Houbová sezóna už je pomalu u konce. Je tedy nejvyšší čas pořídit si Encyklopedii léčivých hub od Radomíra Sochy a Alexandra Jegorova. Ptáte se proč? Kniha má totiž skoro 800 stran a obsahuje podrobné informace ke 261 druhům léčivých hub. Tak ať ji přes zimu stihnete nastudovat, další houbová sezóna začíná už na jaře.
Oba autoři jsou odborníci s mnohaletou praxí. Radomír Socha vystudoval přírodovědeckou fakultu na bývalé Univerzitě J. E. Purkyně v Brně, v r. 1973 obhájil kandidaturu a v r. 2001 velký doktorát přírodních věd. Ve svém oboru publikoval přes 150 prací v prestižních zahraničních periodikách, aktivně se účastnil celé řady mezinárodních konferencí. Je členem České mykologické společnosti v Praze. Alexandr Jegorov má dvě primářské atestace (urologickou a chirurgickou), lékařské praxi se již aktivně nevěnuje. Je členem Mykologického klubu Jihočeského muzea.
Prvních šedesát stran knihy je věnováno úvodní části, kde se dozvíte něco o vývoji poznatků a používání léčivých hub od pravěku až do současnosti, o době růstu léčivých hub a místech jejich výskytu, o obsahu látek prospěšných pro lidský organismus jako jsou bílkoviny, sacharidy, aminokyseliny, lipidy, vitaminy a minerální látky. Mimo jiné se dočtete také o současných trendech ve výzkumu léčivých druhů hub a o vývoji a testování léčiv z nich.
Následuje fotoatlas, který je rozdělený na tři části. První část je věnována jedlým léčivým houbám, druhá nejedlým a nepoživatelným, třetí jedovatým léčivým houbám. Asi se ptáte, stejně jako já při četbě této knihy, jak je možné, že houby nejedlé a nepoživatelné, ba i jedovaté, mohou být označovány za „léčivé“? Vtip je v tom, že farmaceutický průmysl je schopný získat léčivé látky dokonce i z jedovatých hub. Pokud tedy nepatříte mezi studenty farmakologie, bude pro vás prakticky využitelná pouze první část věnovaná jedlým druhům léčivých hub. Z jedovatých a nepoživatelných druhů hub nelze pochopitelně přímou konzumací získat pro tělo léčivé látky bez vedlejších negativních účinků.
Každé houbě je věnována obvykle jedna dvoustrana, na které je uveden její detailní makroskopický popis, rozšíření, kuchyňská hodnota, informace o možné záměně a o obsahu bioaktivních látek. Popis každé houby je doplněn jednou až třemi barevnými fotografiemi.
Kniha obsahuje také užitečné informace o způsobech zpracování, konzervaci a použití léčivých hub. V závěrečné kapitole najdete seznam onemocnění, které je možné houbami léčit. U každé nemoci jsou uvedeny houby, kterými můžete daný problém řešit. Nemusíte tak složitě listovat fotoatlasem hub a pročítat text u každé houby zvlášť. Stačí nalistovat závěrečnou kapitolu a najít zde chorobu, kterou trpíte, respektive které byste se chtěli vyvarovat. Konzumace léčivých hub totiž funguje také jako prevence.
Publikace je vhodná pro studenty farmakologie a studenty přírodních věd. Jde o skutečně odbornou literaturu. To ale neznamená, že by si knihu nemohl oblíbit takřka kdokoli bez rozdílu vzdělání. Je v ní mnoho užitečných informací, které v běžných atlasech hub nenajdete. Navíc obsahuje slovníček, kde jsou všechny odborné pojmy vysvětleny, proto se nemusíte bát, že byste k četbě této knihy potřebovali ještě výkladový slovník.
Mně se kniha líbila hlavně z toho důvodu, že ukazuje houby zase z jiného pohledu. Nejsou zde brány pouze jako chutné zpestření našich jídelníčků, mohou mít také veliký přínos pro naše zdraví. Knížka je navíc opravdu krásná, obsahuje téměř 500 barevných fotografií a více než 160 ilustrací biochemických struktur. Vše je tištěno na velmi kvalitní papír, kniha je vázaná. Nepatří sice mezi nejlevnější, ale vyplatí se do ní investovat. Stane se ozdobou vaší knihovny. A pokud se vám zdá přeci jen trochu drahá, napište si o ni Ježíškovi ;-)
Radomír Socha, Alexandr Jegorov – Encyklopedie léčivých hub
Academia 2014
768 stran
Dobrá práce, hned bych si ji koupil! Nakonec – opravdu se nebezpečně blíží Vánoce, takže… Houbičkám palec nahoru..!