Češi na Colours Of Ostrava: Osvědčení profíci i nezávislé naděje

Multižánrový ostravský festival přivítá třicet českých a slovenských interpretů. V Dolních Vítkovicích všechny milovníky české tvorby potěší třeba Tata Bojs, Zrní, David Koller, Michal Hrůza s filharmonií, Midi Lidi a spousta dalších.  

Zdroj náhledového obrázku: http://www.electropiknik.cz

Každým rokem se na pódiích v atmosférickém industriálním prostředí vystřídají desítky českých či slovenských umělců. Letošek v patriotické tradici pokračuje a nachystal si pro všechny návštěvníky žánrový průřez české a slovenské hudební scény. Zastoupeno je bezmála třicet hudebních žánrů.

Dnes již osvědčené interprety zastupuje například Michal Hrůza, který naposledy na festivalu zahrál naposledy před dvěma lety, kdy obstaral symbolické zahájení festivalového veselí. S Colours ho také pojí nešťastná událost, kdy byl zpěvák napaden. Kvůli zmíněnému incidentu, který se udál v Ostravě pár dní před začátkem festivalu, zde Michal Hrůza nemohl vystoupit. Letos se však vrací v plné síle. Dokonce v padesátkrát větší síle. Populární český hitmaker nebude na pódiu sám. Doprovodí ho padesáti členná Janáčkova filharmonie, která mimo jiné před dvěma lety doprovázela i kapelu Zrní. Ostravská filharmonie tak dokazuje, že se v Dolních Vítkovicích zřejmě cítí výborně.

„Jsem rád, že budeme moci na jednom z našich nejlepších festivalů uvést písničky, které lidi znají ve zcela nových aranžích. Pod taktovkou dirigenta Martina Hyblera zahrajeme společně s ostravskou filharmonií. A já už se moc těším,“ říká Michal Hrůza.

Z dalších velkých jmen to jsou „hanspaulští“ Tata Bojs. Ti zde obdobně jako Michal Hrůza zahráli před dvěma lety a zasloužili se o velkolepou show světových rozměrů. Skupina se řadí k naprosté koncertní špičce. Poslední album formace vydala v roce 2015. Devátá řadovka nese název A/B.

Můžeme se těšit na kapelu Zrní, která se také probojovala na výsluní české scény. Minulý měsíc vydala kolekci Jiskřící, jež misí prvky alternativní elektroniky, rocku, ale také, pro skupinu charakteristické, (dá se říci) lidové hudby. Představí se i legenda české muziky David Koller, který minulý týden oznámil dlouho očekávaný příchod nového alba kapely Lucie. Za dámskou sekci publikum roztančí Klara & The Pop. Areálem se budou rozléhat i tóny skladeb držitelky několika hudebních ocenění Anety Langerové.

Kdo se bude chtít svézt na lehce alternativní, undergroundové vlně, může zamířit na koncert elektro popové kapely Midi Lidi. Ta se vyznačuje osobitými texty, a ještě osobitějším projevem. Frontman Petr Marek se tak na ostravských pódiích s fanoušky podělí o dva své projekty, kterými je vedle Midi Lidí i Muzikant Králíček.

Nebude chybět například oblíbené seskupení Poletíme?, raper Kapitán Demo či zkušená kapela Priessnitz, která patří ke klenotům české hudby.

Slovensko zastupuje Katarzia, Longital, Billy Barman, Katarína MálikováWalter Schnitzelsson a čerstvě oznámení Fresh Out Of The Bus.

Prozatím ohlášení čeští a slovenští účinkující: Android Asteroid; Aneta Langerová; Baf.nu; Billy Barman; Cermaque; Clarinet Factory & Grunik; David Koller; En.Dru; Fresh Out Of The Bus; Hard to Frame; Jarret; Kapitán Demo; Katarína Máliková; Katarzia; Klara & The Pop; Květy; Ladě; Max W.; Longital; Melody Boys; Midi Lidi; Michal Hrůza & Janáčkova filharmonie Ostrava; minus123minut; Mutanti hledaj východisko; Poletíme?; Priessnitz; Tata Bojs; The Complication; The Truth Is Out Of There; Vložte Kočku; Walter Schnitzelsson; Zrní a další.

Festival Colours of Ostrava bude letos probíhat v netradičním termínu od 19. do 22. července. Mezi hlavní headlinery patří Imagine Dragons, Jamiroquai, Norah Jones, Justice či alt-J, Birdy a mnoho dalších.

Více z LaCultury...