Výročí hudebního doupěte

Když se v Ostravě vydáte, ať už za příjemného dne, nebo za chladivé noci, směrem k Sýkorovu mostu a pak odbočíte vpravo na Havlíčkovo nábřeží, tak po několika minutách přikráčíte k budově. Není ani nová, ani stará. Není ani škaredá, ale ani nehýří žádným přepychem. Ovšem v jejím srdci se ukrývá místo, které navštěvují všichni příznivci hudby a hudebních koncertů. Skrývá se zde Music Club Barrák, který vzkřísil toto koncertové doupě,  a převzal štafetu po starším Prostoru-Tančírna.

Prostor-Tančírna byl vyhlášeným místem všech příznivců tvrdších tónu, kde jste měli nějaký ten rock a metal pokaždé zaručen. Ovšem po čase návštěvníků ubývalo, stejně jako kapel, které zde vystupovaly. Každému bylo jasné, že pokud se něco nestane, tak můžeme na jeden z velmi dobrých klubů zapomenout a vytáhnout kapesníčky. Ale ono se něco stalo. Místo přebrali jiní majitelé, klub dostal zbrusu nový kabát a hudební jízda mohla začít od znova.

Hned ze startu se repertoár klubu začal hemžit známými jmény jak české, tak i zahraniční scény a každý večer se jeho dveře plnily množstvím zvědavých návštěvníků. Dnes se na jeho listině podepsala jména známých českých hudebníků lokálního i nelokálního významu. Několikrát se zde objevila například známá ostravská partička Degradace, či nová punková sestava Staré Pušky. Po podiu se proběhli i jiní interpreti domácí scény jako Xindl X, Sunshine, Kofe-In a nespočet dalších. Ovšem nejen domácí scéna tady zapustila své kořeny, ale to, co z Barráku udělalo věhlasné jméno, jsou zahraniční kapely, o které zde nebyla nouze a mohli jsme tak spatřit legendy nejrůznějších žánrů. Co se týče punku, tak to v Barráku roztočili UK Subs, TV Smith či tradiční folk punk v podání kanadských The Real McKenzies. O kvalitní Oi se postarali Last Resorts nebo The Business a psychobilly zvuky k nám dolehly v podání Al and The Black Cats, Koffin Kats či Rezurex. A kromě toho všeho i populární Zion train.

Co se týče metalové scény, tak do Ostravy zavítali známí Marduk, nebo legendy Fear Factory, Mnemic, Raunchy, Exhumed, Rotten sound a mnoho dalších.

Od velkého aplausu, kdy se dne 17. září 2011 tento klub otevřel, uběhl už celý rok. A tyto narozeniny hodlá Barrák řádně oslavit. Přesně 17. září tohoto roku započne, a bude pokračovat až do konce měsíce, jízda v podání šňůry koncertů, které oslaví první narozeniny Barráku. Uvidíme zde brazilský metalcore z područí kapely Cardiac. Následující den přijedou Barráku popřát Francouzi Fat 32, Monsieur le Directeur a Hassan K, ale nebude nouze ani o český hudební jídelníček, o který se postará Záviš, Už jsme doma, Supercroo, Silent Stream of Godless Elegy a mnoho dalších.

Tímto vše samozřejmě nekončí, ale naopak začíná. Neboť pro nadcházející léta je připravena pestrobarevná paleta žánrů, koncertů, interpretů a umělců, kteří prozáří Ostravu hudebním světlem. Můžeme se mimo jiné těšit na koncert hip-hopových hvězd jako jsou Nadzemí, PSH, Vladimír 518, punkových lahůdek jako The Movement, UK SUBS, Tarakany, Street dogs dále pak metalových akcí za účasti legend, jako jsou Nasum, Tankard, Obituary. Zaostávat nebude ani česká scéna, která nám nabídne koncert Jiřího Schmiztera, Plastic people of the universe, Plexis, Sunshine, Michala Hrůzy, Vladimíra Merty nebo třeba znovuobnovené Tiché dohody. To samozřejmě není všechno a Barrák nabídne spoustu dalších koncertů všemožných žánrů – není nic jednoduššího než navštívit web www.barrak.cz a vybrat si dle chuti.

 

Rate this post

Více z LaCultury...