Sunshine v ostravském Fabricu: Interview s frontmanem Kayem

Kapela spolupracovala s producentem Rossem Robinsonem a zahráli si například na newyorském CMJ festivalu. Už tehdy za sebou měli tři alba, evropské a americké turné. Další náhoda je zavedla do náruče Lindy Perry (bývalá členka 4 Non Blondes), se kterou podepsali nahrávací plán na čtyři desky. Deska Moonshower and Razorblades vyšla na začátku roku 2005 z amerických studiových nahrávek pod dohledem Berndta Burgdorfa. Nejlépe ji vystihují tato slova: Moonshower and Razorblades je flakón luxusního parfému vzteky vržený proti zdi. Sunshine si zkrátka dokázali proklestit cestu k tomu, aby se stali uznávanou světovou kapelou. Další album s názvem Dreamer vyšlo v březnu 2007. Poslední jejich album  nese název MGKK Telepathy. V současné době je složení kapely následovné: Kay – zpěv/kytara, Jiří – kytara, Tvzex – baskytara, Dan – bicí

Z koncertu v klubu Fabric

Po roce jsme opět mohli shlédnout koncert táborské kapely Sunshine v ostravském klubu Fabric v rámci svého Indielabels Skullcrush Tour. Koncert byl vyhlášen jako sólový, tudíž publikum nerozehřívala žádná předkapela, což ostatně nebylo ani potřeba. Sunshine kolem sebe vyzařují určitou energetickou auru a úderem 20:45 spustili své první kytarové riffy, čímž ihned příjemně rozhýbali ostravské publikum.

Sunshine, zdroj: www.rockjamradio.cz
Sunshine, zdroj: www.rockjamradio.cz

Sunz měli výborně složený playlist. Mimo songů z nového alba MGKK Telepathy hráli i skladby z alba Moonshower and Razorblades a z předposlední desky Dreamer. Každý fanoušek si určitě přišel na své při hitovkách jako byly skladby K.I.D.S, dále pak Victim is another name for lover, Miss Kkarma Kkoma či Top! Top! The Radio!, která nenachala v klidu jedinou osobu v klubu.

Pro ostravské fanoušky bylo novinkou, že mohli na živo shlédnout nového baskytaristu Tvzexe, který se své úlohy ujal opravdu na výbornou. Na kapele bylo vidět, že hraje s vervou a energií, a že bavící se publikum Sunshinům dodává ten správný drive.

Co se návštěvnosti týče, převážnou část tvořily mladé slečny. Nebál bych se říct teenagerky, které svým pískotem uměly navodit pravou atmosféru koncertního klubu.

Jen je škoda, že na Sunshine nepřišlo více lidí. Fabric nebyl úplně vyprodán a místa bylo opravdu ještě dost. Vystoupení mělo stále energický spád, kde jedna píseň střídala druhou bez zbytečných prodlev a navodila krásný pocit, ve kterém jste vstřebávali rytmy poslední písně a už Vám v uších zněla další skvělá pecka. Opravdový zážitek! Sunshine hráli i s poctivým přídavkem něco přes hodinu a dvacet minut, což je pořádný výkon. Kdo si tenhle famózní koncert nechal ujít, může jen tiše litovat a tajně se těšit na příští zastávku Sunz u nás v Ostravě.

Frontman a zpěvák kapely Kay Buríánek nám věnoval čas na krátký rozhovor.

Vaše nové album MGKK Telepathy je oproti albu Dreamer či hlavně Moonshower and Razorblades opět trochu jiné. Už tam nejsou tak výrazné kytary jako na Moonshoweru. MGKK se mi zdá klidnější než předchozí dvě zmiňovaná alba. Čím to je? Procházíte určitým vývojem nebo to je shoda okolností a mého zdání?

Asi to bude spíš Tvůj subjektivní pocit. MGKK je určitě syrovější než Dreamer a zároveň má výrazně tanečnější feeling, což byl trochu záměr a dílem náhoda.

Kde berete inspiraci pro skládání textů? Je to sólová práce jednotlivce nebo se podílí celá kapela?

Všechny texty píšu a vždycky jsem psal já. Inspirace je všude kolem spousta.

Kay, autor: Petr Konečný
Kay, autor: Petr Konečný

Máte svou oblíbenou skladbu, kterou na koncertech nikdy nevynecháte? Popřípadě na jaký svůj song jste nejvíce pyšní?

Pokaždé jinou. Nevím, jestli někdo má nějakou skladbu, na kterou je obvzlášť pyšný, spíš mám pocit, že jsou songy, které se obecně hrají lépe a některé hůře. Ultimátně nejdůležitější je vždycky reakce publika a podle toho trochu i skládáme playlisty.

Mnoho kapel má před koncertem různé rituály nebo alespoň u sebe talismany pro štěstí. Máte i Vy něco podobného a jak trávíte čas před koncertem? Vládne pohoda nebo naopak stres?

Mírná tréma je motivující a podium je pořád adrenalin. Kdyby nebylo, hodně energie by se vytratilo pod tíhou rutiny, což doufám není náš případ. Žádné zvláštní rituály nemáme, každý se koncentruje jinak.

Pro mě jste kapela světového formátu. Proslavili jste se hlavně v zahraničí, v USA. Přijde mi, že na naší hudební scéně jste poměrně nedocenění. Jak se Vám hrálo v ostravském Fabricu? Fanoušky jste uvedli do nálady a určitě nezklamali. Ale přesto klub měl ještě své rezervy a nepřišlo zase tolik lidí, jak bych očekával. Nemrzí Vás to?

Každý koncert je výzva. Hrát pro plný klub nebo velké festivalové publikum je sice hrozně fajn, ale lehčí, než přesvědčit a dostat na svoji stranu ne úplně plný klub. Fabric je super místo a koncert byl příjemný, hlavně díky lidem. Samozřejmě jich mohlo být víc. Třeba příště…

Navážu na předchozí otázku. Líbilo se Vám ostravské publikum?

Jasně. Reagovalo a bavilo se, alespoň co jsem měl možnost vidět z podia.

O odchodu Vašeho basáka Amáka už toho bylo celkem dost řečeno. Nerad bych se do tohoto tématu pouštěl. Jen okrajově se chci zeptat jak se Vám hraje s novým baskytaristou Pavlem Litvajem?

My mu říkáme Tvzex. Amák je uzavřená kapitola. Samozřejmě, že je součásti nějaké naší etapy, ale my se moc nedíváme zpátky a nejsme patetičtí. Myslím, že je evidentní, že Pavel zapadl víc než dobře a vyplnil přesně to, co nám možná i s Amákem chybělo. Je spontánní na podiu, hodně zpívá, atd.

Na závěr bych se dovolil zeptat, co chystáte po turné? Můžeme se v brzké době těšit na novou desku?

Nic extra nechystáme, snažíme se prezentovat na koncertě vyvážený playlist starších i úplně nových věcí, začali jsme hrát další tři věci z nové desky a hlavně chceme, aby se lidi dobře bavili, neměli pocit, že je to dlouhé a bylo  by lepši jít si dát na bar drink. Zatím to funguje. Nová deska určitě bude, ale né hned.

Nejbližší koncerty:

24.11    Praha  –  Lucerna Music Bar
11.12    Jihlava  –  BeatLiveClub
18.12    Prostějov  –  Apollo 13
19.12    Frýdek Místek  –  Stoun
30.12    Jablonec nad Nisou  –  Klub Na Rampě

Na závěr bych chtěl velice poděkovat Kayovi za ochotu a jeho čas a veliké díky patří také manažerce kapely paní Martině Tůmové za velikou laskavost a vstřícnost.

Ostrava, klub Fabric, 28.10.2009

Rate this post

Více z LaCultury...

 • Viděli jste už nový klip od Sunshine?19. listopadu, 2012 Viděli jste už nový klip od Sunshine? Bude tomu za pár dní už měsíc, co Sunshine vyslali do světa videoklip k singlu "Today (is not a day)". Nedávno se objevil i na youtube a jaký je? Zajímavý!
 • Vyhrajte vstupenky na legendární festival v Londýně12. června, 2012 Vyhrajte vstupenky na legendární festival v Londýně Líbí se vám nové věci? Milujete kombinace nejrozličnějších hudebních stylů a žánrů nebo prostě chcete podpořit unikátní projekt Gambrinus Excelent Connection, v jehož rámci vystoupí známé […]
 • Ve víru majálesu Slezské Univerzity11. května, 2012 Ve víru majálesu Slezské Univerzity Pondělí 7. května patřilo opět studentům. Letošní Majáles Slezské univerzity se konal v krásném prostředí městských sadů v Opavě. Pro přespolní i polní by to mohlo být pojato jako […]
 • BOUNCE!BOUNCE! v režii Kaye Buriánka19. ledna, 2012 BOUNCE!BOUNCE! v režii Kaye Buriánka Na pravidelný mejdan Bounce!Bounce! zvou na 21. ledna do pražského Chapeau Kay a Tvzex ze Sunshine. Program celého klubu tentokrát spadá pod taktovku Kaye Buriánka, který slibuje pořádný […]
 • Sunshine společně s portálem T-music rekapitulují3. června, 2011 Sunshine společně s portálem T-music rekapitulují Sunshine jsou prvními, kteří ve spolupráci s T-mobile modifikovali předchozí stahovací model, vylepšený o podstatnou novinku. Tou je skutečnost, že dobrovolná částka od fanoušků, kterou […]
 • Sunshine – Karmageddon – Třicet sedm minut nudy zdarma21. května, 2011 Sunshine – Karmageddon – Třicet sedm minut nudy zdarma Pro mnoho fanoušků české indie scény představovali právě Sunshine jakýsi pomyslný vrchol, nepsaného tahouna, který určoval trendy a vlastně také jednu z mála kapel, která se zvukem […]
 • Sunshine zvěstují Karmageddon22. dubna, 2011 Sunshine zvěstují Karmageddon Táborská čtveřice Sunshine přichází s novým, v pořadí již sedmým, albem. Deska vyjde 2. května a ponese příznačný název Karmageddon. Celý projekt je přinejmenším světovým dílem. […]
 • Quicksilver Snowjam – sport a hudba na sněhu1. března, 2011 Quicksilver Snowjam – sport a hudba na sněhu Chcete-li vidět nejlepší snowboardovou show u nás, navštivte akci Quiksilver Snowjam 2011, která se bude konat už příští týden ve Ski-areálu Špindlerův Mlýn.
 • Sunshine dodržují rozestupy! Nové album vyjde na začátku dubna 14. února, 2011 Sunshine dodržují rozestupy! Nové album vyjde na začátku dubna Přesně dva roky od poslední desky MGKK Telepathy plánují Sunshine další emisi.
 • Podzim zalitý slunečním svitem22. října, 2010 Podzim zalitý slunečním svitem Po čtrnáctidenní pauze, kterou Sunshine věnovali 'kapelovému soustředění' mimo civilizaci v Krušných Horách s cílem položit základy nové desky, která by měla vyjít na začátku dubna […]
 • NiceLand přichází s novým albem a předvánoční tour 10. října, 2010 NiceLand přichází s novým albem a předvánoční tour Dva roky po vydání debutu "Little Black Book" nám Michal Motyčka alias NiceLand přichystal další dáreček. Je jím nová deska "God Has Her Ways", na které se producentsky podílel Amák […]
 • Slavnosti pivovaru Ostravar – letos ve jménu místních part1. září, 2010 Slavnosti pivovaru Ostravar – letos ve jménu místních part Sedm druhů piv, soutěže, bohatý program a hlavně tři stage. Na nich Sunshine, Vypsaná Fixa, Clou, Horkýže Slíže, Divokej Bill, Doga, či legendy se Vrací. Zní to jako velký festival? To ne, […]

Student Ekonomické Žurnalistiky VŠB Ostrava a Mezinárodního obchodu VOŠ Ostrava, vášní poblázněný do motocyklového života v jedné stopě, letectví, adrenalinových zážitků, sportu a skvělé hudby, která je nezbytnou esencí krásného života.