Kdo se ukrývá za maskou žabáka?

Muzeum 2
Obálka knihy, Zdroj: crew.cz

Vrchní inspektor Tokijské metropolitní policie Hisaši Sawamura zjistil, kdo vraždí soudce a soudní porotce, kteří v jistém procesu rozhodovali o trestu smrti. Je to tajemný muž v žabí masce, který zabíjí zásadně jen tehdy, když prší. 

Jedním z lidí, kteří vynesli rozhodnutí, je i Sawamurova zanedbávaná manželka, která přednedávnem odešla z domova i s tříletým synem. Vrah je však o svých obětech dokonale informován, a tak netrvá dlouho, a oba dostane do svých spárů. Sawamura se rozhodne nespoléhat jen na oficiální vyšetřování a začíná pátrat také na vlastní pěst. Dokáže zjistit, kdo se ukrývá za maskou, a zachránit svou rodinu?

Mangu Muzeum, která se dočkala i filmové adaptace, vydává v českém překladu Nakladatelství CREW, na jehož stránkách si můžete prohlédnout i listovací ukázku. Manga má pouze tři díly a napsal a nakreslil ji Japonec Rjósuke Tomoe.

Druhý díl skvěle navazuje na konec prvního a hned na úvod přináší rozuzlení konfrontace detektiva Sawamuru, jeho kolegu a žabího vraha. Následuje konfrontace Sawamuru s jeho nadřízenými a kolegy a jeho vlastní vyšetřování, které ho – i díky na první pohled nesouvisející náhodě – přivede až k samotnému vrahovi. Konečně se tak odhalí jeho identita, ale jeho motivace, která ho vede ke snaze dostat Sawamuru, je pořád neznámá. Zatím se nedozvíte ani to, o jakém muzeu to vrah vlastně mluvil, takže zůstává dost nezodpovězených otázek, které lákají ke přečtení posledního dílu.

Autor pro vyprávění zvolil mimořádně rychlé tempo. Jedna událost střídá druhou a do toho jsou zamíchaná nejen překvapivá odhalení, ale i akce. Brutální vraždy, které dominovaly jedničce, vystřídala psychologická hra vraha a detektiva. Protože jsou ale oba mimořádně inteligentní, je to souboj, ve kterém mají oba velkou šanci vyhrát, což vytváří spoustu napětí.

Velkým plusem je i propracování Sawamurovi psychiky, které umožňuje nahlédnout do jeho nitra a pochopit jeho přemýšlení a důvody jeho činů. Už to není jen detektiv-workoholik, který se vůbec nevěnoval rodině a který působí chladně, nepřístupně a uzavřeně, ale muž, jemuž na rodině opravdu záleží – a i když ve vztahu k manželce a synovi nadělal spoustu chyb, uvědomuje si je a je odhodlaný je napravit hned, jakmile je vysvobodí ze zajetí vraha. Vaše sympatie si tak získá i v případě, že jste mu v prvním dílu nefandili.

Pokud jde o konec, autor znovu dokázal překvapil a dostal detektiva Sawamuru do nebezpečné a tísnivé situace, z níž možná neexistuje bezbolestné východisko. K temné atmosféře přispívá i čistá a strohá kresba.

V knize najdete i krátký bonusový příběh nazvaný Žena a vrah. Ten vyniká syrovostí a silnou a propracovanou pointou, která vás zasáhne – a to i navzdory tomu, že ji možná budete očekávat.

Muzeum 2
Obálka knihy, Zdroj: crew.cz

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis