Hodnocení: bídaucházejícíjde topěknévynikající
Loading...

Gaiman, Zulli, Russell a Bolton odhalují světu Vražedná tajemství

Neil Gaiman je považovaným autorem jak mezi čtenáři fantasy, tak u komiksových fanoušků, které si získal především příběhem Sandmena. Mezi novinkami nakladatelství CREW se opět zablýsklo jeho jméno, tentokrát ve spolupráci s ilustrátorskými esy: Johnem Boltonem, Philipem Craigem Russellem a Michaelem Zullim. Dámy a pánové, usaďte se za noční bouře ke krbu a otevřete Vražedná tajemství.

Kniha Vražedná tajemství a další příběhy není žádným paperbackem do zadní kapsy džínsů, jak byste možná u komisu očekávali. Kdepak. Jedná se o luxusní vydání – saténově hebký křídový papír, pořádná vrstva tiskařské barvy a pevná vazba, jenž budete během mrazivých historek pevně svírat v pobledlých prstech. Inu králové svého oboru si prostě zaslouží jen to nejlepší.

Pro případ, že byste je neznali, krátké představení. John Bolton je specifický britský komiksový výtvarník, využívající malbu na hranici fotorealismu, který se rád věnuje horrorové tématice. Jeho jméno si mnozí spojují se superhrdiny z Marvel Comics (např. příběhy X-menů), už méně lidí vidělo Krátký film o Johnu Boltonovi, kde samotářský malíř zahrál sám sebe pod vedením N.Gaimana. Američan Philip Craig Russell má na svém uměleckém kontě 70 děl, z nich namátkou jmenujme Hellboy: The Vampire v Praze (2007), Elric: Stormbringer (1993-1995), jednotlivé Pohádky Oscara Wildea nebo Conan (2005) a s ilustrací Gaimanovy práce má poměrně bohaté zkušenosti, ať už z tvorby Sandmana nebo Coraliny. Největší grafický podíl má na knize americký ilustrátor Michael Zulli, jehož kariéra započala v roce 1986 komiksem Puma Blues, kde vyniklo jeho zobrazení divoké přírody a živočichů. O čtyři roky později spolupracuje se Gaimanem na Taboo, později spolu přivedou na svět sedmero Sandmenů nebo příběh Alice Coopera. Z jeho ostatní tvorby připomeneme třeba 1999: Batman: Země nikoho 1, 1999: Star Wars Příběhy 13, 1988: Želvy Ninja 31, 35 – 36 .

Říci o něco objevného o autorovi, který sedmkrát získal cenu Will Eisner Comics Industry Award a patří mezi nejčtenější autory sci-fi & fantasy, není právě nejsnazší. Neil Gaiman již po studiích začal pracovat pro londýnský Today, kde žhavil v ohni želízka své nedozírné fantazie. Velkou pozornost na sebe upoutal v roce 1991 scénářem pro seriál Nikdykde, a spolupracoval na scénářích různých divácky úspěšných filmů a pořadů (Lucifer, Maska Zrcadla, anglický scénář Princezny Mononoke, Beowulf) a jeho knih se s gustem ujali filmoví tvůrci Matthew Vaughn (Hvězdný prach 2007) a Henry Selick (Koralína a svět za tajnými dveřmi 2009). Gaiman kromě novel vydal také několik povídkových sbírek, k nimž se Vražedná tajemství a další příběhy mohou s hrdostí připojit.

Kniha obsahuje čtyři: Vražedná tajemství (kresba Russell) čili téměř biblický příběh anděla pomsty, propojený s životem v L. A., trochu měděný nádech chuti ucítíte na patře při čtení příběhu Harlekýnův Valentýn (kresba Bolton), démonický souboj svedou Stvoření noci (kresba Zulli) a děsivé tajemství cirkusu pohltí Fakta v případu zmizení slečny Finchové (kresba Zulli). Zatímco kočičí povídku a cirkusovou záhadu jsem si i po letech pamatovala, ostatní povídky mi přišly neznámé, byť Harlekýnský Valentýn vyšel ve sbírce Křehké věci a Dcera sov se objevila v díle Kouř a zrcadla, které jsem obě kdysi přelouskala. Jak je vám tedy jasné, nejedná se o nové povídky, jen o nové propojení a vydání, které je u nás opravdu jedinečné. Potěšíte jím nejednoho sběratele nebo příznivce mrazivých příběhů od 12 do 99 let.

K samotným příběhům už zbývá jen dodat, že nesou typicky Gaimanovský punc střetu všedního dne s hororovou fantazií, kombinaci lidské dobroty i surovosti a nápady, které byste rádi viděli rozpracované do samostatných románů (např. Lucifer ve Vražedných tajemstvích nebo příběh Černého kocoura).

Vražedná tajemství a další příběhy

scénář N. Gaiman

ilustrace: P.C. Russell, J.Bolton, M. Zulli

CREW 2016

1.vydání

Renata Dorňáková

Renata Dorňáková

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.

More Posts