Co jste o latinskoamerických tancích nevěděli II. – Rumba, cha-cha, calypso, regae

Stejně jako samba v Brazílii se také rumba zasloužila o rozkvět karnevalu v Havaně a Santiagu de Cuba. Roli sambových škol převzaly comparsas navazující na tradice afroamerických cabild. Vedle rumby se těšily oblibě i další dva tance – conga cubana a mambo (název označuje vúdú kněžku).  Z mamba se vyvinula cha-cha, která je vlastně trojitým mambem.

Za zmínku stojí také trinidadská calenda,  kterou černí obyvatelé oslavovali zrušení otrokářství. Z těchto původně sportovních písní se vyvinula karibská calypsa. První Calypsonians se scházeli již na konci 19. století v Port of Spain, odkud se rozšířilo po celém ostrově.  Ve 20. letech 20. století  vznikly první steel-bandové bubny vyrobené ze sudů od nafty.

Jamajský Kingston byl kolébkou dalšího jihoamerického hudebního směru – regae, který vzešel z rastafariánského hnutí. Regae netvoří jednotný hudební styl, existuje řada proudů a směrů tohoto žánru – původní ortodoxní proud používající stejně znějící bubny nazývaný niyabinghi (slovo původně spjaté s protikoloniálním odbojem a znamenající smrt bílým) a světské regae, jehož kolébkou bylo shromáždění ve Wareika Hills v roce 1949, jehož organizátorem byl otec tohoto proudu Count Ossie.  Celosvětový úspěch mělo světské regae až s příchodem dalšího jamajského hudebníka Boba Marleyho. Dnes je regae, zformované stejně jako calypsa a steel-bandy v nejchudších jihoamerických čtvrtích nejznámějším autentických hudebních projevů černých otroků a jejich potomků. (pokračování příště)

Rate this post

Více z LaCultury...

Pracující student. Píše převážně o knížkách, politice a Latinské Americe.