Chci sníst tvoji slinivku

Chci snist tvoji slinivku
Obálka knihy, Zdroj: crew.cz

Haruki byl vždycky jen tichým pozorovatelem okolního světa. Víc než to, co se kolem něj odehrává, ho zajímají knížky. To se začne měnit, když v nemocnici najde zápisník své spolužačky Sakury.

Dívka v něm píše, že má vážnou nemoc a že umírá. Jakmile odhalí její tajemství, stává se Sakura součástí jeho života. Chce s ním trávit čas a pořád má nové nápady na to, co by spolu mohli ještě podniknout. Harukiho život se konečně rozpohybuje. Dokáže ho ale Sakura přesvědčit, že čas a život jsou nesmírně cenné? A že svět nejsou jen příběhy, které s ním nemají nic společného?

Autorem mangy Chci sníst tvoji slinivku, která se dočkala i úspěšné anime adaptace, je Joru Sumino. O kresbu se postarala Izumi Kirihara. Knihu v českém překladu vydalo Nakladatelství CREW, na jehož stránkách si můžete prohlédnout i listovací ukázku.

Na začátku knihy se dozvíte, že Sakura zemřela a že Haruki nešel ani na její pohřeb, ani na smuteční hostinu. Poté začne Haruki retrospektivně vyprávět jejich společný příběh. I když byli se Sakurou spolužáci, byli naprostí cizinci až do chvíle, kdy se Haruki dozvěděl o Sakuřině smrtelné nemoci. Od té chvíle se jejich vztah přirozeně a pozvolna rozvíjí a mění se v přátelství… a možná i v něco víc. Haruki je introvert, kterého zajímají zejména knihy, a Sakura extrovertka, která si užívá společnost ostatních. Tato jejich odlišnost často vede ke vtipným situacím, které trochu odlehčí vážný příběh.

I když manga vypráví o umírající dívce, je plná optimismu a radosti ze života. Sakura si chce naplno užít čas, který jí ještě zbývá, a tak si plní své malé sny. Její nezlomný duch má vliv i na Harukiho, který pomalu, ale jistě mění svůj pohled na svět. I když už od začátku víte, jak to všechno skončí, autor dokázal i na konci překvapit nečekaným zvratem. Kniha tak nejen dojme, ale především přináší nadčasové poselství.

Chci snist tvoji slinivku
Obálka knihy, Zdroj: crew.cz
Rate this post

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis