Duše divadelní postavy aneb výstava kostýmu scénografie

Výstava kostýmu scénografie, autor: Pavlína Seemannová
Výstava kostýmu scénografie, autor: Pavlína Seemannová

 

Jak v současnosti smýšlejí nad dnešní scénou studenti oboru, můžeme zjistit na výstavě galerie GAMU na Malostranském náměstí 12, Praha 1 v nově vzniklých prostorách akademie na Malé Straně.

Výstava je koncipována do třech místností. Pro ty, kdo by hledal souvislost rozmístění objektů tak jak jsou, dumal by marně. Výtvory studentů nejsou vystaveny podle ročníků či námětů divadelních her, které si studenti vybrali. Celá výstava je doprovázená nahrávkami a ukázkami divadelních her.

Zajímavé je pojetí nakreslených návrhů, které předcházely vyrobenému kostýmu. Styl kresby mají sice všichni studenti dost podobný, (je zde vidět jednotné vedení), používají ale různé techniky, které kombinují. Celek působí i přes případnou agresivitu tématu velice jemně až snově,tudíž nevtíravě. Přesto se vám vryje do paměti a donutí vás se nad tématem zamyslet.

Důležité je, že skica návrhu sedí s vyrobeným modelem. Myšlenka byla vystižena, což je u kostýmů velmi důležité. Oceníme i to, že studenti nezanedbávají doplňky. Málokdy uvidíme model, který má všechny doplňky ba i něco navíc. U studentů kostýmu je samozřejmé, že když navrhnete kostým, počítá se i s doplňky – boty, rukavičky, návleky, kabelka, deštník, maska. Na to se bohužel na jiných přehlídkách oděvů zapomíná.

Celek modelu je nakonec pojat v duchu vybrané divadelní hry. U pár děl vycítíme až určitou ironii. Nic se nesmí zanedbat. Celý příběh se odehrává v konečném modelu a vy, když model uvidíte, hned se vám vybaví jakýsi příběh, či hra, kde by kostým mohl být vkomponován. To je kouzlo kostýmu.

Studenti používají různé druhy materiálu, často i nevšedních. Co možná bije do očí je chybné rozmístění objektů – v jedné místnosti je mnoho objektů z vybledlých přírodních materiálů a v druhé najednou moc agresivních objektů. Takže v jedné místnosti se možná budete až nudit a v další budete chtít jít rychle pryč. Chybí střídání emocí.

Na vernisáži zabodovaly nejvíce modely ze hry Faust od Charlesa Counda (typ- Dana Strmisková 3.ročník Bc. studia, Dominika Janošová 3 ročník Bc. a Václava Davidová též 3.ročník Bc.). Dále pak uvidíte kostýmy z her Ivanov-Anton Pavlovič Čechov, Erinyes-Euripides Orestes .

Studenti z 1.ročníku navazujícího magisterského studia se nacvičovali na kostýmech na téma Comedie dele´arte. Jediná studentka Tereza Kopecká nainstalovala svůj happening prostřednictvím fotek. Zinscenovala zde ironický pohled na plastickou chirurgii pomocí tohoto téma. Každý v tom může ale najít jiný smysl. A o to tu vlastně jde.

Vernisáž 16. března zahájila výstavu. Podávalo se velmi dobré víno a hostesky převlečené do kostýmů podávaly znamenité pokrmy.

Výstavu doporučuji z mnoha důvodů – ateliér GAMU se vyskytuje na krásném místě Malé Strany, uvidíte ručně vyráběné věci, což je v dnešní době čím dál méně obvyklé. Nakonec zhodnotíte, kdo a jak nám v budoucnu bude vsugerovávat image postav nejen v divadelních hrách. Určitě se nad kostýmy zamyslíte a promítnete si, jestli studenti vystihli povahu postavy divadelní hry. Já si myslím, že studenti za pomoci profesorů odvedli velmi sugestivně promyšlenou práci.

Koncepce výstavy: prof. Jana Zbořilová, doc. Ivana Brádková
Grafický design: Martin Taller
Spolupráce, produkce: Michael Čtveráček

Rate this post

Více z LaCultury...