Roman Pokorný Blues Box Heroes: Stroj času na návrat do psychedelických 60. let?

Tuze těžký úděl čeká na zapřisáhlého fanouška hudby šedesátých let, jenž považuje vše od roku 1970 za dobu temna. Pakliže nechce zcela rezignovat na zážitky z živé produkce hudby, pak mu zbývají pouze dvě možnosti: 1) Navštěvovat pouze koncerty přestárlých rockerů, jejichž kvalita a energičnost hry již zdaleka nedosahuje výše z let dřívějších (čest nestárnoucím výjimkám typu Radima Hladíka). 2) Dát šanci mladším muzikantům, kteří se však tak zhlédli ve starších muzikantech, že se svou tvorbou rozhodli zvrátit běh dějin a pokoušejí se o jakési retro.

A zde přichází kytarista Roman Pokorný. Znáte-li jazzovou tvorbu tohoto Andělem oceněného muzikanta, může vám jeho zmínění v souvislosti s psychedelickou divočinou připadat poněkud nemístné. Vězte však, že Pokorného žánrový záběr je mnohem širší než pouhý poklidný komorní jazz: „Všechno co cítím, hraju! Miluju jazz i blues, ale v mé hudbě je spousta různých vlivů. Pořád zůstávám otevřený, přijímám stále nové věci do mého hudebního srdce,“ říká Pokorný. A právě projekt Blues Box Heroes je toho nejlepším důkazem. Pokorný zde se svoji kapelou na tradičních bluesových kořenech propojuje jazz s hardrockem.

Kdybychom chtěli výsledek připodobnit k něčemu známému, tak z logiky věci se nabízí již dříve zmiňované skupiny Cream a Jimi Hendrix Experience, neboť stejně jako tyto skupiny jsou i Roman Pokorný Blues Box Herous tvořeni pouze absolutně nutným jádrem každé rockové skupiny – kytarou, basou a bubny. Roman Pokorný zde se svou kytarou osciluje mezi procítěnými bluesovými vyhrávkami á la B.B. King přes úderné riffy á la Creamovská Sunshine of Your Love až po psychedelicky kvílivé tóny á la Hendrix po řádné dávce LSD. Na bubny jej doprovází Martin Kopřiva, který zvládá jak tichý a nijak nevyčnívající jazzový doprovod na metličky, tak také zuřivou hru, za níž by se nemusel stydět ani Ginger Baker. A na závěr triu dodává potřebnou hutnost baskytarista Marek Eichler.

Trojčlenná bluesrocková sestava má svá jistá úskalí. V triu se nikdo neskryje. Jak mistrovské ovládnutí nástroje, tak i jakákoliv neschopnost zde bude diváky jistě odhalena. Mají všichni tři muzikanti dostatečné kvality, aby obstáli? Je Roman Pokorný tak vyspělým muzikantem, aby se jeho hra nestala ani po dvou hodinách pouhou kvílivou nudou? Blíží se kapela Roman Pokorný Blues Box Heroes aspoň zdálky slavným kapelám ze šedesátých let? Může být aspoň částečnou náplastí za špatné datum narození? Anebo snad Roman Pokorný Blues Box Heroes svým invenčním přístupem hudbu doby minulé  ještě nějak předčí a dokážou, že blues má možnost se ještě dále vyvíjet? Ostraváci toto vše budou moci zjistit již velice brzy, 10. října v Klubu Parník.

Místo konání: Klub Parník, Ostrava

Datum akce: 10. října 2013

Čas: 20.00

Cena: 150 Kč

 

Rate this post

Více z LaCultury...