Dějiny lidstva jsou dějiny vzestupů a pádů dávných civilizací. I naše civilizace jednoho dne padne. Jsme již příliš zhýčkaní. Blahobyt nás činí změkčilými. Tvrdá doba žádá tvrdé lidi. A doba spokojeného blahobytu si žádá lidi změkčilé. Jenže ti nejsou schopni efektivně čelit výzvám a ohrožením. Římské impérium, snad největší lidského věku, padlo a nastala doba, kterou historikové pojmenovali jako doba temna.
Na tisíc let jsme zapomněli vymoženosti této dávné říše. Řím nepadl na vrcholu své vojenské moci, kdy se před legiemi Římanů strachem třásl celý tehdejší svět. Věčné impérium padlo, když Římané odmítali bojovat za svého císaře, za Řím. Raději si najímali žoldáky z Germánie a to byl začátek konce. Z trosek vzniklo mnoho států a státečků, ale přeci jen Germáni hráli prim.
Z krvavých lázní válek se rodí velká impéria, aby se zhroutily a utopily se v krvi svých obyvatel. Lidské dějiny jsou plné utrpení, válek, morů, epidemií, přírodních katastrof, ale i triumfů, návratů a pokroku. Kolik slavných říší za posledních pět tisíciletí vzniklo a zaniklo? Nespočet. Vzpomeňme jen na Sumery, Chetity, Babyloňany, Asyřany, Médy, Peršany, Řeky, Číňany, Makedonce, Egypťany, Aztéky, Etiopany či na Kartágo. Kde dnes jsou tyto říše? Každý vzestup lidské civilizace následuje krutý pád, aby se lidé odrazili od dna a vytvořili ještě lepší společnost, než byla ta předchozí. Ve 20. století jsme byli svědky zániků říší Habsburků, Romanovců, Hohenzollernů, Hitlerově Třetí říše či SSSR. Kdo ví, třeba ve 21. století padne USA.
Autor audioknihy Hardcore historie s podtitulem Jak apokalyptické momenty dějin formovaly lidstvo Dan Carlin výborně vypraví dějiny lidstva. Není to klasický, nudný dějepis. Kniha má spád. Uvažuje nad důvody, proč říše vznikají a zanikají. Člověk ušel neuvěřitelnou cestu. Před dvěma miliony let vznikl náš rod, ještě před sto tisíci letí jsme byli ohrožený druh. Zbývalo málo, aby jsme jako druh vymřeli. Zhruba před šesti tisíciletími jsme zakládali první městské státy a dnes máme dokonalou civilizaci. Dětskou úmrtnost jsme vymýtili, medicína je na nejvyšší možné úrovni, stavíme mrakodrapy, vydali jsme se do vesmíru. Jsme na vrcholu. Zároveň neustále vyvíjíme zbraně, které nás zabijí ne jednou či dvakrát, ale nespočetněkrát. Stačí jeden šílenec, jeden Hitler, Stalin, Nero, a lidstvo se zničí. Jsme připraveni na destrukci? Vyroste z trosek naší civilizace vyspělejší civilizace, než jakou máme dnes?
Hardcore historie je výborná knížka. Když jsem ji poslouchal, vzpomněl jsem si na píseň Koloseum, ve které Marika Gombitová zpívá:
„Nero a Caligula
Nad všetkým prach a žula
Slávny Rím
Cisár, boh, vojak, žobrák
Čas všetko niekam zobral
Dávny dym“
Bude New York, Londýn, Paříž či Berlín následovat skvostný Babylon, Ninive, Řím či Atény? Čeká nás něco podobného? Ustojíme budoucí globální konflikty, přírodní katastrofy a epidemie?
Dan Carlin skvěle vypráví příběhy minulosti a ukazuje, že se snadno můžou stát scénáři naši budoucnosti.