Hraničářův učeň aneb návrat do minulosti s J.Flanaganem

O knižní sérii Hraničářův učeň, jsem vám už jednou vyprávěla. Patnáctiletý Will se v ní stane učněm hraničáře Halta a prožívají nejrůznější dobrodružství, která přikovají ke knize nejednoho milovníka fantazy bez ohledu na skutečnost, že se jedná o literaturu pro mládež. Zatímco se fanouškové již nemohou dočkat filmu (USA,2017), my se podíváme, jak to chodilo, když byl mladíkem Halt a nad královstvím se pomalu stahovala mračna temnoty. Zachycuje to kniha Hraničářův učeň – První roky: Turnaj na Gorlanu.

Ano, ano. Dokonce i mrzutý střapatý, vousatý Halt býval kdysi pohledným mladíkem. Série Hraničářův učeň – První roky nás zavede do doby, kdy Halt uprchl ze své země, zapřel svůj urozený původ a potlouká se po Auraulenském království ve společnosti zrzavého hraničářského jinocha Crowleyho. Ano, i oněm už jste v minulé sérii slyšeli. Co je ale hlavní, ačkoli má Crowley nepopíratelně smysl pro humor a poťouchlé popichování, uvědomuje si také závažnost situace a nechybí mu odvaha ani odhodlání bojovat za správnou věc.

Knižní trailer, zdroj www.youtube.com

Není proto divu, že naše dvojka odhalí nekalé záměry zrádného barona Morgarata. Jak už to ale bývá, náš padouch má nemalé politické charisma, pro přesvědčivé argumenty  a umí tak na svou stranu získat vlivné zastánce zákona. Úkolem Halta a Crowleyho je tedy dát dohromady skupinu hraničářů a zachránit prince i ohroženou pověst královské rodiny. A nakonec patrně i království samotné.

Na www.youtube.com naleznete několik videií označených jako Movie Trailer-Rangers Apprentice

Za sebe mohu řící, že jsem celou první polovinu knihy něco postrádala. Snad to byla mladická lehkost Willovy nátury, snad mírumilovná atmosféra hradu Araulenu. Svou roli bezesporu sehrála obeznámenost s očekávanými prvky příběhu – díky tomu, že jsem četla nejenpůvodní sérii, ale také doplňkovou knihu, mi už bylo mnoho fatorů i výsledků známo a příběh tak byl méně napínavý. V druhé polovině, už ale děj nabral větší spád a byl v něm mnohem výraznější autorrův rukopis, tolik oblíbený z jeho předchozí tvorby.

Na druhou stranu je patrně lepší volbou číst Haltova dobrodružství, než se upnout k budoucnosti a rozvíjet příhody Willových potomků.  Halt i Crowley jsou totiž postavy zasluhující svůj vlastní příběh. Jen je trochu škoda, že jeho největší překvapení už známe. Přes všechny mouchy, příběhu nechybí Flanaganův vypravěčský styl, humor, náznaky technik a neplytké postavy. Inu, uvidíme, jak se děj vyvine dál. Ukázku si už teď, můžete přečíst na stránkách Albatrosmedia.

 

úvodní obrázek: www.albatrosmedia.cz
Rate this post

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.