„Na 10. výročí chystáme speciální album“ hlásají Koffin Kats

Rozhovor se Zacem Victorem (zpěv, kontrabas).

První otázka, která mi vrtá hlavou už dlouho, se týká jména vaší kapely. Proč jste si vůbec dali jméno Koffin Kats, navíc s „K“? Kdo ho vymyslel?

Jednou jsme s mým kamarádem a taterem Samem Wolfem koukali na staré hororové filmy a jen tak přemýšleli nad náhodnými jmény pro kapelu. Sam pak řekl, že vždycky chtěl založit kapelu a dát ji jméno Coffin Cats. No, nakonec tu kapelu sice nezaložil, ale dovolil mi si ten název vzít. Vždycky mi to toiž přišlo jako jméno, které by měl někdo použít. Já jsem pak akorát místo „C“ dal „K“.

Příští rok už to bude od založení Koffin Kats deset let, pokud dobře počítám. Když se ale vrátíme na začátek, tak proč jsi se rozhodl mít kapelu? Co bylo tím momentem rozhodnutí? A co jsi vlastně dělal před tím?

Tak já jsem tuto kapelu založil v červnu roku 2003 a hlavně z důvodu, že jsem předtím hrál v kapelách, které neměly vůbec žádné ambice, ať už co se týče vystupování, nebo ježdění po turné. Myslím, že to před Koffin Kats bylo snad deset nebo dvanáct kapel.

Ty hraješ na kontrabas, což není až tak klasický nástroj. Mám tím na mysli, že když je například člověk mladý a představuje si být rockovou hvězdou, tak ho kontrabas jako první nenapadne. Kdy ses na něj začal učit a proč tedy zrovna kontrabas?

Vždycky se mi líbil zvuk, když někdo brnká na  kontrabas a vždycky jsem si myslel, že je to hrozně dobře vypadající nástroj, zvláště když jsem byl ještě malý. První kontrabas jsem pak dostal někdy v osmnácti a už mi to zůstalo.

Zac Victor, zdroj: oficiální fb kapely

Ptám se zvláště proto, že kapely tohoto stylu, které mají kontrabas, se škatulkují do psychobilly. Měli na vás vliv nebo brali jste si inspiraci z jiných kapel? A jaká kapela ti otevřela dveře k psychobilly?

Moje první velké probuzení k hudbě se uskutečnilo asi v 11ti letech, když jsem v autě mojí mamky slyšel v rádiu song „Infected“ od Bad Religion. Nikdy předtím jsem nic takového neslyšel. Od té doby vše, co jsem poslouchal, bylo toto rockové rádio. Jednalo se tehdy o novou radiovou stanici hrající hudbu, kterou nazývala „alternativní“. Okamžitě jsem se stal fanouškem Bad Religion a zanedlouho jsem začal objevovat další kapely této stanice jako byly Green day, Offspring a Type O Negative. Tehdy se tyto skupiny teprve stávaly populární a jejich hudba se dost lišila od toho, co hrají dnes. Teda kromě Type O Negative, ti zůstali víceméně stejní. Netrvalo dlouho a zachytil jsem zvuky The Reverend Horton Heat a The Stray Cats. To byl moment, kdy se mi otevřely dveře psychobilly.

Vy jste v měli v ČR několik zastávek. Jedna z nich byla i na větším punkovém festivalu Pod Parou a další v Barrák klubu v Ostravě. Co máte raději? Hrát na velkých festivalech, nebo komorněji v klubech?

No, to jsou vlastně dvě odlišné věci. Líbí se mi malé kluby, kde můžeš cítit energii z lidí stojících dva metry před tebou. Ale mám taktéž rád festivaly, kde je obrovské jeviště, po kterém můžeme běhat a hrát pro širší publikum, které nemusí vůbec vědět, kdo vlastně jsme.

S tím souvisí i další otázka, jelikož je vaše kapela známá tím, že jste prakticky pořád na turné. Není to už únavné? Co vám na tomto lifestylu vadí a co se vám naopak líbí?

To máš pravdu, někdy je to opravdu únavné. Ale pořád si říkám, že to není tak únavné jako každé ráno, šest dní v týdnu, vstávat v 6.30 do práce. Díky rock’n’rollu můžu pořád cestovat a každý den poznávat nové lidi. Jediná věc, kterou nemám na tomto rád, je, že čas hrozně rychle utíká. Prakticky jsme poslední čtyři roky na turné.

Jak často se vlastně dostanete domů? A co na to říká rodina a přátelé?

V tomto bodě nás naše rodina a přátelé prakticky nevidí. A naše přítelkyně nenávidí (smích). Ale z domova dostáváme velkou podporu, zvláště když vidí, že se tady snažíme něco dělat.

Koffin Kats, zdroj: Oficiální fb kapely

Ale na to, že jste prakticky pořád mimo domov, toho stíháte docela hodně. Tento rok jste například vydali album „Our Way and The Highway“, což je už několikátá deska v pořadí. Jak se tento nejnovější kousek liší od předchozích?

Vždycky se snažíme dělat nové album něčím jiné od těch předchozích. Tohle je naše sedmá studiová nahrávka a jsem hrdý na to říct, že žádné naše předchozí album ještě neznělo jako tohle. Rádi děláme věci co nejzajímavější a nejčerstvější. Nelíbí se mi psát ty samé skladby znovu a znovu a jít po takové té bezpečné a odzkoušené cestě. Nová deska má více šťávy. Albu jsme chtěli udělat tvrdší zvuk a musím říct, že nemůžu být šťastnější z toho, jak nám to vyšlo.

S tím souvisí samozřejmě i texty a ty vaše jsou přinejmenším zajímavé. Mě osobně se dost líbí, kdo je skládá?

Oh děkuji! Všechny texty jsem vždy psal já. Tím, že jsem zpěvák, je lehčí poslouchat nástroje, podchytit atmosféru a směr, kterým by se měl text pro daný song ubírat. Pro naše poslední album jsem získával inspiraci hlavně z cestování a zkušeností nebo z příběhů, které mi utkvěly v hlavě.

Jak se na tebe dívám, tak  není možné nevšimnout si některých tvých tetování. Co pro tebe osobně vůbec tetování znamená?

My jsme tetovaní všichni a značná část z nich přišla právě na turné. Je vždycky skvělé podívat se na tetování a vzpomenout si na čas, město a příběh, který jej provází. Například mám mikrofon s transparentem „On the road“ , který jsem si nechal udělat na druhém americkém turné. To bylo taktéž první tetování, které jsem si na turné nechal udělat a tehdy ještě první, které bylo pod loktem. Potom jsem si pomyslel, že pokud budu hledat někdy normální práci, tak jsem odsouzen nosit dlouhý rukáv. (smích)

Na konec typická otázka. A co plány do budoucna? Chystáte něco na desáté výročí?

No nemáme žádné plány co se týče odpočinku nebo jiného zpomalení. Rádi bychom nahráli další album kopírující právě 10 let Koffin Kats a pak samozřejmě budeme zase na turné. To evropské bude tedy na jaře a u vás se určitě zastavíme taky.

Já děkuji Vicovi za rozhovor a uvidíme se zase na jaře!

 

Více z LaCultury...

 • Kontrabas Koffin Kats se chystá smést Ostravu18. července, 2012 Kontrabas Koffin Kats se chystá smést Ostravu Milovníci kontrabasů držte si klobouky! 6. srpna se do Ostravy chystá psychobilly vítr v podobě amerických Koffin Kats! Kapela známá zvláště díky svým energickým show a tomu, že prakticky […]
 • Dávka hororové nostalgie s Michalem Gravesem25. dubna, 2018 Dávka hororové nostalgie s Michalem Gravesem V nedělní večer se ostravský klub Barrák naplnil fanoušky punk rocku, psychobilly a hlavně horror punku. Svůj jediný koncert v ČR zde odehrál Michale Graves, bývalý zpěvák slavné kapely […]
 • Top 5 letošní Pod Páry!29. srpna, 2017 Top 5 letošní Pod Páry! Vzhledem k tomu, že oficiální report píše letos někdo jiný, rozhodla jsem se přispět alespoň touto formou. Tři dny uběhly jako voda, poslední pankáči byli v neděli ráno posbíráni ze země a […]
 • Pod Parou budeme i v roce 2017!21. července, 2017 Pod Parou budeme i v roce 2017! Zbývá už jen měsíc do vypuknutí jednoho z největších punkových mejdanů tohoto roku! Vyškovské letiště Marchanice bude již třetím rokem hostit kultovní festival Pod Parou, který navíc letos […]
 • Ostravu navštívili američtí bouřliváci Reno Divorce (fotoreport)6. září, 2016 Ostravu navštívili američtí bouřliváci Reno Divorce (fotoreport) V pondělí 29. srpna se v Ostravě zastavila americká rock punková kapela Reno Divorce. Koncert se měl původně uskutečnit v klubu Plan B, ale na poslední chvíli musel být z důvodu jeho […]
 • Letošní Pod Pára v obležení hvězd10. srpna, 2016 Letošní Pod Pára v obležení hvězd O tom, že festival Pod Parou každoročně zvyšuje laťku, co se týče interpretů, nemůže být pochyb. Letos opět ukázal, že tento rozlohou a návštěvností nevelký festival se může hrdě řadit […]
 • Od 31. 7. do 2. 8. se o mě nebojte, budu totiž silně Pod Parou!15. července, 2014 Od 31. 7. do 2. 8. se o mě nebojte, budu totiž silně Pod Parou! Říká se, že Zlín je Mekkou rockové hudby, podobné označení by mohla mít i Moravská Třebová, která se ve dnech 31. 7. – 2. 8. jednoznačně stane Mekkou punkové hudby. 12. ročník festivalu […]
 • Rezurex opět předvedli, že Halloween můžeme mít každý den26. listopadu, 2013 Rezurex opět předvedli, že Halloween můžeme mít každý den V pondělí 18. listopadu zavítali po nějaké době do Ostravy američtí kostlivci Rezurex. Letošní koncert se však nekonal – jak už to bývá – v ostravském Barráku, ale přístřeší těmto […]
 • Kapely N.V.Ú. a Houba se vydávají na společné podzimní tuné po klubech po celé ČR pod hlavičkou Festu PoD PaRoU7. října, 2013 Kapely N.V.Ú. a Houba se vydávají na společné podzimní tuné po klubech po celé ČR pod hlavičkou Festu PoD PaRoU Na tomto turné budou předevąím k mání první lístky na Fest PoD PaRoU 2014. Lístky ze speciální limitované série 1000 ks lze v rámci tohoto turné zakoupit za bonusovou cenu 700,- Kč. Máme […]
 • Pod Parou se hlásí o slovo!18. června, 2013 Pod Parou se hlásí o slovo! Léto je už tradičně svátkem různých open-air festivalů. Vedle obrovských multižánrových dinosaurů, jakými jsou Rock for People, Colours of Ostrava a další, se tak trochu krčí v rohu ty […]
 • Koffin Kats míří zpátky do Ostravy28. května, 2013 Koffin Kats míří zpátky do Ostravy Americká kapela neúnavně brázdící Evropu se opět vrací do Ostravy! Máte rádi svižné kontrabasy i kytary? Máte rádi rock’n’roll? Tak to je pro vás tato kapela to pravé! Energie sršící z […]
 • Horrorpunkoví The Crimson Ghosts se představují českému publiku5. března, 2012 Horrorpunkoví The Crimson Ghosts se představují českému publiku O stylu punkáčů s hororovou vizáží, hororovou hudbou, hororovými texty a vlastně vším možným týkajícím se hororů, na těchto stránkách už několik slov padlo. Jako i několik řádků o jejich […]

Maminka mi vždycky říkávala, že Jsem velký lajdák!