Prague Philharmonia Wind Quintet vystoupí v cyklu FOK

Prague Philharmonia Wind Quintet, foto: Jiří Ernest
Prague Philharmonia Wind Quintet, foto: Jiří Ernest

„Pro tento koncert jsme vybrali skladby evropských autorů 20. století, které jsou svým charakterem velmi odlišné, však svou nápaditostí a originalitou dokáží posluchače bezesporu zaujmout. Tři krátké kusy Jacquesa Iberta svou jiskřivou a radostnou náladou, Krb krále René Dariuse Milhauda nás přenese do dob truvérů a trubadúrú, při poslechu taneční svity Normana Hallama si vzpomeneme na dnes již téměř zapomenuté tance charleston či quick step,“ komentoval program fagotista souboru Václav Fürbach, který je zároveň také členem orchestru FOK. „Výjimečné místo mají v našem programu Ligetiho Bagately inspirované maďarskou lidovou hudbou, v nichž autor geniálně využívá všech nástrojových možností dechového kvinteta, právem tedy tato skladba patří k jeho nejhranějším dílům,“ dodal.

Prague Philharmonia Wind Quintet byl založen v roce 2007. Členové tělesa jsou laureáty národních i mezinárodních interpretačních soutěží. Působí také jako přední hráči v mnoha dalších symfonických a komorních tělesech (Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, PKF – Prague Philharmonia, Česká filharmonie, Národní divadlo, Baborák Ensemble, Česká sinfonietta a další). Kvinteto vešlo do hudebního povědomí nejen pravidelnými koncerty na českých koncertních pódiích, ale také nahráváním kompozic českých skladatelů 20. století pro Český rozhlas a spoluprací s Českou televizí. Působení v tomto ansámblu je pro mě srdeční záležitostí, na každé naše vystoupení se ohromně těším a myslím, že nejsem v tomto smyslu v našem kvintetu výjimkou!“ svěřil se Václav Fürbach.

Koncert je připravován ve spolupráci s Národní galerií Praha. Na začátku koncertu proběhne krátká přednáška kurátorky Moniky Švec Sybolové k promítanému obrazu Pabla Picassa a názvem Klarinet z roku 1911.


Slovo dramaturga Martina Rudovského


„Díky obrazům Pabla Picassa si ještě více uvědomujeme, že na úhlu pohledu záleží. A co jiného je dechový kvintet než pět názorů na hudbu, které však dohromady malují pozoruhodný obraz? Listopadový večer bude patřit špičkovému Prague Philharmonia Wind Quintet, v němž se už před 16 lety potkali naši přední hráči na dechové nástroje, přičemž za FOK jsme právem hrdi na to, že fagot v tomto uskupení třímá člen orchestru Václav Fürbach. Společně – s Picassem v zádech – představí ty nejšťavnatější plody 20. století. Ze zásadních a tak hravých děl vyzdvihněme Bagately György Ligetiho, neboť slavný rumunský rodák by se v roce 2023 dožil 100 let. A věčně mladým Bagatelám už je 70!“


Program


PRAGUE PHILHARMONIA WIND QUINTET

  1. listopadu 2023 od 19:30, klášter sv. Anežky České

 

JACQUES IBERT

Tři krátké kusy

DARIUS MILHAUD

Krb Krále Reného, suita op. 205

GYÖRGY LIGETI

Šest bagatel

NORMAN HALLAM

Taneční suita

 

PRAGUE PHILHARMONIA WIND QUINTET

Jiří ŠEVČÍK | flétna

Vladislav BOROVKA | hoboj

Jan BRABEC | klarinet

Václav FÜRBACH | fagot

Mikuláš KOSKA | lesní roh


Fotogalerie


https://we.tl/t-3yTrqDriQP


Zajímavé odkazy


Vstupenky a anglická anotace koncertu

https://www.fok.cz/en/prague-philharmonia-wind-quintet

Stránky souboru

http://www.windquintet.cz/


Kontakt pro média


Ing. Tereza Axmannová
+420 722 207 943
t.axmannova@fok.cz
www.fok.cz

Rate this post

Více z LaCultury...