Spolu s novým školním rokem jsou tu také noví prvňáčci a jejich mladší sourozenci, kteří zůstávají doma a na školu si zatím jen hrají. A co se v ní nebo z ní učí? Dobrou pomůckou jim může být sbírka Nejmilejší české říkanky, písničky a hádanky – právě ony jsou údajně klíčem k snadnějšímu osvojení mateřské řeči a vybudování slovní zásoby.
Nejvíce prostoru v knize zabírají ilustrace výtvarnice Ladislavy Pechové. Ta už pro děti vydala kolem čtyřiceti publikací pro nejmenší, a to jako ilustrátorka i autorka. Mezi nejznámější pak patří knážka Když jde malý bobr spát, Mravenčí ukolébavka, Broučci nebo Zelené prasátko. V minulých letech jste mohli navštívit některou z jejích výstav a povědomá vám také může být díky ocenění z festivalu Svět knihy 2008, kde získala cenu od nakladatelství FRAGMENT za mimořádný přínos – 362 000 prodaných titulů.
V knize Nejmilejší české říkanky, písničky a hádanky najdete, jak už název napovídá, nepřeberné množství klasických písniček (Až já budu velká; Andulko Šafářová; Holka modrooká), básniček a rozpočítadel (Vařila myšička kašičku) i říkadel (Zavírám, zavírám les; Hody, hody doprovody), která k českým dětem už tak nějak patří. Některé konce stránek jsou pak odděleny barevnou čarou a zbystřují pozornost malých čtenářů hádankami (Který pták má na konci abecedu?), nejznámějšími jazykolamy (Strč prst skrz krk) a vybranými pranostikami či úslovími (Kdo se bojí, nesmí do lesa; žádný učený z nebe nespadl). Zatímco některé z nich se mi vybavovaly včetně melodie, jiné (především české říkanky) jsem viděla poprvé, třeba je to tím, že jsem z Moravy. A tak jsem se podívala, jaké rady se poskytují při výběru knihy pro děti.
Rozhodně je třeba vybrat knihu, která na první pohled zaujme. To je bez debaty. Knihy proto obsahují čím dál více interaktivních prvků, větší a barevnější ilustrace, mají sklon ke komiksové formě. Při výběru knížky bychom se měli nejprve zorientovat podle věku (doporučený věk naleznete obvykle také v e-shopu prodejce) a dále podle zájmů dítěte – mezi nejčastější témata patří zvířátka, pohybové aktivity, kutilství nebo vyjádření kreativity.
Zapomenout bychom neměli ani na to, zda budeme dítěti z knihy předčítat sami, nebo zda chceme, aby se z ní učilo číst samo (velikost písma, záživnost, náročnost a délka textu). Správná knížka se stává jakousi vychovatelkou budoucího vkusu, ke kterému dítě vedeme. Nezapomeňte, co všechno na něj bude působit – knížka by měla hezky vypadat, být příjemná na omak a hezky vonět.
„Význam říkanky spočívá nejen ve vnímání jejího rytmu, ale také v rozvíjení percepčních schopností řeči a paměti dítěte. Říkanka jako dialog je ideální na procvičování paměti. Dítě se učí doplňovat vždy vhodné slovo nebo veršík. Děti mají tento druh ,dialogu´ velmi rády a snadno se ,odpovědi´ učí,” doporučuje rodičům web www.bystredeti.cz.
Když tak Nejmilešími říkankami (písničkami a hádankami) listuju, vzpomínám na dětství a přemýšlím, která byla tou mojí nejmilejší. Jasným favoritem mezi pohádkami byla Červená karkulka vyprávěná u babičky v posteli. Ale říkanka? A co vy, vzpomenete si ještě?
Nejmilejší české říkanky, písničky a hádanky
Fragment
2014
88 s