Novinky Nakladatelství KAZDA

logo, zdroj:www.knihykazda.cz
logo, zdroj:www.knihykazda.cz

Armin Schieb – MRAVENCI 

Život lesního společenství

 Fantastická 3D expedice do mraveniště čeká na čtenáře knihy MRAVENCI – Život lesního společenství. Koncepce knihy umožňuje vnímat anatomii, biologii, životní cyklus mravenců i sociální strukturu a komunikaci uvnitř mravenčí kolonie mnohem intenzivněji než při reálném pozorování mraveniště pouhým okem. Dokonalé 3D makro ilustrace vizualizují s překvapivou přesností i ty nejmenší detaily mravenčího mikrosvěta. V kombinaci s odbornými popisy jsou úžasným zážitkem i zdrojem k získání komplexních znalostí. Knihu vydalo 12. srpna 2021 Nakladatelství KAZDA.

Mravenci, zdroj: TZ nakladatelství KAŽDÁ
Mravenci, zdroj: TZ nakladatelství KAŽDÁ

Mravenci patří k nejpozoruhodnějším živočichům. Při pohledu do mraveniště nás nepřestává udivovat dokonalá organizace jejich společenství a v širších souvislostech i jejich nezanedbatelný vliv na životní prostředí. Soužití mravenců a jejich fascinující schopnost vzájemně komunikovat inspirovaly Armina Schieba k neobvyklému projektu: v digitálně modelovaných hyperrealistických 3D ilustracích nám ve své knize poskytuje pozoruhodný vhled do života mravenců lesních.

Mravenci autora zaujali díky mnohavrstevnému společenskému životu, spolupráci při řešení komplexních úloh a v neposlední řadě díky vzájemnému výměnnému vztahu s okolním světem. Práce Armina Schieba měla nejprve obsahovat téma kolektivní inteligence. Při rešerši v jednom výtisku časopisu National Geographic však objevil fotoreportáž o armádách jihoamerických nájezdných mravenců, kde byli mravenci znázorněni při sociálních činnostech z absolutní blízkosti. Tato reportáž ho natolik zaujala, že se rozhodl kolektivní inteligenci ilustrovat na mravencích.

Při vzniku knihy pro něj bylo zcela zásadní znázornit mravence a jejich okolí věrohodně. Hlavním cílem knihy totiž je, aby se čtenář s těmito nenápadnými a podivuhodnými obyvateli naší přírody seznámil. Autor by si přál, aby kniha přispěla k tomu, že se u veřejnosti probudí zájem o mravence a respekt vůči nim a že budou vnímáni jako živí tvorové, kteří si zaslouží naši ochranu.

Stephan Orth – Couchsurfing v Saúdské Arábii

Moje cesta zemí mezi středověkem a budoucností

Couchsurfing je netradiční a stále oblíbenější způsob cestování. Při poznávání cizích zemí bydlíte přímo u místních obyvatel nebo vy sami můžete ubytovat turisty u sebe doma. Poznáte tak zajímavé lidi, proniknete do jejich životního stylu a kultury a dostanete se na místa, kam vás cestovní kanceláře nevezmou. Kniha Couchsurfing v Saúdské Arábii popisuje cestu autora couchsurfingových bestsellerů – Stephana Ortha – zemí mezi středověkem a budoucností a odhaluje, co je v tomto království skutečné a co jenom pozlátko. Knihu vydalo 11. srpna 2021 Nakladatelství KAZDA.

 

Couchsurfing, zdroj: TZ nakladatelství KAŽDÁ
Couchsurfing, zdroj: TZ nakladatelství KAŽDÁ

Závoje, šaría a strašliví vládcové: Saúdská Arábie rozhodně není zemí, kam byste nadšeně cestovali za zábavou. Přesto se už i do ní vydávají turistická víza. Korunní princ Muhammad bin Salmán doufá v miliony návštěvníků a pouštní zemi rozsáhle modernizuje – tak to tedy přinejmenším vypadá. Jakmile Saúdská Arábie dovolila přicestovat prvním turistům, autor bestsellerů o couchsurfingu – Stephan Orth – si okamžitě sbalil batoh. Vydal se od gauče ke gauči objevovat celé království a do uzavřené společnosti nahlížel tak, jak ji dosud nepoznal žádný cestovatel ze Západu.

Devět týdnů cestoval po království a strávil spoustu času s místními – v jejich beduínských stanech, luxusních vilách i v terénních vozech. Stal se očitým svědkem radikální proměny, viděl tam ženy za volantem, zatančil si s desetitisícovým davem na pouštní party, byl pasován na šejka a nečekaně se stal snapchatovou celebritou.

Couchsurfing je životní styl plný překvapivých zážitků, na které se nezapomíná. Se zkušeným couchsurferem Stephanem Orthem a s jeho knihou Couchsurfing v Saúdské Arábii si výlet do země mezi středověkem a budoucností užijete i z bezpečného pohodlí vlastního gauče.

Více z LaCultury...