí na emisích skleníkových plynů.
Jak zabránit klimatické katastrofě je pro čtenáře poměrně lehce stravitelná kniha. Je velmi srozumitelná, byť je postavena na tvrdých datech a expertízách. Český čtenář se může dmout pýchou, neboť je kniha založená na poznatcích našeho rodáka Václava Smila, který udělal obrovskou kariéru v USA. Autoři jiných knih, kteří se zabývají podobnou problematikou jsou poměrně pesimističtí a nevěří příliš ve zvrat. Bill Gates je rozhodně optimistický a věří v lidského ducha, v inovace a v technologií. Rozhodně mu fandím a doufám, že se o životní prostředí nás všech bude bít a přesvědčí posledního skeptika, že nadešel čas, abychom táhli za stejný provaz. Jen tak může lidstvo přežít.
Audio knihu namluvil skvělý Borek Kapitančik.