„Země se usmívá prostřednictvím květin.“

obálka knihy, zdroj:FB profil nakladatelství KAŽDÁ
obálka knihy, zdroj:FB profil nakladatelství KAŽDÁ

Tento citát R.W.Emersona najdete v úvodu drobné leč poutavé publikace Felixe Weiße Květiny – rozpoznejte snadno 100 druhů, kterou vydalo nakladatelství KAZDA. Jedná se o průvodce, která svými okouzlujícími ilustracemi osloví každého, kdo by se kolem kvetoucí rád naučil jmenovat.

Úvodní čtyři kapitoly se věnují nejzákladnějším pravidlům ve spojitosti s určováním květin a jejich využitím ale také ohroženým rostlinám. Následuje atlas 100 druhů rostlin roztříděných do pěti kategorií dle barvy květenství (červené, bílé, modré, žluté, zelené & hnědé).

Brožovaná publikace (z na omak velmi příjemného a kvalitního papíru) má rozměry 130 x 192 mm a snadno si ji sbalíte do širší kapsy s sebou na vycházku.  Květiny pak můžete určovat i dle barevného fotografického klíče na vnitřní straně a záložkách. Následně si květinu vyhledáte na příslušné ze 120 stran v knize a můžete si o rostlině přečíst základní informace a drobnou zajímavost.

logo, zdroj:www.knihykazda.cz
logo, zdroj:www.knihykazda.cz

Každá rostlina má v knize svou stránku, na níž je uveden český a latinský název. Nejvíce mne ale na knize těší ilustrace rostlin, které namalovali Roland Spohn, Sigrid Haag, Marianne Galte-Bechtlve a Wolfgang Lang.

Autorem knihy je německý biolog Felix Weiß. Nakladatelství KAZDA vydalo v češtině také jeho knihu PTÁCI: rozpoznejte snadno 100 druhů. V knize Květiny: Rozpoznejte snadno 100 druhů se odráží autorova obliba „staré botanické školy“. Osobně mám totiž ráda staré dobré atlasy rostlin, ve kterých naleznete názorné ilustrace, podle kterých je častokráte snazší rostlinu rozeznat, než když se díváte na fotografii.

ilustrační obrázek, zdroj: www.pixabay.com
ilustrační obrázek, zdroj: www.pixabay.com

Je-li něco, co mi v knize chybělo, pak je to více informací o rostlinách například formou piktogramů (jedovaté, léčivé, jedlé, nejedlé). U některých z květin však tuto informaci naleznete v textu.

Jinak se ale jedná o nádhernou a příjemnou knihu, která slouží především pro potěchu oka a je určena pro první bližší seznámení s okolními rostlinami. Více informací o knize naleznete na stránkách nakladatelství KAZDA – zde.

obálka, zdroj:www.knihykazda.cz
obálka, zdroj:www.knihykazda.cz
Rate this post

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? Žiju v malebné krajince Vsetínských Beskyd a snad právě proto mám ráda spoustu věcí, které souvisí s přírodou. Jako skoro všichni Valaši, i já jsem hodně tvrdohlavá a stejně tak přátelská; ráda poznávám nové lidi a zkouším nové věci. V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.