Husité proti katolíkům. Jak dopadne jejich střet?

Divci vaka 2
Obálka knihy, Zdroj: argo.cz

České království roku 1420. Dvanáctiletá Šárka, jediná přeživší z vesnice zničené katolíky, našla útočiště u slavného vojevůdce Jana Žižky a stala se členkou jeho armády. Naučila se používat nově sestrojenou ruční palní zbraň píšťalu a našla si mezi spolubojovnicemi kamarádky. 

Armáda zložená z rolníků, žen a dětí má před sebou obrovskou výzvu. Musí porazit Křížovou výpravu čítající na sto tisíc katolických rytířů, kteří obléhají Prahu. Dvoutisícové vojsko by však nemělo šanci, kdyby nebylo Žižkovy promyšlené strategie a znalosti nepřátelské taktiky. Jak dopadne bitva o Prahu? A co čeká Šárku?

Autorem manga série Dívčí válka, kterou tvoří dvanáct knih, je japonský tvůrce a kreslíř komiksů Kóiči Óniši. Ten debutoval v roce 1997 dílem Prasečí král a osobitým stylem si vysloužil ocenění udělované začínajícím autorům manga. Mezi jeho další díla patří například Joker, Pravdivá legenda o Cchao Cchaovi a Horda pod hvězdným nebem aneb tajné dějiny harému Talckého císařství , který vychází v současné době v nakladatelství Futabasha. V českém překladu Dívčí válku vydává Nakladatelství Argo.

Japonský autor a české dějiny, to je neotřelá kombinace, která má co nabídnout. Autor se nedrží striktně historie – ta mu slouží pouze jako pozadí, na němž se odehrává příběh Šárky, husitů a křižáků. Proto sérii nelze brát jako přesnou interpretaci dějin, nýbrž jako dobrodružné oddechové čtení – pokud vám tedy nevadí drsné scény plné krve a násilí. Ty přímo kontrastují s naivním pohledem mladičké Šárky, který zdůrazňuje brutalitu a nesmyslnost války a jejich obětí. Významnou roli zde hraje i víra v Boha a náboženství.

Tentokrát dostanou prostor i někteří z katolíků. Císař Zikmund, který vystupuje jako hlavní záporák, překvapivě ukáže svou lepší stránku, jeho žena Barbara, v prvním dílu vykreslena jako mrcha, má také několik dobrých vlastností. Překvapil i jeden z rytířů, který navzdory tomu, co dělá jeho okolí, dodržuje rytířské zásady a věří tomu, za co bojuje. Tajemství o svém původu, které odhalil, a jeho záchrana Šárky navíc ukazují, že má tato postava velký potenciál.

Samotná Šárka si pomalu zvyká na život v armádě. Je odvážnější, chytřejší a dokáže se postavit za svoje názory. Nebojí se odporovat ani Žižkovi, jehož fanatický škleb je trochu děsivý. Žižka, obvykle kladný hrdina, působí v této manze rozporuplně – zdá se že mu na jeho lidech záleží, ale zároveň je trochu manipulativní a bezohledný. Proto zůstává otázkou, jaké jsou jeho skutečné úmysly.

Promyšlená dynamická kresba umožňuje vyniknout akčním i konverzačním scénám. Autor klade důraz zejména na emoce ve tvářích hrdinů, což mu umožňuje zachytit hned několik různých úhlů pohledu na stejnou situaci. Ta se mění každým okamžikem a vede k přelomové události, která otevírá cestu novým zvratům a dějovým linkám. Autor zkrátka ví, co dělá, takže pokud vám jeho vyprávění sedne, můžete se těšit na další osobní i válečná dramata, kterým budou muset hrdinové čelit.

Divci vaka 2
Obálka knihy, Zdroj: argo.cz

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis